Motocyklové denníky

• Česko Motocyklové deníky (viac)

Je mu třiadvacet, studuje medicínu - a ještě netuší, že vstoupí do dějin jako Ernesto Che Guevara. S kamarádem Albertem Granadem se vypraví na cestu po Latinské Americe na staré motorce Norton 500. Píše se rok 1952 a před nimi není nic jiného než volná silnice - bez turistů, hotelů a map, jen s čerstvým větrem v zádech. Dostat se z Argentiny až do Venezuely, to je sen, který výlet dlouhý 8000 kilometrů mění v realitu. Snímek inspirovaly Guevarovy deníky Notas de viaje a Granadova kniha Con el Che por America Latina. Záměrně apolitický pohled pro nás objevuje Guevaru jako ikonu, jež jako by se na film obtiskla z čistě vypraného trička: jen oklikou totiž připomíná postavu příštího kubánského revolucionáře. Film získal Cenu BAFTA a François Chalais Award a Cenu ekumenické poroty na MFF v Cannes 2004. (MFF Karlovy Vary)

Sunwheel

Až skoro romanticko-idylický filmík o dvoch mladých lekároch, čo si idú vybiť svoje chlapčenské sny na road trip po surovej Južnej Amerike. A vôbec nevadí, že ten neskúsenejší, plachejší a za každú cenu brániaci cukríkový sympaťák je vlastne budúci chladnokrvný, masový vrah, šíriaci teror pod krvavou hviezdou. Ale, veď to hádam nie, súdruhovia...body dávam za príjemnú rozprávku v krásnej prírode (-: ()

kolly13

Je to romantická roadmovie nebo sonda do života jihoameričanů s hlubším zamyšlením? Na to si ani druhý den nedovedu odpovědět. Ale vím, že se mi to líbilo, že nebudu rozporovat mírnou nekonzistenci děje a že jsem rád, že jsem dvě hodiny pozoroval velmi povedený snímek. ()

Petr490

Motocyklové deníky jsem z části četl. Che byl komoušek kterého bych pověsil jako většinu naší vlasti která s touto ideologii sympatitizuje. Chyběla mi zde pasáž jak nakmili čokla koninou která Chemu moc nezachutnala. Che byl spíše poeta, jeho kniha je často veršovaná, zde bylo veršů minimálně. Celkově ten film na mě působí více jako pohádka než část života samotného Che a jeho compañera. Líbilo se mi že dodrželi alespoň toho dobrodružného ducha. ()

Gazzy

Celkem nuda a byl bych asi radsi kdyby to nebylo o Che Guevarovi, mohla to být normální road movie. Takhle asi přijde víc lidí... ()

chicocheco

Koupil jsem kamarádce k narozeninám knížku - a za odpoledne jsem ji měl přečtenou :) Tak jsem si k ní sehnal i film - je docela přesně zpracovaný. Plusem jsou jihoamerické reálie, těch se v mezinárodně úspěšných snímcích moc nevyskytuje, i docela věrné vyjádření stylu 50. let. Až dokončím školu, na podobnou cestu se taky vydám :) Zjistil jsem, že s mladým Guevarou toho mám hodně společného. Samozřejmě, že odsuzuji jeho aktivity v pozdějších letech - na Kubě i jinde, hlavně vraždění oponentů po skončení válečného stavu. Ale Bernalův Che je prostě kouzelný ;) Objednal jsem si na eBay knížku od spolucestujícího Alberta Granada - The Making of a Revolutionary, která tento film taky ovlivnila, dnes mi přišla, tak třeba budu chytřejší, až ji přečtu. ()

tahir

Krasny film. keby sa nevedelo kto ten mlady chalan je, tak tu nikto neomiela dokonca politicku agitaciu a podobne veci. krasna hudba, herecke vykony, prostredie, vyborne. ()

