Nápravná třída

(festivalový názov)
  • Rusko Klass korrekcii (viac)

Lena je invalidní, bystrá dívka, která po létech strávených domácím studiem nastupuje s nadšením opět do školy. Je zařazena do speciální třídy, určené pro postižené žáky, kteří musí na konci roku před komisí dokázat, zda si zaslouží přeřazení do „normální" třídy. Vyhořelé učitelky však zjevně netouží studenty jakkoli motivovat a pomáhat jim se zlepšovat, naopak se projevy zájmu o složitější látku, které s sebou přinese Lena, snaží zadusit v zárodku. Lena se sice brzy zapojí do kolektivu a naváže vztah se spolužákem Antonem, jejich očividné štěstí však není všem po chuti a následky na sebe nenechají dlouho čekat. Mladý debutant Ivan I. Tverdovskij bez příkras a maximálně věrohodně, za pomoci dokumentární kamery, na plátně rozehrává drama nerovného boje jednotlivce se zkostnatělou institucí, lidskými předsudky a se společností, která těm, kdo se odlišují, hází klacky pod nohy. (MFF Karlovy Vary)

eLeR

Dosť chaotické, za čo môže asi aj kamera, ale možno preto veľmi autentické. V partii, do ktorej sa dostala Lena, boli nevídané kusy. Otrasné chovanie. A učitelia tiež katastrofa, no a Antonova mama tomu všetkému nasadila korunu. Totálna trúba. Antonove chovanie na konci mi prišlo tiež dosť zvláštne. Celkom nervy. Ak to takto naozaj vyzerá v skutočnosti, tak by som podaktoré deti z tých vyrovnávacích tried umiestnila do nápravných zariadení. ()

Jaroslaf

Skvělý, realistický film. Ztvárňuje málokdy vyřčenou věc - Lásku, která přeroste do absolutní ignorace, na čemž je nejhorší, že ta ignorace přijde bezdůvodně nebo jenom vlivem okolí. Kamera mě bavila, fakt že postižení lidi jsou taky svině, ještě víc. Herečka Leny je krásná. Nejhorší na tom celým je, že jsem si po celou dobu trvání filmu hravě představoval, že by se něco podobného klidně mohlo stát na základní škole, kam jsem docházel před 20-ti lety. Stejně staré píče jako učitelky, stejná ignorace, šikana a nezájem k minoritám. Seš jinej? Dáme ti všichni kotel. Jedno rusko nebo česko, hajzlovství a zaprděnost je všude na světě stejný. ()

Arsenal83

Vozičkári to nemajú ľahké nikde na svete, ale vidím, že v Rusku to bude ešte horšie. Úctu k životu, toleranciu a súcit tam na ulici asi nenájdete. Prvá polovica trocha zábavná, druhá už mi šla na nervy. Film vzbudí hnev, ako sa môže niekto takto správať k postihnutému človeku, Čo to bolo za spratkov, učiteľov, matky? Proste čo ksicht to hovädo. Napriek tomu mohlo prísť aj niečo viac. Napríklad po vzore Klass niečo také emocionálne, že vás to dostane, citovo rozloží. Tu to neprišlo. ()

Marla Singer

Zobrazení invalidů ve filmu (a stejně tak mentálně postižených - viz fiktivní Simple Jack) většinou balancuje někde mezi negativním a pozitivním postojem ke znevýhodněné postavě a strach z obecného přijetí často zatlačí tvůrce do polohy lítostivého porozumění nebo rovnou adorace jejich vůle k žití. Těžko říct, co z toho postižení nenávidí víc. Nápravná třída patří mezi tři snímky na KV věnující odlišnému pohledu na tělesné znevýhodnění a přestože protagonistku vyloženě nezneužívá k sebedojímavým scénám, je z celé trojice nejslabší. Pokud přetrpíte až strojeně idylické přijetí ve třídě (nikoliv ve škole) narušené jen 'náhodnou' smrtí spolužáka a kolouškovský vztah s největším hezounem v okolí, dostanete se ke slušné dávce černého humoru a nepříjemně vyostřených scén. Je dost možné, že laskavý úvod sloužil jen k ukolébání naivnějších diváků, a v takovém případě zafungoval, ale beztak trochu zbytečně zaplní obrovskou část snímku. Navíc empatie a vnímání příběhu z pohledu protagonistky selhává, když se jedná o útlocitnou moralizující kravku. ()

flanker.27

Málokdy jsem s nějakou postavou tak soucítil a přál jí dobrý konec, jako s Lenou tady. A málokdy jsem byl tak nas-zloben na lidi, jaký jsou občas nelidský hovada. Co se mi líbilo (teda líbilo není správný výraz, spíš co mě zaujalo), je zobrazení toho, jak dokáží být i postižení svině vůči jiným, v jiných politicky korektnějších filmech jsou to přímo andělé míru. Vlastně kromě Leny a její matky na konci nezůstává nikdo jiný, komu bych nechtěl rozbít hubu. Trochu mi to připomnělo některé severské filmy, jen to bylo ještě drsnější a bezvýchodnější. Holka co hrála Lenu by měla dostat nějakou cenu. Vlastně i všichni ostatní, protože svoje role ztvárnili tak, že bych je snad fláknul, kdybych je potkal. Mimochodem, pokud je tenhle komentář příliš nesourodý a přerývaný, tak proto, že jsem vážně nas-zlobený. Což už jsem psal, jenže jsem to dal do závorky a vynásobil dvěma. Brrr, nevim, jestli se na tohle ještě někdy dokážu podívat. ()

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)