V tomto originálním anime seriálu podle oblíbeného manga komiksu zachraňuje hlavní hrdina svět, který je zároveň kosmickou lodí ohrožovanou mimozemšťany. (Netflix)

Víteček

Každá řada byla špatná svým vlastním způsobem. První byla taková divně utahaná, kde téměř pokaždé přišla nová Gauna, někdo u toho zahynul, truchlilo se, hlavní hrdina udělal většinu věcí dobře a ženské po něm letěly a jelo se dál. Hezky to vypadalo, ale na tu akci mě prostě nudilo se dívat a stále tam házeli termíny, které mi nic neříkaly. Druhá řada začala podle mě o dost slibněji a téma vnitřního nepřítele bylo dost lákavé a mělo potenciál. O to větší zklamání, že se to zvrhlo na trapnou vztahovku. Skoro každý díl se řešili jen vztahy mezi postavami a vůbec nic se tam nedělo. Každá ženská, ať už člověk nebo hybrid letěly na hlavního hrdinu a velmi rychle se to stalo hodně trapným a hlavně neskutečně nudným. Navíc mi přišlo, že byla zapomenuta většina věcí z minulé řady. To, jak město dříve utrpělo, jak přišlo o většinu pilotů o speciálním způsobu příjmu energie lidí. I z té genderově neutrální postavy z první řady se stala žena, aby mohla být primárním love interestem pro protagonistu. Hvězdičky dávám v podstatě jen za vzhled a za pár dobrých myšlenek, které ale nejsou nikdy nikam dovedeny. ()

Madsbender

Sidonia no kishi je presne ten typ anime postaveného na nevšednej CGI animácii, akcii a atmosfére, ktorý ide, podobne ako v tomto smere príbuzné Vexille, úplne mimo mňa. Animácia je IMHO priam ohyzdná, opening, ako aj soundtrack mi viac než lahodia skôr trhajú uši. Vďaka malým rozlišovacím detailom charakterov je dej takmer neprehľadný, čo ešte komplikuje jeho vetvenie do ďalších, rýchlo sa striedajúcich línií a sledovanie príbehu sa v mihu mení na organizovaný chaos. Vyzerá to asi tak, že vidím, ako niekto umiera, jeho meno mi je povedomé, ale za nič na svete si nespomeniem, kto to má byť, ku komu má vzťah a aká je jeho rola. Navyše hlavný hrdina je natoľko nemotorný a nesympatický, že akákoľvek motivácia pokračovať v sledovaní veľmi rýchlo mizne. Bude to znieť veľmi subjektívne (a tak to aj je), ale tých pár pokusov o humor mi prišlo trápnych, akcia postavená na stretoch mechov s ctulhuovskými monštrami nudná a temný nádych sa akosi minul účinkom. Vlastne bolo extrémne ťažké nepoddať sa a tie tri epizódy neprespať. Pochybujem, že mu ešte budem venovať čas, ak má byť aj ďalší vývoj takýto. Prvé tri epizódy: 30% ()

dudo24

Veľmi dobre namiešané sci-fi. Neskutočne som sa vyžíval v celom prostredí mesta. Všetko nasekané jedno na druhom, ale zároveň priestranné s nespočetnými zákutiami a výhľadmi. Aj exteriér vesmírnej lode bol veľmi kvalitne nadizajnovaný. Na akcii sa mi dosť páčil ten limit ktorým mohli poraziť súpera. Vcelku drsný dej, veľa sa umieralo. Nechýbala ani sociálna stránka, ktorá ma veľmi bavila. Nahota bola podľa mňa skvelý bonus, servírovaná nenásilne, prirodzene a nepôsobila rušivo, ale práveže dodávala autentickosť. Čo ale hlavne ťahalo seriál, boli záhady a neobjasnená história. Veľa vecí sa nedalo odhadnúť, lebo som nemal žiadnu predstavu o limitoch a fungovaní daného univerza (to je pozitívna poznámka). Postupne nám bola približovaná aj minulosť celej vojny a takisto jednotlivých postáv. Čo seriálu chýbalo na piatu hviezdu bolo rýchlejšie tempo s odhaľovaním skutočností a ísť viac dramaticky a psychologicky do hlavných charakterov. ()

kirmakX6on

Začnu dobrou zprávou pro ty, které třeba jako mě zaujal námět, ale nemají náladu čučet celou dobu jen na nějakou plechovou kocábku. Dobrá zpráva je, že na první pohled ani není poznat, že se děj odehrává v nějaké kosmické lodi.... to je totáálně ukrutně obrovská vesmírná loď... která má dokonce i své moře :-) Myslím ale, že i kdyby to byla kocábka, vesmírné anime má cosi do sebe a už se ho bát nebudu. Teď pár špatných zpráv. Po prvních pár dílech toto anime opravdu nenadchne.Hrdinové jsou nakresleni jaksi nesympaticky, ale hlavně tak podobně, že se pletou (popravdě jsem si na ně zvykl až ke konci ...v druhé sérii mi pak dokonce již přišli sympatičtí). Ještě horší vliv na první dojem ale mají bitky, které jsou naprosto odfláklé. Skoro tam nic nebylo vidět ..kolem Gaun je spousta jakéhosi materiálu / odpadu, který obraz silně znepřehledňuje, ale největší problém je, že v bojích v podstatě nic nedělají ...prostě jen nečinně sedí / rovně letí prostorem ..a pak najednou z té obrovské hmoty čehosi vystřelí jakási chapadla ...kterým se buď podaří bojového robota zasáhnout anebo ten jim prostě jednoduchým manévrem vyhne. Pan taktik s kapitánkou z řídícího centra ...vlastně žádnou taktiku nevymýšlí, prostě v pointě jen řeknou "zabijte je" anebo "stáhněte se". Hrůza. Částečně to jde pochopit vzhledem k tomu, že v příběhu je řečeno, že jde o první kontakt s Gaunami po víc než sto letech ..takže se dá svým způsobem chápat, že nejsou moc dobří. Anime se nicméně s postupujícími díly mírně zlepšuje a poslední díly popsanými neduhy tolik netrpí, jsou napínavější, objeví se konečně taktika a boje jsou efektnější. Druhá séria začíná přesně tam, kde první skončila ...má složitější příběh, víc postav, takže se tam toho více děje ..věnuje se více vztahům, boje jsou dobré, ale jsou špatně rozprostřené. V prostředku totiž téměř nejsou a téměř se nelétá ...několik dílů je tam téměř čistě vztahových. Nejsou to nudné výplňáky (je to součástí příběhu), ale jde jen o to, že člověk dost dlouho nevidí žádnou akční bitku. Celkově je druhá série ale určitě lepší, první bych hodnotil spíše jen jako na úvod, resp. bral ji jen jako první polovinu anime. Nebo spíš by se hodilo říct první třetinu nedokončeného anime, protože druhá série je též naprosto neuzavřena - končí na dílčím úspěchu, ale jinak nic není vyřešeno a to ani náznakem. Třetí série přitom není... Za obě série celkem 68% (trochu jsem hodnocení zvýšil, protože se ukazuje, že toto anime kupodivu patří do těch, které zanechávají díky své atmosféře v duši diváka dlouhodobější stopu) ()

fmash

Hlavní devizou seriálu je romantický interiér lodi, taková archa se jen tak nevidí. Potom (ne každý ocení) záliba autorů v ladných dívčích křivkách). A samozřejmě v soubojích s nepřítelem, jehož je nutno porazit tváří v tvář, ať je technologie jakkoli pokročilá. Jinak se tam toho vlastně moc neděje... 3¾. ()