Hanquita

Politická agitka? Zřejmě si moc neuvědomujete, že pokud se v latinské Americe narodíte do té "správné" rodiny, tak "obyčejné" lidi vidíte tak maximálně z auta, nebo když si během přecházení z butiku do restaurace necháte na ulici vyleštit boty... Dost dobře si dokážu představit účinek setkání se všední realitou, který na mladého idealistického kluka měl jeho road trip z kámošem na motorce... Takže ano, jsou tam scény s humanistickým a sociálním podtextem. Ale rozhodně netvoří páteř filmu. Tohle není snímek o Chem, ale o mladém Ernestu Guevarovi... A je to film krásný, melancholický a plný života, zachycující jeden klukovský sen a jedno dobrodružství... To, že víme, k čemu to pak vedlo, je už jiná věc... A navíc - Bernal je mňam mňam :-) ()

BaseDallas

Keď som videl tento film po prvý raz, vnímal som len ako road movie, no dnes samozrejme vidím aj ideológiu, ktorá s príbehom tiahne a nemám s tým vôbec žiaden problém. Prečo? Lebo asi takto nejak to mladý Fuser videl, čo ho naviedlo smerom, ktorý všetci dobre poznáme. Mnoho hodnotení je silne ovplyvnených týmito faktami, čo je škoda, lebo film je to výborný a ideológia nie je podávaná bez citu, nonstop a pod vlajkou. Neviem, nakoľko je postava Guevaru v tomto príbehu hodnoverne vykreslená, ale vo svete kinematografie sú Motocyklové denníky isto nadpriemerom, ktorý vás rozosmeje a pohladí dušu. Nádherné exteriéry južnej Ameriky a "obyčajné" zážitky dvoch doktorov-dobroduhov, isto oceníte, takisto aj dobré herecké výkony latinskej hviezdy Gaela Garcíu Bernala a Rodriga De la Sernu. ()

