Zaříkávač lží

(amatérsky film)
Krátkometrážny / Životopisný / Animovaný
Česko, 2014, 15 min

Marek Dvořák

Závěrečná kapitola o vzniku, existenci a konci internetového fenoménu jménem Nejfake. Příběh nás zavede do roku 2007 a i před něj a konečně ukáže důvody vzniku a motivace v následujících 6 letech být skryt pod maskou. Uvědomění si sám sebe, svých schopností a později své mediální moci. Zaříkávače lží lze taky chápat jako zpověď obyčejného člověka, kterého ostatní viděli neobyčejně jen proto, že nevěděli, kdo to vlastně je. (oficiálny text distribútora)

dita.krizova

Nijak zvlášť jsem je nesledovala, ale na Zaříkávače jsem se ze zvědavosti podívala. A obsah a ono důležité sdělení mě muselo nějak minout. Tenhle až příliš motivační a spasitelský přístup mě spíš děsí. Aneb jak vybudovat "kariéru" na yt jen kvůli tomu, že mu holka nepřišla na rande. Jednu hvězdičku dávám pouze za animace a trochu smíchu. ()

Mafian

Znáte ten nepříjemný pocit, když pointu filmu pochopíte moc brzo? Tak si můžete představit, jaké to je, když tu pointu pochopíte už několik let dopředu. I když se zase můžete smát těm, kteří, aby zjistili to samé, co vy, celou tu dobu čekají. Ve výsledku ovšem, po stránce zpracování, ne však obsahu, film překonal má nízká očekávání... ()

J*A*M*A*L

Za ty roky co nejfejk tvoří na youtube jsem se nepodíval ani na jedno video z jeho tvorby takže o něm prakticky nevím vůbec nic, takže ani nevím jaký byl. Jeho channel mě zkrátka nezajímal a nijak nelákal a po tomhle filmečku jsem si tedy na nejfejka udělal svůj názor a nikdy se asi na jeho channel nebudu dívat páč mě jaksi nebaví, ale i tak si dokázal nasbírat mrtě fanoušků (přes 300 000) a to mu neberu a je fakt dobrej. I přes to, že mě nijak zvlášť nejfejkova tvorba nezaujala, tak tohle se mu fakt povedlo. ()

Kejt.lin

je vůbec možný, že na tenhle výplod nemám utříbenej názor? očividně jo ..co si o tom mám myslet? fakt nevím ..a docela mě to zaměstnává hlavu.. a to je možná dobře ne? ..každopádně bych asi zde nehodnotila a nehanila pokud bych nevěděla kdo je Nejfejk a neviděla ani jedno jeho video, to mi přijde trochu zcestné. Takže jako pade na pade no. ()

Novom

Až příliš sentimentální a depresivní pojetí, i když co jiného také očekávat. Sledoval jsem poslední dobou občas videa této osoby a přišlo mi, že se dívám spíše na deníček mladého sebevraha, který se chce co nejdříve zabít. Všude by měly téct emoce proudem, každý "teen" by měl mít na krajíčku, ale ve skutečnosti je to jenom o něco delší další z mnoha videí, kde se nikdo pořádně nic nedozví a když už, je to jen recyklace minulých myšlenek. Docela odvážné dávat něco takového na čsfd pod pojmem amatérský film, to máme tedy "filmů" plný internet. Ale zpracování docela pěkné. Tak proč ne tak akorát na 1-1,5*. Alespoň je fajn, že tu zde není kompletní tabulka 5* a lidi mají rozum. ()

Kucndo

Řeknu to takhle, sledoval jsem Nejfakea už od jeho prvních manuálů na Streamu, které opravdu neměly chybu, opravdu jsem se bavil u jeho Naplechu videí, ale to je prostě tak vše. Když se nechtěl odhalit, dobrá, já s tím žádný problém neměl, u Nejfejka jsem vždy především hledal zábavu, která se však postupem času začala u tohodle talentovaného youtubera prolínat se sociologicko-psychologickými videy (viz příběhy) a i ten humor mi začínal přicházet příliš moc infantilní (viz Nejplay), je ale možné, že jsem už moc zestárl. Každopádně Zaříkávač lží jsem viděl, společně se všemi předešlými "odhalovacími" videy a ano, ačkoliv jedná se o celkem dojemné video, mě příliš neoslovilo. Přišlo mi, že zde bylo vše důležité parafrázováno z minulých videí, škoda. Přesto díky Nejfe za to, jak jsi mi zpříjemňoval mé nepříjemné dny během dospívání. ()

CiPR

2 hvězdy, víc bohužel dát nemohu. Vizuálně ani obsahově mě film nenadchnul a takový ten přístup "spasitele" tomu pro mě taky bohužel moc nepřidává. Příčí se mi to, ale okolo tohoto filmu se nadělal docela velký humbuk a čekal jsem asi něco víc. Možná jsem chtěl tříhvězdičkovou večeři, ale dostal jsem pouze předkrm. // 20% ()

Marykus

Možná jsem čekal delší, ale i tak to stihlo předat myšlenku! Z akce jsem odcházel spokojen :) Jsem rád, že jsem jeden z mála, co měl možnost film vidět! Čekal jsem také více dětí, proto skutečnost, že můj odhad byl přehnaný mě potěšila! Také bych neměl openout doprovodný program, který stál za to. Nazval bych to malou youtube akcí, za dobré peníze! 100% ()

