Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

Elephant13

49KVIFF- Belfast na pokraji občanské války. Vojín Gary sám proti všem.Chaos, bezmoc a strach o vlastní život. To musíte vidět! Velice působivá vizuální stránka snímku mě překvapila. Brien O'Connell je talent. To už jsem věděl dávno, než jsem viděl tenhle film. Ten chlapec má budoucnost. ()

pafka

Atmosfera naprosto skvela, clovek nedycha a zira na vse, co se tam deje. Vubec vas nezastihne chvile, ze byste si rekli, tomuhle neco neverite. Paradne uveritelne natocene, vypovidajic vse o to dobe. Jen trosku se mi nakonec zamichaly pruniky z obou taboru a nemel jsem v tom uplne jasno. Mozna jsem nakonec i prichnupnul. Ale telo toho filmu bylo skvele. ()

newmeex

Remeselne zvládnuté bravurně, scénárista byl ale patrně na drogách, tolik nepravdepodobnych a mne nepochopiteľných situácií, armáda která si nechá jen tak zastreliť na ulici vojaka a pak se zbabele stahne, no lepší vojenskou stratégií by už asi zvolili 10 letí kluci čo si hrajou na vojaky, i když počkat dnes už jsou smartphony a tablety, na vojáky se už asi nikdo nehraje :/ ()

Cannonball

Vlaznejsi zaciatok az som sa sam seba pytal ci ma zmysel to dopozerat. Rozhodne ano. Napinavy dej, ktory sa odohra za peknych 90 minut, tj bez zbytocnych hluchych casti. ()

B3n

Dosť jednoznačné štyri hviezdy. Festivalové filmy to málokedy dosiahnu na plný počet, ale vôbec to nevadí. Nad týmto príbehom budem ešte nejakú dobu rozmýšľať. Jednoznačne odporúčam pozrieť. Aj kvôli príbehu, aj kvôli kamere, aj kvôli hudbe. Takto má vyzerať film. Chápem hodnotenie od 60% po 100% ()

maraHCV

Britský voják ztracen uprostřed nepřátelského Belfastu 1971...utěk o život začíná!Pro mě obrovské filmové překvapení,které si zaslouží větší pozornost! ()

DonBraso

Parádní jednohubka s pořádnou porcí naháněček v Belfastu. Zde i ta roztěkaná kamera, která autenticky běží za postavou či před má svůj drajf v malých uličkách. Jack O´Connell opět paráda. Zde musím říct, že místo hromady řečí to má vše vystihnout ta beznaděj tváře, než o tom cokoliv říkat. Tímto ten film dostane správnou atmosféru, která sice ke konci shazuje rukavice z ringu a už to začíná být malinko hrané na ty svině, který vždycky mají to štěstí. V tomhle už pak si říkáte, že zase jen kluk z davu prostě musí dřžet hubu a krok. O tom to vlastně celé je. Casting je slušně napěchovaný, kde už v tý době ani sám Paul Anderson netušil, že bude hrát v seriálu, který ho proslaví nejvíc.85% ()

universal

Atmosféra davové psychózy je neskutečně reálná. Vynikající film, který v podstatě může skončit jakkoliv, jen ne dobře. V životě bych neřekl, že lidé v kravatách v 70 letech se mohou chovat zcela nelidsky. Je zřejmé, že máme něco uvnitř, co může kdykoliv z člověka udělat bestii. Naprosto uvěřitelný 10/10. ()

Saxos

Temnější anglická historie z pohledu mladého britského vojáka nasazeného v Belfastu, Severní Irsko. Hned při účasti na první akci, se ocitne sám, na nepřátelském území města. Během jedné noci pozná vlastně vše co se zde děje. Hustá atmosféra, podrazy, IRA, britská rozvědka, mladí irští chlapci snažící se brutalitou vyrovnat starším vzorům, pouliční přestřelky, výbuchy bomb a mezi tím motající se nezkušený britský voják. ()

