Kráľovstvo troch rybníkov postihla zlá kliatba. Čarovné bytosti nechali zo všetkých rybníkov zmiznúť ryby, aby potrestali domýšľavého kráľa Boleslava (Ondřej Vetchý). Lenže tento trest sa obrátil najmä proti poddaným. Zmiznutie rýb ich zbavilo tradičnej možnosti obživy. Svoju nespokojnosť dávajú stále hlasnejšie najavo a vzťahy sa zhusťujú aj vo vnútri kráľovskej rodiny. Kráľova dcéra, princezná Lidunka (Jenovéfa Boková), má úplne iné predstavy o živote ako jej macocha. Chce nadviazať na tradičnú úlohu, ktorú mladé ženy v tomto kráľovstve vždy napĺňali, ale stáva sa jednou z hlavných postáv diania, v ktorom sa o svoje miesto na výslní preťahuje niekoľko podvodníkov. Najviac podfukár a zlodej Nikdáš (Ondřej Pavelka), ktorý čarovným bytostiam ukradol kúzelný prútik a má zrazu v rukách veľkú moc. V pravý čas sa ale objaví mladý rybár Ludvík (Lukáš Příkazký). Bude to práve on, kto prekoná kliatbu, zachráni kráľovstvo a získa ruku princeznej? (TV Markíza)

pan_Bily

Tak to se opravdu nepovedlo. Novodobé pohádky se prostě nepřibližují (až na pár výjimek) vysoko nastavené laťce od starých dobrých pohádkových stálic. A tohle jen potvrdilo tento dlouhodobý stav. A neuspěje to ani jako komedie, jak je to víceméně prezentováno. Nepohádkovská atmosféra a humor (či poetika, jak píše Radek99) zasazená do čistě pohádkového prostředí spíše nefunguje. Celkové tempo filmu příliš neodsejpá a chvílemi nudí. Závěrečné zvraty s držením kouzelné hůlky jsou trochu moc, zvlášť když to člověk vnímá hlavně jako pohádku, než jako ztřeštěnou komedii. Ale i tak. To je sice už jen detail, ale je to taková ta pověstná třešnička na závěr, bohužel v tomto případě trochu červivá na nedobrém dortu. S odřenýma ušima dávám 1*, ale je to na hraně odpadu. ()

Andrea_Amaya

Jakožto pohádka si film zaslouží asi tak dvě hvězdy. Jakožto sbírka vtípků a pitomostí by stoupl tento výtvor až na čtyři, ale ke klidnému odpoledni bych to dětem nepustila. Vhodná nenáročná "blbinka" pro dospělé, kolem pohádky však Kdyby byly ryby jen projelo vlakem. ()

charles3

Bizarní pohádková komedie nevhodná pro nejmenší děti, zatímco odrostlejší mládež a dospělí obeznámení s předchozí tvorbou Kolečka a Prušinovského nad ní musí hýkat blahem. Scénář a dialogy plné originálních nápadů a narážek na současnost, skvěle obsazení herci, kteří ve svých rolích jakoby střídavě improvizují a střídavě úmyslně přehrávají, k tomu důvtipné masky, dobrá hudba a tři písničky, které mi znějí v uších ještě dnes... Jeden z mála televizních pohádkových počinů (ne-li vůbec jediný), který směřuje k vyloženě kultovní oblibě - ve smyslu "třetina diváků to zbožňuje, třetina nenávidí a třetina to ještě neviděla" :-) ()

iwee23

Kdyby byly ryby je všechno, jen ne komedie nebo nedej bože pohádka pro děti. Chtěla bych ten matroš, kterej brali herci, když to natáčeli, možná bych se pak dostala na stejnou vlnu a nečuměla tu jak vyoraná myš. Odpad nedám jen proto, že Kameňáky a Babovřesky jsou ještě větší dno, ale tohle k tomu fakt nemá moc daleko. ()

Fifinkova

Zkrátka Prušinovský. Celou dobu přemýšlíte proč se na to vlastně díváte a v závěru zjistíte, že se celkem dobře bavíte. A přitom taková blbost, viď? ()

vinducha

Tak pro malé děti to rozhodně není . Ale jako rybodlak / prasodlak , proč ne.  Herecká skvadra se u natáčení evidentně dobře pobavila . A na diváka z té zábavy taky něco zbylo. ()

soukyd33

Tohle bylo vážně divné. Ty zvuky Windows XP. 🤣🤣🤣 To mě odrovnalo. Asi to mohlo být vtipnější. Příběh je trhlý a všichni jak z blázince. Celé království je uzavřený blázinec. 🤔 Herecké obsazení ale špatné není. Dialogy a scény jsou až bláznivé. Poznámka: Nevím jak hodnotit, ale ty zvuky Windows XP jsou vážně nečekané. 😀 Hvězdiček 3 ()

wdo odpad!

