Volejte Saulovi - Série 1

(séria)
USA, 2015, 7 h 54 min (Minutáž: 43–54 min)

Kamera:

Arthur Albert

Hudba:

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Rhea Seehorn, Patrick Fabian, Michael Mando, Michael McKean, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos, Miriam Colon, Raymond Cruz (viac)

Jimmy McGill býval neúspěšný právník, který měl co dělat, aby dal dvě a dvě dohromady. Ale při pátrání po svém osudu se jeho dráha protíná s příběhem Saula Goodmana. (Netflix)

VanTom

Snažení schopného (zatím zdaleka ne všeho), jenže neuznaného a "z ruky do huby" se pachtícího právníka Jimmyho McGilla, bývalého podvodníčka, sekat latinu… se nevyplácí. Seriál začíná pozvolna, bez jasně nalinkovaného případu či dramatického oblouku, nicméně pod kůži hlavní postavy se záhy dostává a její plastický charakter vybarvuje všemi možnými odstíny – nejen šedi, celého spektra. Na nevídané plnohodnotnosti svého mnohomluvného hrdiny má samozřejmě – kromě propracovaného scénáře – lví podíl zapálený Bob Odenkirk. ()

vyfuk

Better Call Saul jsem měl v hlavě už delší dobu, ale mohl jsem se k tomu krůček po krůčku dostat až po dokoukání a odpočinutí okolo Breaking Bad. Důležité je, že to hold Breaking Bad není, ale pokud máte zlomené srdce z Baby Blue, tak já special love, I have for you. Better Call Saul není žádná pecka, na kterou byste koukali bez zastavení pořád a pořád dokola, ale je to dobrá záplata na bebíčko. Na Saula jako postavu si velmi rychle zvyknete a začnete ho mít rádi. První série umí mít nějaké tempo, ale bohužel umí i docela viditelně zpomalit. Ale co... pořád je toto skvělá jízda. ()

Soweek

Tento spin off Breaking Bad jsem chtěl původně vynechat, už jen proto, že postava Saula Goodmana mi v originálním seriálu prostě nesedla. Hodnocení kritiků byla výborná, ale čsfd se stále pohybovalo na úrovni 80%, což tu popravdě řečeno, má skoro každý druhý seriál. S každou další sérií se zde ale hodnocení šplhá strmě nahoru, a tak budu předpokládat, že BCS má našlápnuto stejně jako Breaking Bad, kde první série byla nudnější, ale zbytek byla neskutečná jízda. Uvidíme, co tedy příběh Saula Goodmana přinese dál, zatím to bylo komornější, ale zábavné. ()

Sdoom

Spin-offy u mě většinou nebudí úplně důvěru, nicméně tady jsem se nechal "ukecat" vesměs velmi pozitivními recenzemi a nelituju. První série Saula má svoje nesporné kvality, zejména herecky je to přesné a Bob Odenkirk utáhne sám jakoukoli scénu. Není tu tolik akce, ale vůbec to nevadí, postavy jsou dostatečně zajímavé a nejednorozměrné, tuhle kvalitu už tvůrci ukázali u Breaking Bad. Jsem zvědav na další sérii, kam se to vyvine. (Netflix 4k, orig.) ()

Blondsky

Vince to opět dokázal. Po obrovských očekáváních geniálního zakončení páté série Breaking bad přišel s něčím, co možná neuspokojí ty, jež dychtí po pořádné drogové akci a konfliktech, jak tomu bylo již u zmiňovaného Perníkové táty, nýbrž nás zasazuje do minulosti, kdy ještě Saul preferoval jméno Jimmy McGill a teprve si dral tu cestu k vrcholu. Zaujalo mne už hned první epizody, která je pomalá, ale přitom nabízí spoustu pomrknutí na původní sériál a groteskní situace v ní nechybí. Bob Odenkirk to neuvěřitelně spolu s Banksem a jsem strašně rád, že to, co předvedli v Br.Bad byl jen začátek. Každý tu má epizodu věnovanou samu sobě a skvěle to prospívá pro prokreslnost postav a zároveň představení úplně novým divákům. Monolog Odenkirka u tomboly bylo sakra to nejlepší za poslední dobu. Těším se, co Saul Goodman předvede v druhé sezóně, ale zatím to vypadá na podobně úžasnou jízdu jako s Jessiem a Heisenbergem. /80%/ ()

Oralfabet

První sérii jsem sice už před několika lety viděl (a pak jsem bez jakéhokoli důvodu přestal sledovat někde uprostřed druhé) a hodně částí jsem si pořád pamatoval dost dobře, ale to nijak neubralo na potěšení, které mi sledování přineslo. Gilligan prostě ví, jak odstartovat seriál bez zbytečného otálení. Jen lituju, že jsem nezačal s koukáním dřív, abych stihl finále ve chvíli, kdy vyjde. 10/10 ()

Muel

| Netflix | Po dvoch rokoch dopozerané. Ja neverím. Porovnaniu s pôvodným seriálom sa posnažím vyhnúť, ale uznať samozrejme musím, že to začalo o dosť slabšie. Tam kde BrBa začalo nekompromisne a zvyšovalo laťku každou sériou, tam BCS začína skôr pozvoľne, predstavuje minulosť Saula skôr len po povrchu, ale nič zásadné sa tu vlastne neudeje. Tri hviezdy skôr subjektívne, nemôžem ale povedať, že som si sériu neužil. Objektívne je to aj tak kvalitná vec s kreatívnymi dialógmi a špecifickou štylistikou obrazu, presne tak, ako som si to zamiloval minule. Len to ani zďaleka zatiaľ nerezonuje tak, ako pravdepodobne bude ďalej. Zatiaľ skôr priemer. | Hodnotenie: 6/10 | ()

