Bedekr - Benelux (2019) (séria)

Bruggy (S06E12)

(epizóda)

Proč mají Bruggy takové kouzlo, jaký příběh nám vlastně vypráví? Pojďte ho objevit s námi! Bruggy vzkvétaly a bohatly díky kanálu, který je spojoval se Severním mořem a zajišťoval tak čilý obchodní ruch. Byly součástí společenství hanzovních měst. A to velmi významnou. Z této doby opulentnosti a hédonismu se zachovaly jeho výstavní domy, bohatě zdobené kostely i radnice a zvonice. Jenomže všeho do času. Město kvůli zanesení kanálu a sankcím od vladaře přišlo o své výsostné postavení a na dlouhou dobu doslova usnulo. Z výšin spadlo až na samé dno. Ještě na konci 19. století bylo nejchudším městem v Belgii. Ale díky tomu se zázračně zachovalo. Vyhnula se mu průmyslová revoluce a nikdo neměl prostředky ani chuť na přestavování či rozšiřování domů. Až ho ve 20. století objevili turisté hledající něco výjimečného. A díky nim město začalo znovu prosperovat. To je zhruba příběh, který odvypráví Martin s Jitkou v kulisách snad nejkrásnějšího města Evropy. Bruggy je naučily, že nic netrvá věčně. Ani ekonomická konjunktura, ale ani ekonomický útlum. Jen je dobré žít v té správné době. A v té – troufáme si tvrdit – momentálně žijeme. Proto neváhejte a využijte možnosti cestovat a poznávat. (Česká televize)