RomaS

Zachraňte vojína Hooka. Tentokrát ne ze spárů německé bestie, ale ztraceného a raněného vojáka zmateně pobíhajícího po Belfastu, města severního Irska zmítajícího se v nepochopitelných bojích mezi protestanty a katolíky. Vojín Hook není žádný hrdina, nezajímá ho místní konflikt ani problémy domorodců. Co ho ale konkrétně pálí jsou magoři, kteří odpráskli kamaráda a teď chtějí dostat jeho. Tak asi jednoduše k příběhu. To proč se na to dívat je ta syrovost a tíživá atmosféra celého města, která tomu celému dává notný punc uvěřitelnosti. ()

987Castiel

Toľko filmov na tematiku IRA som už videl a predsa som sa mi naskytol úplne nový zážitok. Bravúrne zobrazenie vojnového Belfastu. Chladné, smutné, silné. Naozaj originálny príbeh a Jack O'Connell napĺňa svoj potenciál napriek tomu že povedal asi 20 viet za celý film, tak hral realisticky a teším sa na jeho budúcu tvorbu. Zatiaľ som ho nevidel hrať v zlom filme a myslím že ani neuvidím. Kiežby mala každá akčná dráma takúto atmosféru. Hollywood sa môže učiť. ()

Hanz_knife

To je takhle jedna blbá směna v práci a skončíte mezi kladivem a kovadlinou. Vítejte do světa intrik, politické špíny a boje každého s každým. Svírající atmosféra kde nelze nikomu věřit, ani vlastním dalo by se říct a v této změti frakcí a protichůdných proudů se osamoceně probíjí jeden voják. A není to žádný neohrožený hrdina, ale člověk co bojuje o svůj život. ()

BarGoldstein

Bezva biják. Tyhle filmy mi vždycky připomenou jak bezvadně nás umí vychovávat a radit a pičovat, jak máme láskyplně přistupovat k našim menšinám, ten národ ohozený v teplákách, který ještě před 30 lety na každé policejní stanici v Ulsteru 5x denně trénoval waterboarding na každém hokynáři či instalatérovi jen proto, že na Bětčiny narozky nevyplazil z okna Union Jack. ()

quido_zidle

I was fucking mess..! O zrnku písku co zapadlo do soukolí neskutečného bordelu Belfastu 70tých let, kde rozum dostal dovolenou a všechno žene slepá nenávist všech proti všemu. My lidi jsme fakt čuráci..! ()

rigby

Film jsem shlédl až po letech, ale to snad nehraje žádnou roli. Ale musím konstatovat, že mě neoslovil. Začátek vypadal slibně, jenže potom se to zvrhlo v nudný komorní film. Ne že bych nutně potřeboval nějakou akci, ale děj by se měl posouvat a nezůstat najednou na místě vlastně až do konce filmu. Dialogy byly nezajímavé a unavující, spíše vrstvené klišé výroky jeden na druhý. Nakonec tedy vzhledem k vysokému hodnocení zde pro mě zklamání. ()

Jevablo

Nebudu řešit, jestli IRA byli takoví vrahouni nebo britská rozvědka takoví zloduši. V tom se nevyznám, takže nahlíženo jako na fikci: chválím skvěle vybrané reálie, výborné výkony herců a vůbec perfektně zvládnutou řemeslnou část snímku, proti které nemůže říct hnidopich ani fň. Napínavý jako blázen, možná trochu jednodušší v úvodu a závěru, které jsou jen schematické a načrtnuté, ale to podstatné, to znamená příběh v Belfastu, nemá chybu. Nebudete se nudit ani vteřinu. Militaristé navíc s radostí spočinou zasněnými pohledy na detailních záběrech zbraní a výstroje. ()

pepca72

Další z filmů, který je zde vysoce nadhodnocen, a zase nevím proč. Snad pro to téma, ale provedení filmu je katastrofální. Nebýt té části naháněčky v obytném činžáku, kde se dá mluvit o jistém napětí, dal bych tomu odpad. Absolutně sterilní film, bez jaké koli atmosféry, o které se tady stále píše. Film mně nechal úplně lhostejným v tom, jak to s vojáčkem dopadne. Špatná je i kamera a střih, ty dlouhé záběry o ničem jen nataholvaly nudu, která provází celý film. No a ten rádoby artový konec jen zasadil tečku za kokotinou roku, vynesenou do do červených čísel. Akční - NE, drama - NE, válečný - už vůbec NE, nudný - ANO až moc. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (viac)