jerrik7

Tenhle film, stejně jako mnohé jiné, nelze hodnotit. Odmyslím-li si účelově, nebo z holé naivity a neznalosti kdo byl Che Guevara, můžu film hodnotit jako docela pěkný Road Movie a dám slušné hodnocení. Tím ale podpořím nadšení neinformovaných a naivních a zároveň rozčílím ty informované, kteří, dle mého, právem, film nezkousli kvůli reálné historické osobnosti Che Guevary. Právě jsem se vrátil z měsíčního pobytu na Kubě, kterou jsem projezdil křížem krážem na kole. Viděl jsem mnohé, hovořil jsem s mnohými, navštívil jsem desítky domácností. Několik let jsem se na tu cestu teoreticky připravoval a studoval informace o Kubě. Teprve po návratu jsem ale začal studovat do hloubky. Stále ještě nevím, kým skutečně byli Che Guevara a Fidél Castro. S mými dosavadními skrovnými znalostmi jsem se zatím dopracoval k dojmu, že kubánská revoluce 1959 byla nevyhnutelná a tedy oprávněná. Revoluce ovšem trvají měsíc, možná rok. Ta kubánská ale trvá už 57 roků. Co se Fidélovi s pomocí Che podařilo za těch 57 let z Kuby udělat je děsivé. Přesto se najde mnoho naivků stále dokola omílajících fráze o rovnosti mezi lidmi (na Kubě je to rovnost v otřesné chudobě a beznaději), o zdravotní péči a školství zdarma. Obé posledně jmenované ale máme v celé Evropě už bezmála sto let a přesto nemusí být Evropa tak děsivě zbědovaná jako Kuba. Pravda, zdravotní a vzdělávací systém USA už tak vzorně zářivý zdaleka není a o Latinské Americe raději nemluvě (osobní zkušenost ale nemám). Doufám, že není pravidly zakázáno citovat jiné uživatele. Přijde mi to užitečné, a proto cituji názory, se kterými se ztotožňuji: Uživatel: Hogo Fogo (odpad!) Roztahana idealizacia psychopatickeho teroristu. Som zvedavy kedy natocia cosi take o Bin Ladinovi.(20.11.2006) Uživatel: PeterJon (odpad!) Chcel som mu dať aspoň jednu hviezdičku, no je tu jeden veľký problém. Film vykresľuje tohto lumpa v dobrom svetle, ukazuje nám iba jednu časť z jeho života, čo pôsobí zavádzajúco. Nie je ani zmienka o tom, čo nasledovalo, keď sa tento krásavec, ktorý vo filme tak očividne prejavuje sociálne cítenie, dostal k moci. Prvé mesiace do úsvitu podpisoval rozsudky smrti nevinných a čestných mužov, ktorí boli pre komunistické zriadenie nepohodlní a z okna svojho úradu v La Cabana sa prizeral ich popravám. Ide o chladnokrvného vraha, ktorý dal popraviť tisíce ľudí bez súdneho procesu. Súdne dôkazy považoval za „nepotrebný buržoázny detail“ a zdôrazňoval, že "revolucionári sa musia stať chladnými vraždiacimi strojmi motivovanými čistou nenávisťou" (Zdroj: Kniha novinára, spisovateľa a kubánskeho emigranta Humberta Fontovu, Exposing the Real Che Guevara and the Useful Idiots who Idolize Him). Tým pádom je to v mojich očiach propagandistický film pre neokomunistov a socialistov, ktorí majú v detskej izbe plagát “Veľkého Che”. Najsmutnejšie na tom je, že si tohto marxistického revolucionára dnes mladí ľudia dajú na tričko ako pop ikonu a zdanlivý symbol slobody. Symbol slobody, ktorý prispel k tomu, že Kuba je dnes v stave akom je. Odpad! (1.1.2008) Cervenak ** Mýtus o tom, že "Hitler v červenom" Che bol zamlada vlastne sympaťák, ktorého nezaujímala túžba po moci, len ho ukrutne bolelo srdce z tej obrovskej sociálnej nespravodlivosti v Latinskej Amerike. Z filmového hľadiska v poriadku, z ideového obludnosť. Film takmer výhradne pre batôžkárov z LFŠ, ktorí pyšne nosia tričko s podobizňou neľútostného bijcu intelektuálov, buzíkov a inej "škodlivej hávede".(10.10.2008) () (menej) (viac)

Kivis

V rámci doplňování kontextu kubánské současnosti i historie jsem v poslední době viděl šest filmů a Motocyklové deníky z nich byly nejlepší - byť nejsou o Kubě, ale o dospívání člověka, který tento "Ostrov svobody" zásadně změnil, a který se stal kultem nejen zde. Zda zaslouženě či ne, o tom ať si každý udělá obrázek sám. Tahle road movie zachycuje idealistického dobrodruha ještě před tím, než se z něj stal kontroverzní Che Comandante. Politika a ideologie tu postupně prosakuje z podpovrchu, ale Motocyklové deníky skončí těsně před tím, než se z politiky a šíření ideologie stanou hlavní náplně Guevarova života. Film, a předpokládám, že i kniha, je zachycením kusu latinskoamerické historie - silně subjektivním, ale bez diskuze atraktivním. Filmovému provedení dodává přidanou hodnotu dvojice, která je sázkou na jistotu - Gael García Bernal v hlavní roli a Gustavo Santaolalla jako autor hudby. ()

