Vypráví příběh regionálního politika Willieho Starka, který se během své kariéry nakonec prosadí až v nejvyšších politických kruzích. Hlavním hrdinou je však mladý intelektuál a novinář Jack Burden. Ten uprostřed politického dění, v němž stoupá k moci jeho šéf, samorostlý venkovský demagog, řeší vlastní problémy. Willie Stark používá svérázné, nevybíravé metody k dosažení vlastních politických cílů a přitom s sebou strhává i ty, jejichž morální a etické postoje se od jeho filozofií značně liší. Jack Burden se zatím pomalu propracovává k pravdě o sobě i o svých nejbližších.

Snímek ze sedmi nominací získal tři Oscary: za hlavní roli (Broderick Crawford, za nejlepší vedlejší ženskou roli (pro Mercedes McCambridgeovou, jež hraje Sadie Burkeovou) a jako Nejlepší film roku 1949. (oficiálny text distribútora)

darwin

Velmi dobré drama inspirované skutečnou postavou populistického guvernéra Louisiany Huey P. Longa, snažící se ukázat jak by to asi mohlo vypadat, kdyby se do čela jednoho z jižanských států dostal demagog-autoritář. Rossen hezky vykreslil guvernérovu postavu a atmosféru kolem jeho vzestupu. To všechno podložené kvalitními hereckými výkony. Film ani po tolika letech neztrácí na působivosti a je varováním pro lidi, aby nenechali zneužít demokracii a chodili k volbám. Nic to však nemění na tom, že Rossen Longa ukázal ve velmi nepříjemné a hlavně nepravdivé barvě. ()

Han22

Jako poslední film roku 1949 a celých 40. let jsem si nechal jako tradičně oskarovku. Viděl jsem ji už v době mého shánění oskarových fimů někde na české televizi, ale moc jsem si ji nepamatoval. Ono se není čemu divit že mě to tehdy nezaujalo, politický námět natočený neznámým režisérem s neznámými herci, kteří často neskutečně přehrávají (Joanne Dru). Hrdinou je Willie Stark, který začíná s těmi nejlepšími úmysly - vidí nešvary způsobené zkorumpovanými zastupiteli, učí se práva a chce pracovat pro lidi. Jeho úmysly jsou čisté, chce budovat, ale aby mohl potřebuje zákulisní dohody, potřebuje peníze a brzy začíná ovlivňovat lidi vydíráním, korupcí, buduje si soukromou armádu, kupuje si média a nakonec dohání lidi kolem sebe k tragédiím. Ze slušného politika se stává demagogem, populistou, diktátorem, z dobrého manžela děvkařem, z ctnostného muže alkoholikem. V pozadí je novinář, který se přidává do jeho týmu a který postupně sleduje celou změnu. Ano v určitých detailech je to nevěrohodné, přehnané a přehrávané, nicméně od současné situace třeba u nás se to zas tak moc nelíší - generaci šíbrů, kmotrů a korupčníků či patolízalů (Kalousek, Paroubek, Topolánek, Sobotka) nahrazují podobní populisti s diktátorskými sklony, kteří ale narozdíl od filmového hrdiny nic nebudují. ANO pane Babiši, ten film byste si měl pustit. Drama roku 1949 a Oskar? Vlastně proč ne, to téma je stále aktuální. ()

Jonatthan

Nadčasový film. Ať vstupuje do politiky kdokoliv-kdekoliv-kdykoliv s čistými úmysly, stejně se z něj postupem času stane hrabivá demagogická do sebe zahleděná svině. Broderick Crawford dostal "plešatýho panáka" zaslouženě... ()

Svadbos

Brilantná adaptácia (scenár napísal režisér Robert Rossen) románu Roberta Penna Warrena, ovenčeného Pullitzerovou cenou o vzostupe a páde senátora (Crawford vo svojej životnej úlohe). Montáže z kampane režíroval Don Siegel. Keď vidíte Willieho Starka (Broderick Crawford), ste radi, že máte prezidenta, akého máte. Román Penna Warrena o vzostupe buldočieho demagóga (modelovaného na Huey Longovi) sa zvrátil na zvletnú melodrámu, plnú štepeného a silne ramenatého vzrušenia. Rossenov film mapuje Willeiho život surovej sily s pôsobivými scénami. Jeho fil poslúžil ako prielom pre Vrawforda, ktorý bol predtým spájaný iba s béčkovými filmami. V tejto úlohe uvoľnil prudký a hrozný charakter, ktorého chytráckosť, brutalita a ambícia hlboko zapôsobila na divácku predstavivosť. Je to jeho herecký tour de force, ktorý už nikdy potom nezopakoval. Film bol zaiste inšpirovaný lousianským Huey Pierce Longom, kontroverzným „Kingfish“. Dlho vládol štátu ako guvernér (neskôr senátor) so železnou rukou a trvalou populistickou príťažlivosťou, ktorý mal prsty v nákladných stavebných projektoch počas éry Depresie, bezškurpulózne využívajúc svoju silu.. Longova demagógia sa profilovala v tomto filme a skončila jeho úkladnou vraždou v roku 1935 doktorom Carlom austinom Weissom, 29 ročným lekárom, ktorého sestra mohla byť teoreticky Longom znásilnená. Rossen natáčal film v Stocktone (Kalifornia), meste pracujúcej triedy, kde použil pomoc stoviek občanov ako komparzu a vedľajších úloh, čím dodal autentičnosť tomuto prelomovému politickému filmu. ()

MaroCR

Levicovost hlavního hrdiny není žádnou "proamerickou propagandou", jak zmiňují některé komentáře níže. Předlohou pro Willieho Starka byl totiž reálný americký politik Huey Long, velmi levicově vyhraněný populista, který kupříkladu kritizoval F.D. Roosevelta z levicových pozic. ()