Vzpoura údolí

• Česko Valley Uprising (festivalový názov) (viac)

Yosemity jsou Mekkou velkých stěn. Celovečerní dokument Valley Uprising popisuje počátky a lezeckou scénu v Yosemitech za posledních 50 let. Film oživuje všechny tamní legendy, od epické bitvy Royala Robbinse s Warrenem Hardingem o nejvyšší stěny, přes havárii letadla s pašovanou marihuanou v roce 1977 až ke stupňujícímu se napětí mezi horolezci a strážci národního parku. Závěr potom patří modernímu trendu závratných sólových výstupů. (Sherpafest)

Oudee33

Parádní průřez lezením ve stěnách. A to hlavně těch big wallových. Netušil jsem, kolik se toho v Yosemitech za poslední půlstoletí událo a o to víc chápu jejich sílu. Každá generace i osobnost do toho vložila svůj originální životní styl... Jakoby lezení samo o sobě nebylo dost crazy. Přitahuje povětšinou taková individua, díky nimž se tento sport posouvá ještě o příčku výš co se vyjímečnosti týče. Volnomyšlenkářský postoj a drogová kultura s tím spojená je s otazníkem pokud člověk visí ve stěně, ovšem krásně zapadá do škatulek život na hraně a osvobození se. Hodně zajímavou náhodou, která do toho zapadla bylo letadlo co se tam zřítilo. To jim tam seslal snad sám Šiva. Filmová komediální rovina s tím spojená tam sedla jak prdel na hrnec. Pojetí snímku celkově pecka, aneb jak prodat kotel materiálu ve fotkách. Každopádně svobodný pocit, který s sebou tento počin přináší je k nezaplacení. Bohužel jsem dostatečně ukotvený v dnešním světě a svůj jistotkářský životní styl za les a nonstop party nevyměním, ale další dovolenou spojím s lezením a nějakou vícedélkovou drsnocestou minimálně za 6+ na tuty :) 90% ()

Locco

Takřka hypnotické.Fascinovalo mě hlavně to období sedmdesátých let, jestliže se hipíkům alespoň částečně podařilo kamsi přesáhnout a zkrátka žít jinak, tak partička co si říkala Stone Masters, tomu všemu dala ještě vyšší smysl.Skály jako božstvo, lezení bez lana a zážitky blízké smrti téměř každý den.A nejen na tripu. Stačí když o tom jen sním, a naplňuje mě to úžasem. ()

dakarin

Nádherné Yosemity a fundovaně vyprávěný příběh jejich posledních 50ti let. Dokument s lidskou, kulturní, geografickou i historickou hodnotou. Spousta velmi zajímavých informací, rozhovorů a také archivních záběrů. Dech beroucí záběry lezců na stěnách - jako byste tam byli s nima. Autoři se tématu chopili s nadhledem a objektivně. Jste pozváni na důvěrnou cestu za unikátní historií StoneMasters - snímek vás vtáhne do děje. Stojí za vidění ;-) ()

alba

Ide o náučný dokument, to sa mu musí uznať. Netušila som, akí ľudia boli v tom období horolezcami. Nechcem ich uraziť, takže jedným slovom ich nepomenujem.. boli to však ľudia, ktorí sa každý večer opíjali, balili ženy a brali drogy v parku pri horách, aby potom cez deň mohli liezť po skalách s pomôckami, ktoré predtým ukradli. Smrdeli a robili bordel, nerešpektovali policajtov. A v opozícii k nim sa poslednú polhodinu objavuje Alex Honnold - free solo horolezec, ktorý je slušný, introvert, nepije, nefajčí, drogy neberie, je vegetarián a ako tvrdí, aj feminista. Zobrazenie minulost a súčasnosti. Táto náučná zložka ma teda zaujala. No technické spracovanie mohlo byť omnoho lepšie. ()

oliwer10

Velký respekt ke všem, kteří se v průběhu dekád podepsali pod vytvoření Yosemitské legendy a taky velký respekt k lezení jako takovému. Tento dokument není ale zdaleka jen o lezení. Je o svobodě mysli a života. O filozofii, která bojovala a bojuje celou svojí podstatou proti společnosti a jejím stupidním standardům, které já osobně tak nenávidím. Tohle je naše a budeš tu jen 7 dní. WTF??? Dyť je to skála. Jak může být ,,něčí,, ??? Kéž bych mohl prožít aspoň týden v táboře 4 v průběhu sedmdesátek ;) ()