Chicharron

Kdo nečetl knihu, asi by neměl ani hodnotit film... Kniha je samozřejmě o několik chlupů lepší, ale film...zejména díky Bernalově herectví a jehou "souznění" s filmovým parťákem De la Sernou je naprostá pecka. Cesta, kterou Guevara s Granadem absolvovali, je etalonem všech motorkářů a já, který projel na rezavé mexické motorce mizerných 400 km z Playa del Carmen do Chichen Itzá a zpět vím, že nic podobného asi nikdy neuskutečním a můžu jen závidět. Ernesto Guevara v době kdy tento trip absolvoval netušil, co se z něj později stane, nicméně evidentně řada "recenzentů" se není schopna oprostit od znalosti historie a hodnotí Guevaru podle jeho pozdějších činů a to je pro film samozřejmě špatně. Latinská Amerika je pořád chudou, ale dnes už ne bezpečnou zemí pro cestování, a tento film je především o cestování...a za mě je natočený na výbornou. ()

Starojda

Davam 4*, protoze az dokonce jsem netusil, ze je to film o Che Gueavarovi! Vetsinou se snazim, abych o filmu, ktery chci videt, vubec nic nevedel. No a diky tomu jsem se soustredil na vypraveni a nadherne zabery latinskoamericke prirody a zaverecnou vlezlou levicacskou agitku jsem ignoroval jak to jen slo. Kdybych mel jen tu nejmensi informaci, ze se jdu divat na film o Che Guevarovi, kazdy naznak jeho hrdinstvi by me drazdil a musel bych hodnotit mene.. ()

Leila75

Cesta dvou kamarádů na motorce jižní Amerikou,kdyby to nebyl samotný velký Che určitě by tenhle film přilákal více příznivců zajímavých cestopisných filmů,mě film oslovil,teď čtu i knížku,ta ovšem nedosahuje kvalit filmu! ()

CampaHD

Film som pozeral celkovo 4x a nie som fanatickým fanúšikom Ernesta (aj keď načítaného ho mám), nie je to ani pre motocykel ( motorkár som), jednoducho ma to bralo, berie a asi aj bude brať. Herecky nemám čo haniť (Bernal už nie raz ukázal že to naozaj vie), páči sa mi aj kamera a réžia. Ak si človek pozrie ako pokračovanie del Tora v Che Guevaru, tak mu to aj zapadne. Toto prostredie mi je stále na oko príjemnejšie ako to v Babel. PS: Doplním: pozerať v originále. ()

Choucas

Jako motorkář sem ignoroval ty agitace a bral to spíš jako film o celkem bláznivé a odvážné cestě na starém Nortonu 500 po jižní Americe. A s tímto pohledem jsem dostal co sem čekal a chtěl. Musím uznat že ti dva byly opravdu odvážný. Nádherný scenérie a nádherná motorka, po dlouhým přemýšlení mezi 3 a 4 hvězdičkama dávám 4. Ale jen za tu fascinující cestu po jihoamerickém kontimentu. ()

Viggo Mortensen opět na cestě

Viggo Mortensen opět na cestě

07.08.2010

Snad není potřeba vysvětlovat, že nepůjde o pokračování postapokalyptické Cesty. Viggo, přestože nedávno plánoval seknout s hereckou kariérou, se připojil k obsazení adaptace slavného románu Jacka… (viac)

Benicio Del Toro jako Che!

Benicio Del Toro jako Che!

24.07.2007

Soderberghův projekt se po několika letech plánů a úvah konečně dostává do pohybu a to, co předtím byly pouze dohady, je dnes oficiální. Režisér Steven Soderbergh byl vždy fascinován kontroverzní… (viac)

Oskar leze

Oskar leze

05.07.2006

Takhle se u nás doma říká, když z temné oblačné oblohy vykoukne na svět zlaté sluníčko. No, a tentokrát vykouklo na svět filmu a jeho nejprestižnějšího ocenění. Pravidla, na jejichž základě jsou do… (viac)

Salles nakrúti ďalšiu road-movie

Salles nakrúti ďalšiu road-movie

06.08.2005

Ak ste tohto roku navštívili MFF Karlovy Vary alebo LFŠ, jedným z množstva filmov, ktoré ste tam nepochybne videli, možno bola aj road-movie Motocyklistické denníky. A ak sa vám páčili, pravdepodobne… (viac)