Sarajevo: Atentát

(TV film)
  • Česko Sarajevský atentát (viac)

Prozkoumáte příběh o tom, jak vražda arcivévody Františka Ferdinanda Gavriloem Principem v Sarajevu vedla k nejničivější válce lidstva. (oficiálny text distribútora)

Boogeyman

Výborný dokument o Ferdinandovi a jeho smrti, jen škoda, že se tvůrci snaží diváka za každou cenu dojmout tím, že ho neustále masírují historkami jak byl FF pokrokový lidumil, milující taťka, oddaný manžel, kterej se z lásky vzepřel tradicím a apod. ()

Jimmy15

Spíše než sarajevský atentát, tak tento dokument pojednává o životě Františka Ferdinanda a Žofie. Ale to není na škodu a divák si v tom najde to své co ho zaujme. Co mě akorát moc neoslovilo je to, že každou chvilku je v dokumentu znázorňován čas do atentátu. Po chvilce to působí docela protivně. ()

Binne

Pohádka o tom, jak neduživý Franz ke štěstí přišel...tedy než o čtrnáct let, deset dnů, dvě hodiny a třináct sekund nedošlo k tomu neštěstí, které se stalo dokonalou záminkou pro vyvolání první světové války. Samozřejmě, že to nebyl skutečný důvod ale naše sklony k romantizování historie nás na tu cestu přivedou vždy. Následník trůnu je znám především proto, jak zemřel. To si tvůrci dokumentu velmi dobře uvědomují a proto nám dávají mnohem větší vhled do toho, jaký byl vlastně člověk. Právě tato snaha jim brání v kritickém pohledu na tuto historickou osobnost. Dokument je velmi citově zabarvený a Františka vykresluje pouze jako renesančního jedince. Jsem toho názoru, že dokument by měl být objektivní vždy. Nicméně účel dokument splnil. Jediné, co je skutečně místy rozčilující je komentátor s odpočtem do atentátu, který je po chvíli velmi invazivní - už jen proto, že dokument skutečně útočí na lidské emoce a tento rušící prvek sem zkrátka nepatří. „Vyšší moc se postarala o znovunastolení řádu, který se mně bohužel udržet nepodařilo. “ - František Ferdinand d'Est A historie mu dává za pravdu... ()