Od TV postupně odešli všichni. Poslední, osmiletá dcera vypla televizor s tím, že na takovou blbost se sama dívat nebude. ()

bratr_jezek

Ono to není ani typická pohádka ani typická komedie. Možná vystříhat se infantilního jednání většiny postav a po úpravách scénáře by zůstala celkem vtipná parodie (rybí oko hláškující hlasem Lábuse, vlkodlak přeměněn na rybodlaka a nakonec na prasodlaka, různé dvojsmyslné narážky, komoří fetující pudr, těžce submisivní podpantoflácký král, plášť převracející komoří, hůlka vydávající zvuky Windows). Bohužel režisér i někteří herci se snaží tomu dát pohádkový rámec a kulisu, ale jediné pěkné na pohled je princezna a kostýmní výprava, pohádkové postavy jsou kromě pokousaného řezníka dost slabé a zápletka s Nikdášem je zase nějak odfláknutá. ()

aftershave

Posaďte děti ke zprávám na Nově, proložte to sněmovní politickou debatou o ničem a vražte jim do ruky tablet. A výsledný efekt bude stejný, jako když je necháte koukat na tohle. A autora bych nechal nějaký čas v kotelně, kdysi to fungovalo.... ()

Randall odpad!

Nikdy nečekám od pohádek žádné zázraky, ale tohle je prostě průšvih. Scénář strašný, dialogy otřesné a zmatené, sociopolitická angažovanost přinejlepším hospodská a režii by zvládl lépe i ten slepý Woody Allen z Hollywood Ending. A co teprve herci! Tak příšerné herecké výkony téměř všech herců v televizní pohádce nepamatuji. To nejvtipnější, čeho se od této „Vánoční“ pohádky dočkáte, tak jsou Windowsácké zvuky kouzelného proutku. Inu, je poznat, že se tvůrci věnovali kouření směsi "20% blatouchu a 80% leknínu“ více než filmařině - a na poslední chvíli se z toho rozhodli udělat z nouze ctnost pro soudruhy artózní huliče. Smutné... ()

wodacka

Po prvních několika málo minutách sledování mi bylo jasné, že nepůjde o klasickou pohádku. A na konci jsem musela konstatovat, že to pohádka vůbec nebyla. Dle mého názoru by dílu nejvíce slušela žánrová škatulka "groteskní komedie zahalená do pohádkových motivů". A proti tomu vůbec nic nemám. Ba naopak. Byla jsem divácky potěšena stejně jako před několika lety u filmu (pohádky) Dům U Zlatého úsvitu. Groteskno a mírná satiry reagující na dnešní společenskou realitu mě opravdu pobavila. Tleskám jak režii, tak scénáristům. Je vidět, že se "banda" z Okresního přeboru opět osvědčila. ()

Edwin44

Škoda že Liška s Bydžovskou nedostali víc prostoru mohlo to být mnohem zábavnější. Záporák nic moc a hlavní postavy byly prostě klasický trdla zejména Vetchej a ostatní byli maximálně otravný jako Vilhelmová nebo komoří, mno rozhodně žádná revoluce se nekonala!! ()

verca_82

Hezka pohadka s mnoha povedenymi vtipy mirenymi predevsim na dospele. Pochvalu si scenarista zaslouzi za netradicni ztvarneni symbolu krasy - princezny. Palec nahoru za dobre stavenou holku, ktera dokaze unest sveho manzela! ()

Budulínek

Výborně jsme se pobavili! Ne, není to pohádka. Ne, není to asi úplně pro malé děti. Ne, nebude to nejpopulárnější dílo vánočních televizních programů. Ale jakmile se na obrazovce objevila dvojice Kolečko-Prušinovský a sousloví pohádková komedie, už jsem jen čekal, co z toho vypadne. Ti, kdož si oblíbili Okresní přebor, Čtvrtou hvězdu, Červeného trpaslíka, budou spokojeni. Ostatní nebudou štěstím skákat do stropu. Ale pro děti to fakt není. ()