Ham.and.eggs

Smýšlení, který by mělo bejt pro každýho člověka základem, je tady zaobalený do takřka mystična a superhrdinství. "Nejfejka" znám z jednoho pořadu na Radiu Wave, vim jak vypadá, vim jak se vyjadřuje. Každej máme svoje mouchy, ale nemůžu mu věřit všechny jeho duchaplný řeči, když klade tak neustálej důraz na svůj vizuál (image) a zároveň brojí proti povrchnosti. Potřeba předat nějaký poselství se taky dost míjí s celym animovanym projevem tohohle "filmu" a všema těma komickejma vskuvkama. Asi to ten kluk myslí dobře, ale je to trochu málo, na to, aby si z jeho slov vzal něco víc i někdo, kdo už neni náctiletej... ()

Anteia

„Pro mnoho lidí se NejFejk stal hrdinou, ale já se jen snažil vykoupit za své minulé já.“ Kecy, kecy, samý kecy a hodně extrémů a ty já nerada. ()

Marquis

KORDUS, RedAK- Skvele to zesumirovali. Pane Boze. Kdyby mel 16, tak dejme tomu. ale tohle. Nazev tohohle vlogu nema nic spolecnyho s jeho obsahem a jen podrthuje vysoke mineni, ktere o sobe tenhle clovek ma. Strasne z tech svych videi nadela. Vzdyt o nic nejde. Kazdej tejden neco zapindal a hotovo. Ta podkresova hudba je stejne debilni jako to jeho ctene slovo. Neni ani detinskej, spis nedospelej. Myslet si, ze je s timhletim vzor? Pro koho? Celkem zvlastni sebevedomi. Doufam hlavne, ze zmizne a nezacne dalsi tyjatr. Veta o tom, ze kdo ho odhali, ten ublizi vsem je zastrasovani. Vubec neni potreba byt takhle patetickej a neustale pripominat jakej jsem dobrak. Citim z neho, ze je sam sebou posedlej. Zaver: Ja uz jsem si svoji roli vybral a vy? Jaka role. Zijeme zivot tecka. Krom toho si nic nevybral. Delame co musime, na co mame, co nas obklopuje atp. No chtel jsem dat 1 za snahu, ale narcisy nemusim. Cely to je jako kdyby mel spachat sebevrazdu a my si nad nim meli potom jeste pobrecet a zapremyslet jakej ten nejfake byl skvely clovek. P.S. Cela ale opravdu CELA VLOG YT komunita jenom dokazuje, ze v pohode clovek nema potrebu exhibovat a delat ze sebe vola. Takze to zustava temhle degentum. Fake neni degent, fejk je fejk, nema to koule. Andy Kaufman....pane boze to je sebevedomi. Tedy vlog scena je tvorena da se rict pitomci a stejni pitomci je potom sleduji. A ze jich je. Ja jsem. Sem tam se na to podivam, abych se ujistil, ze je vse pri starem. Proste oni nevi co je to se stydet, nevi co je to se s nekym srovnat, aby videli kde jsou....Hlavne at se nestane zvykem, aby sem byly davany tyhle vlogy. Nechapu co to tady dela a jak je to mozny. Nesnasim, kdyz je mi za nekoho trapne. Kdyby kolem toho neudelal takovej mumraj..... ale takovej brajgl kolem a pak natocit tohle..... Rozesilam kamosum at se taky pobavi, i kdyz ho neznaji. O to to pro ne bude zajimavejsi. Vzkaz fejkovi: Je videt, ze nemas zadnej prehled. Zacni vic cist filozofii, geopolitiku, historii (pamatuj, ze ji pisi vitezove- tvoje nazory byly vzdycky jak z CT24- des) atp. Protoze mas chut o tom pindat a jsi v podstate na urovni mne, kdyz mi bylo cca 12. Neodhalil ses, protoze se za sebe- nazory stydis. Doufam, ze je ti to jasny. Proste nejsi tak silnej, aby jsi je obhajil verejne. Ale tohle chapu- jen by jsi to mel priznat- aspon sam sobe. Tvuj epilog je proste zahranej jak na divadle a na to, ze jsi mel cas to vycizelovat- strasny fejku. Tvoje tvorba je pro slabsi kusy. To jsou jini dravci, kteri poukazali na hnus nebo krasu zivota. Nechytas se. Ale vrana k vrane. P.P.S. Porad byt ublizenej kvuli holce, ktera ti zalhala, protoze ti nechtela do oci rict, ze s tebou nic nechce mit? (Treba). Zase, tohle je chovani 15ctiletyho. Uz se na ni vyser prosim te. Davam nakonec hvezdu. ()

Hezonja7

Nic co by úplně zaujalo,ale zklamán nejsem, očekávání to splnilo, vlastně je to pouze Nejfakova zpověd který o sobě mluví jako člověku dobrém a velmi spravedlivém. Film ovšem nemá nějaký děj který by uchvacoval, veškerá část filmu je o klukovi se kterým se rozešla jeho holka. Naopak Nejfake dobře ví co dělá, snaží se ostatní lidi inspirovat svým příběh, film se mi zpracováním a hudbou líbil, příběh nemastný-neslaný. Po druhé si již pouštět tento krátkometrážní film nebudu. 50% ()

AngryPotato

Velmi mne pobavil začátek, ostatně celý ráz filmu se táhl v zábavné formě, jak je tomu už u nejfejka zvykem. Emoce, drive, myšlenka, zábava, to vše zde bylo ve velké míře a já se chvilkama i dost zamyslel nad celkovým významem tohoto projektu. Film jako takový se mi líbil, obrovský klobouk dolů před madmen pictures, kteří udělali obrovský kus práce a já se chvilkama cítil jako ve filmu od disneyho :) Celkově 80% , přecijen 5 hvězdiček nedávám jen tak :) Ale díky nejfe, jsem moc rád že jsem tě stihl poznat i bez masky a velmi cením tvůj charakter, jsem rád že sis vybral právě tuhle cestu, sedí ti :) ()