Bhoothnath Returns

• India भूतनाथ रिटर्न्स

Ramanam

Velmi volné pokračování filmu Bhoothnath z roku 2008. V tomto případě se primárně necílí na dětské publikum, jako tomu bylo u jeho předchůdce, ale v hledáčku se zcela jasně ocitlo publikum dospělých, i když je celek stále zaobalen v dětském hávu. První třetina tomu nenapovídá, jede se totiž v dobře ověřených postupech dílu prvního. Překvapilo mě, že svět indických duchů je zobrazen v jasně britském stylu. Nechápu. V celkovém kontextu v jakém zobrazují své bývalé utlačovatele by to mělo být spíše totální peklo, ne? Zde jako místo byrokracie a odpočinku, kde se čeká na další zrod. Možná se i sami Indové děsí po smrti žít v prostředí a systému indickém. Začátek tedy rozpačitý, ale poté jsem byl již daleko spokojenější a nápad, kdy chlapec jménem Akhrot (P. Bhalerao) s pomocí Bhoothnatha (A. Bachchan) pomáhá řešit problémy mezi světy živých a mrtvých, se mi moc líbil. Samozřejmě nic nového pod sluncem, ale i tak mě to oslovovalo ze všeho představeného nejvíce. Rozhodně více, než to, co následovalo. Tímto okamžikem opouštíme svět dětí a vstupujeme do světa dospělých. Hlavním a vlastně jediným tématem se stávají volby a naprosto hrůzná agitka o tom, jak je důležité volit, zaměřená asi na negramotné obyvatelstvo. Co všechno je špatně - snad všechno, co máme a nemáme dělat a nezapomenout na to nejdůležitější - jít volit, jít volit a... ano - jít volit! Samozřejmě volit dobře, jak jinak. Ideálně jen hodné duchy, živé indické politiky by volil jenom totální blázen. Tato část je tak natahovaná a zbytečná, že jsem se už docela těšil na závěrečné titulky. To vůbec nemluvím o naprosto nevyužitých možnostech, které duch měl a samozřejmě je používal minimálně. Proč taky, že? Musel kor vyhrát poctivě a se zlem se bojuje (jak jsem byl náležitě asi stokráte poučen) vždy a jen ve volebních místnostech. Další zajímavý snímek, který byl zničen pro vyšší cíle a „vyřešení“ jednoho z nepřeberných problémů této země. Člověk by si řekl, že po těch desetiletích svobody tam bude ráj na zemi, když si vládnou konečně sami, ale jak vidno, o tom to rozhodně není a ani nikdy nebylo. To je v lidech, společnosti a je samozřejmě daleko jednodušší to házet na druhé. To oni, protože... Jasně..., sněte dál! Rozhodně se však jednalo o propracovanější, poučnější, výchovnější a vážnější počin než byl předchůdce. Ten rozdíl mezi prvním a druhým dílem je diametrální. Též hlavní dětský hrdina je o třídu (možná dvě) sympatičtější než jeho předchůdce. A. Bachchan jako vždy výborný a rovněž B. Irani ztvárnil padoucha výtečně a skutečně mi pil krev. SRK a R. Kapoor se zde jen mihnou, aby svojí přítomností podpořili myšlenku a dodali nám sílu „změnit“ svět. Hudebně povedené a po této stránce jsem určitě spokojený. Zhruba do půlky měl příběh ještě co nabídnout a mé hodnocení bylo pevně ukotveno na čtyřech hvězdách, ale poté přišlo jen trápení a topení se ve vlastní rozlité vodě. Musel jsem tak jednu hvězdu ubrat na výsledné tři. Potenciál přítomen, nápad rovněž, ale zpracování bylo až moc násilné a vyumělkované, že by to pochopil i kámen, mezi ostatními kameny nejnatvrdlejší. Jestli něco v Indii chtějí zlepšit, což platí třeba i u Afriky, tak by mohli začít u snížení porodnosti. A samozřejmě choďte k volbám! () (menej) (viac)