El-Barto

Mnohem lepší než jsem čekal. Better Call Saul není jen čekání na to, jestli se v záběru mihne Jessie nebo Walt. Je to zajímavý a vtahující samo o sobě. Stejně jako u BB skvělá režie, super POV záběry, práce s muzikou a hlavně už od atmosferickýho černobílýho úvodu první epizody je z toho na míle daleko cítit gilliganovská komplexnost a promyšlenost. Důležitý je, že Saul není jen komickou figurkou jako v BB. Je plnohodnotnou a propracovanou postavou. A Mike? Ten je snad ještě lepší. Když člověk najednou pozná jeho minulost (6. epizoda je dokonalá), zjistí proč v BB dělá všechny ty věci a ví, jak to s ním nakonec dopadne, je to prostě srdceryvný. Do budoucna čekám velký věci. ()

Lupes

Těžko říct, proč je recenzenty tak vysoko hodnocen a mezi fanoušky tak populární. Snad je odlesk slávy díla, jehož je prequelem. Charakterizuje jej pomalé tempo, jenž je bohužel dáno nedostatkem střihu, nikoli snahou posouvat děj dál pomalu a objevně. Občas se ocitnete ve smyčce, kdy si říkáte, že tisíckrát opakovaný záběr či vtip už je nad vaší trpělivost. Absentuje rovněž napětí, akce, překvapení je pomálu. Chybí i rafinovaná provázanost příběhu, jde spíš o jednotlivé případy ze života právníka, byť osobní příběh Sala je silným jednotícím prvkem. A Saulův vztah s bratrem asi nejhlubší rovina příběhu. Mimochodem, Saulův biblický předobraz tak trochu vystihuje charakteristiku hlavního hrdiny. Líbivě upovídaný, populární, lidmi milovaný pro svůj "zjev". Jenže z tohoto Saula se nestane král. A navzdory tomu, a oproti jeho biblickému jmenovci, mu postupně stále víc a víc fandíte. Tohle je poslední skaut, k němuž si vztah budujete pomalu a postupně, abyste na konci zahořeli láskou. A právě ve vzrůstajících sympatiích k hlavnímu hrdinovi je ukryta nejsilnější deviza první série tohoto seriálu. Není to suchar a má velké srdce. Nakonec ****, byť by si ve srovnání s kvalitnější konkurencí zasloužil spíš jen ***. ()

samkko

7.7/10 nepopírám fakt, že je Jimmy charakter plný nadějí a potencionálního rozvoje, ba naopak jsem si tím jist. Bude však pouhopouhý právník schopen překonat učitele chemie na střední škole? Otázka možná zní zajimavě, ale konečné řešení nemám/mám. Myslím si však, že to bude velmi obtížný úkol, zejména pro fantastického Gilligana. Saul funguje na stejném principu jako BrBa a to je i můj největší problém. Breaking bad, svým postupem vyprávění příběhu, předběhl dobu a dokázal vytvořit seriál od kterého se díky častým zvratovým scénám nedá odtrhnout. Ale i když je vypravovací systém BrBa  na jedné z nejlepších úrovních, nevím jestli se mi na to všechno chce dívat znovu v podobě Saula, když mi v mysli bliká myšlenka že to BrBa netrumfne. No, nechám to každopádně otevřené a možná se k tomu jednou zase dokopu. ()

G.THOMPSON

V porovnání s Breaking Bad je to hrozně pomalé, utahané, místy fakt nezáživné. Ale pak to Jimmy zas něčím totálně zabije a mě to začne bavit. BCS je bratr BB, ale takový ten hloupější, nudnější a prostě ve všem horší sourozenec. ()

Mkartaylas56

Velice slibný start projektu, díky kterému se vracím do světa mého nejoblíbenějšího seriálu. Pochopitelně to jede v trošičku jinačím, méně kriminálním, stylu, než Breaking Bad, ale tvůrcům se daří, i za pomoci úžasného Boba Odenkirka a jeho Saula/Jimmyho, držet moji pozornost natolik, že si Better Call Saul skutečně užívám. A jelikož víme, jaký Saul v budoucnu bude a s kým se bude setkávat, tak počítám s tím, že se postupně přesedlá z převažující právničiny na drogové gangy a že uvidíme čím dál tím více známých tváří. I proto mi vůbec nevadí, že je první série skutečně taková rozjezdová, leč stále velmi kvalitní. ()

adamix

Prvá séria o ,,takmer stroskotanom" právnikovi celkom uspela. Rozbeh bol ale ukrutne pomalý, niektoré postavy až takou charizmou neprekvitajú, nachádza sa tu strašne veľa právnických opletačiek a povedzme si pravdu, pri porovnaní s prvou sériou onoho ,,kurevsky vynikajúceho seriálu" to je taká slabšia káva. Je tu ale zopár ALE... Bob Odenkirk, čoby Kostnerovi z oka vypadol, má na to riadiť svoj vlastný seriál. Jeho postavu si proste obľúbite, síce až tak nehláškuje, ale keď už niečo zapotí, stojí to za to. Perfektným sekundantom je tu Jonathan Banks ako seriózny cynik Mike. Je tu vidieť, že sa chystá k veľkému pokroku, takže som zvedavý, čo si pre mňa tvorcovia prichystajú. Za mňa 3* pre túto sériu. ()

PaTeXx

Asi se nedalo očekávat, že by se první série rovnala nebo nedej bože, že by byla lepší než některá z BrBa. Ale Gilliganovská atmosféra tomu dodává svoji šťávu, která vás naplňuje pocitu, že i když tento seriál není tak akční, tak se zaručeně budete bavit. A to bohatě stačí. ()