Cukuroi tacu hito

• Japonsko 繕い裁つ人 (viac)

Ičie je majitelkou a také jedinou zaměstnankyní krejčovství, které zdědila po babičce. Podle poslední vůle její babičky má Ičie přijímat jen zakázky od jednotlivců, nikoliv od firem či hromadné zakázkové šití, protože se s každým, pro koho má ušít oblečení, má sblížit a poznat ho. (Zíza)

tompaulman

Celý film na mě působil nepřirozeně. Postavy jako by četly dialogy z knihy, většinou ale s mdlým výrazem, bez emocí. Ani jedna z hlavních postav mi nebyla sympatická. Fuiji byl otravný svým neustálým dolézáním, v normálním životě by nikoho nezajímal a byl by poslán do patřičných míst. Ichie byla celkově nudná. A ubíhalo to pomalu. Nad vodou to drží dobrá kamera a několik málo vtipů. ()

lioncel

Beze spěchu, pomalu plynoucí děj... poetické obrázky evokující dnes už téměř zaniklý svět malých krejčovství, nepřeberné množství originálních střihů, knoflíků, různých druhů látek. Pravidelný klapot šicího stroje, velké krejčovské nůžky, křída, pravítko a krásná vzpomínka na babičku... ()

Tsuki

Viděno 10.2.2015 v kině MOVIX, Ario Kameari, Tokio. Nečekala bych, že film o šití oblečení může mít takový "hluboký" feeling. Přece jenom jde o oblečení, ale na druhou stranu, jak se říká, "šaty dělají člověka" (i když, jak zpívá George Michael ve své písni Freedom: "I just hope you understand, sometimes the clothes do not make the man..." :D Omlouvám se za nesouvisející vsuvku). Každopádně to byl ten typ pomaleji plynoucího filmu o zjišťování, na čem člověku vlastně záleží a co má pro něho hodnotu. Sem tam jsem se sice trochu nudila a popravdě bych některé scény krapet osekala, ale jinak hezké. Zaujal mě ten konec, o kterém spíš než říct, že byl "otevřený", by se asi dalo říct, že byl tak nějak "nedořečený". Jako by tam chyběla ještě minimálně jedna nebo dvě scény, ale mělo to docela hezký efekt, to takhle utnout. Člověk si to stejně mohl domyslet. ~(3,4)~ ()

Zíza

Tenhle film je pro mě oříšek. Šití mi nic neříká, móda, ať už jakákoliv, v podstatě také ne, navíc herečku Nakatani Miki snesu opravdu výjimečně a tady mi zrovna opravdu nesedla. Všechny její pohyby, její vyjadřování, jakýsi prázdný výraz v očích, to všechno mě na ní tak rozčilovalo, že jsem si film nemohla užít. Takže jsem se zákonitě nudila, vůbec mě příběh a osud Ičie či někoho dalšího neoslovil a v podstatě mi úplně jedno, jestli na ně spadne atomovka, nebo ne. Ale kamera, jo, ta byla fajn. ()