Pokrvní bratia

• Československo Pokrevní bratři (viac)
všetky plagáty

V roku 1864 zjednal prezident Lincoln s náčelníkom Čejenov trvalý mier, no americkí vojaci dohodu čoskoro porušili. Masakru pri Sand Creeku sa pasívne zúčastnil aj seržant Jack Birch. Za neuposlúchnutie rozkazu a protesty proti vraždeniu mal byť postavený pred súd, podarilo sa mu však ujsť a spolu s ďalšími dvoma väzňami sa vydal do divočiny hľadať zlato. Cestou cez indiánske územie však jeden z jeho spoločníkov zabije indiánsku ženu a dieťa... (STV)

štísko

U mě se na rozdíl od většiny hodnotitelů vztah k tomuto snímku vyvíjel opačně. V dětství to byl pro mne průměr. Snad třicet let po posledním zhlédnutí jsem ho viděl znova a docela mě sednul. Tenhle film má ke slátanině asi tak daleko, jak je z Prahy na Vesuv. Je možná poněkud naivní. Ale proč ne? Je tam láska, přátelství, zrada a i především to co v mnohých dnešních filmech schází: úcta k životu. A to si myslím, že je důvod proč toto dílo většina hodnotitelů posílá do horoucích pekel. Zatracujou to o co sami vlivem vymívání mozků dnešní řemeslně dokonalou ale bezduchou produkcí sami přišli. ()

Crocuta

Tenhle film jsem viděl když mi bylo asi tak pět a tenkrát jsem z něj byl nadšený, stejně jako mí kamarádi (on tehdy moc velký výběr dobrodružných filmů na všech dvou televizních programech nebyl :-) ). Z dnešního pohledu je to samozřejmě slabota - mizerným scénářem počínaje, přes toporné herecké výkony (Mitić v dost slabé formě) a nevalnou hudbu až po to naivní propagandistické snažení (bezpráví páchaná na indiánech dokázali Američani zfilmovat daleko dřív a líp). Jednu * dávám za pohlednou Reedovu "indiánskou" partnerku (Gisela Freudenberg), druhou z čiré nostalgie, za někdejší dětské okouzlení. PS: Když už jsem u dobrodužných filmů mého dětství vydávaných v LK - kam se tohle hrabe na Sandokana! ()

helrohir

Najromantickejší východonemecký "western" s účasťou západného emigranta Deana Reeda vo mne zanechal zmiešané pocity. Na jednej strane máme v určitých momentoch až dojímavý príbeh o láske zbeha z americkej armády (zaujímavé prepojenie s Reedovým skutočným životom) a indiánky. Na druhej strane ja však film ako ostatné mitičovky, teda plný rôznych režijných a scenáristických nedostatkov, nudného deja a trápnych situácií. Gojko je tu topornejší než obvykle a v podstate stále len stojí alebo niečo preriekne a Dean Reed hrať proste nevie, hoci určitú charizmu lámča sŕdc mu nemožno uprieť. Podľa mňa existujú aj horšie westerny "made in NDR", ale zas niektoré su aj lepšie. Slabé dve hivezdy, 30%. ()

blackJag

Nepříliš povedená westernová naivita, která ani v nejmenším nedokáže pobavit jako (třeba) filmové mayovky (tedy některé) a krásně tím ukazuje, jak se východoněmecká kinematografie oproti té západoněmecké před pádem železné opony vůbec nechytala. Doslovná protizápadní rétorika působí dnes směšně, anti herectví rudého kovboje Deana Reeda zase trapně. Hodně mimózní je ve filmu i hudební doprovod, který v sobě kombinuje snad veškeré westernové klišé, co jich jen na světě je. Navíc Harmonika je krucinál jen jeden a Dean Reed to určitě není! 30% ()

Kakho-oto

Žádná sláva to rozhodně není, příběh mohl být mnohem zajímavější a napínavější, než jak to nakonec dopadlo. Nemyslím si však, že jde o nejhorší indiánku s Mitičem. Pokrevní bratři se mně líbí více než Zvěd, Smrtelný omyl nebo Ulzana (to je podle mě nejhorší "mitičovka"). Možná je tento film tak špatně hodnocen i kvůli tomu, že Dean Reed emigroval ze západu na východ a pak byl využíván komunistickou propagandou. Pravda, v tomto filmu neukázal ani žádné herecké vlohy... asi 45 % ()

• Asi ve třicáté minutě dostává Harmonika náskok před synem náčelníka, a má volnost k útěku. Ještě před tím dostal od indiánské dívky jménem Kolouch mokasíny (boty bílé barvy se vzory). Začal v nich utíkat, ale když narazil na skálu a pak na ní vylezl, měl na sobě boty hnědé barvy, tak zvané polobotky. (Terva)