Učiteľ podľa scenára

• Česko Učitelem z nouze (viac)

Scenárista Keith Michaels sice před lety získal ocenění, ale jeho dalším filmům se už tolik nedaří. Protože nemá peníze, přistoupí na nabídku vyučovat kurz scenáristiky na univerzitě v malém městě. Učení zpočátku nebere vážně, ale po čase si uvědomí, že ho práce naplňuje a nehodlá se jí vzdát. Zvlášť když potká sympatickou svobodnou matku... Keith Michaels získal roku 1999 ocenění za nejlepší scénář k filmu Zatoulaný ráj. Po několika neúspěšných filmech zájem o jeho scénáře opadl a dnes nemůže sehnat práci. Jeho agentka mu navrhne, aby vyučoval kurz scenáristiky na univerzitě. Keith učit nechce, nesnáší učitele, ale když mu odpojí elektřinu kvůli neplacení, souhlasí. Keith se přestěhuje do městečka Binghamton a zabydlí se v novém domě. Jeho soused Jim také učí na škole, je rozvedený, má psa Henryho a Keitha obdivuje. Ještě před nástupem do školy se Keith vyspí se studentkou Karen, která chce do jeho kurzu. Na kurz se přihlásilo 70 studentů, Keith musí přečíst jejich scénáře a vybrat deset z nich. Na uvítacím večírku učitelů si znepřátelí profesorku literatury Weldonovou. Večer pak vybere do kurzu dívky podle jejich profilů na internetu a náhodně dva chlapce. Další den si ho odchytí studentka Holly a chce vědět, co zlepšit na svém scénáři, když ji nevybral do kurzu. Po sérii otázek přijde na to, že ho Keith vůbec nečetl. Hned při první hodině zadá studentům úkol a další hodinu naplánuje až za měsíc, protože netuší, co by měl v kurzu učit. Podle Keitha se psaní naučit nedá, protože to musí mít člověk v sobě. Keith si přečte scénář od Holly a přijme ji do kurzu. Keith se stále vídá se studentkou Karen. Když jdou spolu na večeři, servírka Holly ji nebere jako plnoletou, a dívka se naštve a odejde. Holly pak Keithovi ukáže proslulý místní kolotoč a vysvětlí mu, proč má městečko tak ráda. Keith postupem času začíná brát vyučování vážně, a dokonce ho to baví, čte scénáře studentů a společně je rozebírají v hodinách či při konzultacích. Studenti si začínají Keithovy hodiny chválit. Nejvíc si rozumí s Holly, matkou dvou dcer... (TV Prima)

F.W.Colqhoun

Dead Screenwriters Society. Pozdní sběr Marka Lawrence, muže, kterého dvacet let baví dělat to samé a začíná v tom být na stará kolena vážně dobrý. The Rewrite míří komerčně sympaticky níž než trháky, u nichž se Lawrencovo přispění omezovalo na vyhotovení scénáře. U svých režijních projektů si může realizovat věci, které by mu ve Slečně Drsňákovi nedovolili - metavtípky, citace a humor, u kterého se předpokládá alespoň základní (pop-)kulturní rozhled. Na druhou stranu je třeba přiznat, že The Rewrite sdílí hodně, ale opravdu hodně s jinými Lawrencovými produkty, jmenovitě s Music & Lyrics skoro všechno. Postava Keitha Michaelse JE Alex Fletcher ve spisovatelském balení - vyšumělý, vyhořelý sympatický muž za zenitem, který zoufale potřebuje práci a nachází ji někde jinde, než původně čekal. Schází jen Pop! Goes My Heart (a to je škoda). Výslednicí je film, který je sice neartově příjemný, ale neohne se kvůli divákovi až na zem. Víc takových. ()

Greg25

Hugh Grant se pomalu začíná na tyhle postavy šarmantních, stárnoucích, sebeironických gentlemanů, kteří mají svůj největší kariérní úspěch už za sebou, stávat specialistou. A jdou mu sakra dobře, po Jak na věc a Hudbu složil, slova napsal tady vystřihl dalšího a přitom jiného sympaťáka, kterému budete fandit v pohodovém, příjemném, úsměvném filmu se skvělou Marisou Tomei. Hezky se na to kouká a ne že ne. Slabší čtyři, protože já bych tam chtěla ještě o trochu víc ironie a většího nadhledu. 70% ()

FunnyXis

Nečekal jsem více než oddychovku od náročného dne, ale byl jsem velmi mile překvapen. Sice už od začátku bylo jasné jakým směrem se bude film ubírat a jak skončí. Každopádně to byla velmi milá podívaná, celkově už to bylo jasné z obsazení a celkovém konceptu tohoto snímku. Opravdu nechápu tak nízké hodnocení, stoprocentně by tento snímek měl mít přes 60% a proto se taky odrazí na mém hodnocení. Normálně bych dal 4* ale abych aspoň trochu protlačil tento film do té pomyslné šedesátkové hranice, tak se nebojím dát 9/10 chilli 5* ()

Jenda

Autor musí být hodně drzej poučovat o tom, jak psát scénáře a pak vytvořit tohle. Ne, že by to bylo uplně špatný, ale spíš je problém v tom, že scénář není ničím zvláštní. Řekl bych, že film s hlavními postavami děkana v podání JK Simmonse a předsedkyně etické komise Alllison Janney by byl zábavnější... ()

Elyssea

Marc Lawrence a Hugh Grant se zastavili v čase a natočili x-tou variaci toho samého. Grant hraje sebestředného ztroskotance, který v sobě po letech tvůrčího vakua vykřeše trochu schopností. Samozřejmě díky činnosti, kterou vůbec nechtěl dělat. To vše za doprovodu vysokoškolských klišé: profesorka literatury posedlá Jane Austen; povýšenecká studentka angličtiny, která si myslí, že když pozná metaforu od metonymie je dostatečně zralá na to skočit profesorovi do postele; filmová snobka; fanoušek Star Wars atd. atd. Není to ani vtipné, ani milé, je to jen velmi velmi dlouhé a místy vyloženě otravné. ()

• Během závěrečných titulků běží další scény. (SONY_)
  • Postava Billyho (Andrew Keenan-Bolger), velkého fanouška Star Wars, nosí stejnou tašku, kterou nosil Chewbacca (Žvejkal) ve Star Wars. (SLOTH)
  • Natáčení probíhalo v New Yorku v lokalitách Brookville, Binghamton a v brooklynském parku Ditmas. (Terva)