Al Baree'

Mladý negramotný rolník Ahmed Sab-El Fouli (Ahmed Zaki) žije na chudé farmě se svou matkou a věčně líným bratrem. Jednoho dne naverbuje do egyptské armády, která z něj má udělat vzdělaného a silného člověka. Na vojenském cvičišti se však ocitá ve společnosti samých politických vězňů a místo očekáváného morálního vzrůstu se mu dostává konfrontace se značně nelidským jednáním velitelů v čele s plukovníkem Tawfikem Sharkasem (Mahmoud Abdel Aziz), který vede dvojí život: Zatímco v soukromí představuje láskyplného otce rodiny, na vojenském cvičišti se mění v povyšujícího se mučitele podřízených... (Willy Kufalt)

Danikaa

Žijú si tu ako v hoteli, v strede púšte. Aj knižnicu majú, len voda je teplá, no čo sa dá robiť, keď ľad sa cestou roztopí. Ďakujem neprosím. Prostý dobrák Ahmed, verzus neľudský plukovník Tawfik. Z toľkého zla, nespravodlivosti a doslova sadistického jednania by kde komu mohlo prepnúť. Koniec je otvorený, ale veľmi by mi sem sedel ten čo bol cenzúrou vystrihnutý. ()

Willy Kufalt

Nevinný * Egyptské filmy této éry začínám mít dost v oblibě a k tomuhle jsem se dostal díky tomu, že byl dostupný s anglickými titulky a že v něm hrál populární egyptský herec Ahmed Zaki. Možná ale víc než Zaki mě tady fascinoval jeho protihráč Mahmoud Abdel Aziz coby uniformovaný velitel armády, jehož rozporuplná postava prochází scénami, kdy budí i přes nadělování drsných trestů dojem člověka se smyslem pro čest a silným vztahem ke své rodině a zvláště malé dcerce, zatímco ve své profesi se projevuje čím dál víc jako hnusný záporák. Příběh rolníka Ahmeda (Zaki) naverbovaného do egyptské armády s cílem vyspět a také bojovat proti údajnému nepříteli nabízí od počátku atraktivní exotické reálie, i delší scény z cesty pouští nebo dění na cvičném dvůrku mají silnou atmosféru. Kdesi od poloviny se rozjede závratný kolotoč událostí, nímž příběh spolu s hlavní postavou spěje k trpkému vystřízlivení a film i k politickému přesahu (kdy mi Nevinný trošku připomněl tvorbu mého oblíbeného francouzského režiséra José Giovanniho). Film ve vrcholných okamžicích působivě demonstruje zlovůli fanatismu vycházejícího z válčení a vykonstruované idelogie, stejně jako mrazivou absurditu totalitního systému např. odhalení kontextu všech bitev proti nepříteli či povýšení a opětovného ponížení dle vykonaného činu. A marný je i pokus o záchranu starého přátelství, které v zmanipulovaném prostředí, žel, nutně naráží na smutný konec... Silně dovršeno a skvěle natočeno (včetně akčních scén). [90%] ()

eLeR

Výborný personál fasoval Tawfik do svojej netradičnej väznice. Chlapcov z vidieka, ktorí nevedia čítať ani písať ... ľahko sa mu potom ovláda masa a bojuje proti nepriateľovi štátu. Lenže stačí jeden Hussain, veci sa zmenia a Ahmedovi sa otvoria oči aj myseľ. Viac takých treba .. veľmi aktuálna vec. ()

Krt.Ek

Obrázek Egypta za vlády autoritářské Národní demokratické strany, z doby začínajícího prezidenství Husního Mubáraka (vládl v l. 1981-2011) - takže tak trochu disidentský počin? Režisér Atef E-Taieb na příkladu vesnického prosťáčka Ahmeda (ztvárnil ho jeden z nejvýznamnějších egyptských herců Ahmed Zaki) dokládá, jak snadno lze manipulovat dobrosrdečnými naivky a nevzdělanci, stačí pouze zkonstruovat figuru národního nepřítele, jehož je třeba za každou cenu potřít, a i - abych parafrázoval Goetha - "síla, jež chce vždy páchat dobro, vždy zlo vykoná". Mohlo by se zdát, že se Al Baree' (1986) vyjadřuje pouze o lokální egyptské zkušenosti, tedy že českému a slovenskému divákovi nabízí pouze exotický zážitek, ale já bych se nebál jeho poselství univerzalizovat, jeho téma bude posud aktuální, dokud únosci státu v rámci odvedení pozornosti od svých sviňáren (nebo hůř: k mobilizaci obyvatelstva k dělání sviňáren) neskončí se strategií vytváření nepřítele (ano, k tomu nikdy nedojde). Díky za tip Willymu Kufaltovi! 80 % ()

javlapippi

Mládenec Ahmed je povolaný do armády, zanecháva na rodnom vidieku ovdovelú mať aj s prostoduchým bratom a v spoločnosti ďalších Mohamedov a Ibrahimov odchádza slúžiť vlasti kamsi doprostred púšte ako dozorca v base pre politických väzňov. Propagandisti s ním s jeho dôverčivou a snaživou povahou veľa práce nemajú, takže úspechy a povýšenie na seba nenechajú dlho čakať. To všetko pod velením plukovníka Sharkasa, ukážkovej sadistickej svine povýšenecky jednajúcej s odsúdenými intelektuálmi z konského sedla, ktorý je zároveň dokonalý otec rodiny a zábavný stredobod detskej oslavy. Veľmi dobre vykreslené charaktery, postupný vývoj aj precitnutie, utrpenie vo väzení aj bežný života neprivilegovaných egyptských vrstiev, scény akčné aj potemkinovské predstavenie pre kontrolné úrady. Vynikajúce. (vďaka Willymu Kufaltovi za zaradenie do premietania) ()