Neznámý osud rodiny Fabergé

• USA Faberge: A Life of Its Own (viac)
Veľká Británia / USA / Švajčiarsko / Rusko / Maroko / Nemecko / Francúzsko, 2014, 82 min

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Hudba:

Guy Farley

Samuel West

Značka Fabergé má za sebou skvělou a pohnutou minulost, její příběh ale ještě neskončil. I dnes je nová společnost Fabergé úzce spjata s tragickým osudem posledního ruského cara Mikuláše II. a jeho rodiny... Strhující dokumentární film Neznámý osud rodiny Fabergé vypráví příběh o nejprestižnějším jméně ve světě luxusu. Jeho tvůrcům se podařilo získat bezprecedentní přístup k nejcennějším soukromým sbírkám a rozhovory s nejváženějšími odborníky i potomky rodu Fabergé. Nenechte si ujít vzácnou příležitost dozvědět se více o geniálním myšlení rodiny, jež stála u zrodu nejvybranějších pokladů, které kdy byly vyrobeny. (TV Prima)

Tempest

Dokument o osudech klenotnické rodiny Fabergé. Jejich osud byl pevně svázán s osudem ruské carské rodiny, i když nebyl tak tragický. Je to výborný dokument, kde se mimo osudu samotné rodiny Fabergé dozvíme i pár zajímavých informací o posledních ruských carech a samozřejmě o výrobě klenotů, kterými je rodina Fabergé proslavená po celém světě. Klenotů vyrobili neuvěřitelné množství (cca 200 000 kusů) a jeden je krásnější než druhý. Jenom přehlídka jejich klenotů stojí za podívání. ()

Dragoni

Fabergé - jméno jež je spjato s výrobou ruských Císařských velikonočních vajec, jež bylo vyrobeno jen 50 kusů, každé jedinečné kvality i hodnoty a především nadčasové ukázky řemeslné dovednosti. ()

rikitiki

Dokument mi rehabilitoval tvorbu šperkařství Fabergé, kterou jsem dosud považovala za mistrovsky zhotovené kýče. Filmařům se podařilo získat neskutečné záběry z muzeí, archivů i soukromých sbírek. Od drobných broží po velkorysé drobnosti neuvěřitelné ceny vyrobené pro carskou rodinu a spol. musím uznat, že Fabergého šperky mají svoji vlastní nezaměnitelnou výtvarnou tvář a jsou překrásné. Jak řekl v dokumentu jeden ze sběratelů: „Jestli se někdy lidský výtvor přiblížil dokonalosti, tak je to Fabergé.“ Pokud se týká umění, tak s tím výrokem nesouhlasím, ale pokud jde o umělecké řemeslo, tak bych se pod to podepsala. Vidíme neuvěřitelně precizně vypracované šperky a miniatury, které dokonale napodobují přírodu – ten květináč s konvalinkami mi vyrazil dech. _____ Bohužel, komentář je za obrazovou stránkou hodně pozadu. Dozvíme se pár střípků, možná nějaké klepy, nesoustředěnou historii rodiny Fabergé, kdy se spoustu vynechá. Skáče z místa na místo a neodkáže udržet plynulý tok vyprávění. ____ Je na zamyšlení, jak moc carská rodina milovala Fabergého šperky a miniatury. Ve světě, který se kolem nich hroutil, spělo v podstatě feudální Rusko ke krvavé revoluci a carská rodina si to spíš nechtěla připustit, než že by to přehlédla. Možná proto ten zájem o už ve své době trochu archaické umělecké řemeslo a shromažďování titěrností, které se dají snadno přemístit/ovládnout a člověk se vůči nim cítí jako obr, zatímco reálný svět – nekonečné Rusko – už car zvládnout nedokáže a cítí hrůznou revoluční sílu, která ho smete jako třísku. /23. 8. 17./ ()

zette

Informativne dostacujici dokument. Co vsak dela z tohoto filmu nezapomenutelnou podivanou jsou neskutecne nadherne sperky znacky Faberge, v cele s vejci. ()

subic

Příběh rodiny Fabergé, který začal výrobou Fabergého vajec pro carskou rodinu. Přehlídka umu řemeslníků ze začátku 20. století, kterých bylo ve fabrice Fabergé až 300 a její zkáza, kterou poznamenala zejména ruská revoluce. Po řadě znovu vyzdvižení jména Fabergé vč. bondovky Octopussy (1983) se znovu zrodila šperkařská firma Fabergé v roce 2009. ()