Fetiše... - Fetiše republiky (2023) (séria)

Literatúra (S05E08)

(epizóda)
Slovensko, 2023, 27 min

Čo priniesla sloboda do umeleckej tvorby? Ako sa spisovatelia tvoriaci pred pádom režimu prispôsobili novej ére? Pre mnohých je ešte stále čítanie esenciálnou životnou potrebu rovnako, ako pitie, či spánok. Asi takou istou podmienku je pre istých jedincov písanie – nie v zmysle grafomanskom, ani v polohe akejsi terapie, hobby či lifestylu. Skôr ide o proces myslenia, ktoré kryštalizuje vlastné myšlienky, prepája človeka so svojím vnútrom, spoločnosťou a dobou, v ktorej žije a nakoniec s tým, čomu hovoríme ľudstvo. Tento tvorivý a v podstate intímny monológ so svetom a so sebou samým v sebe nesie aj literatúra 90-tych rokov. Bolo možné len tak zahodiť staré mentálne koncepty, návyky a spôsoby myslenia? Čo s jazykom? Čo so spoločenským kódom, inotajmi a symbolmi, ktoré robili zo spisovateľov hrdinov a politicky angažovaných občanov? Ako zmena politického režimu ovplyvňuje tvorbu? Zaujímajú nás odpovede na otázky, ktoré si zrejme kládli všetci tvorcovia – ako, o čom, prečo, pre koho písať? (RTVS)

Arsenal83

Tretina je o Rivers of Babylon, potom už rozpráva chudák disident Šimečka a potom prichádza nadávanie na Mečiara, stelesnené zlo, ktoré mal chuť jeden z rečniacich pánov zabiť, ako nedovolil pánom umelcom vydávať tie knižné skvosty. Len rozmýšľam, aké skvosty potom vyšli za Dzurindu. Jaj, zase nič. Veď aj Šimečka dnes píše len v Denníku N, lebo čitateľ musí byť milovník zvratkov. ()