Anomalisa

• USA Anomalisa

Michael Stone sa veľmi úspešne živí ako životný motivátor, teda ako človek, ktorý i tomu najväčšiemu smoliarovi vysvetlí, ako žiť tak, aby sa mal čo najlepšie a bol v živote šťastný, úspešný a spokojný. Dokáže výborne poradiť iným, ale sám sebe nie. Nevie, čo si má počať. Práve pricestoval do Cincinnati, kde má pozitívne motivovať účastníkov kongresu pre pracovníkov zákazníckych liniek. Ubytuje sa v hoteli, ktorý je rovnaký ako všetky ostatné hotely, ktorými za tie roky prešiel a absolvuje sériu naučených rituálov... Pravdepodobne by túto krízu tak ako obvykle zahnal chlastom a spánkom, keby nestretol Lisu Hesselmanovú, nesmierne plachú obchodnú manažérku, ktorá je jeho veľkou fanúšičkou. Lisa vráti Michaelovi chuť do života, predovšetkým preto, že je iná, vymyká sa z uniformity ostatných ľudí. Paradoxom je, že práve táto neschopnosť zapadnúť Lisu samotnú na sebe nesmierne trápi. Chcela by to zmeniť, ale hrozí akútne nebezpečie, že keď prestane byť anomálnou Lisou, tedy Anomalisou, mohla by stratiť i Michaela. (Cinemart SK)

radeckator

Jeden z nejlepších filmů, co jsem o krizi mužů středního věku viděl. Velmi chytré a nevšední zpracování. Trochu mě to sralo s těmi hlasy, ale pouze do okamžiku, kdy jsem pochopil jak to s nimi bylo geniálně vymyšleno. Toto zjištění okamžitě katapultovalo můj zážitek z filmu ještě o level víš. ()

E lan

Podivný film od začátku do konce, že si o něm člověk vlastně neví co myslet. Stejně je na tom animace, která není hezká, ale tak nějak sedí k celému příběhu. Hmmm, divné ale zajímavé. ()

markotter

Skvělá animace dokazující, že herci nebudou brzo potřeba. A příběh mě oslovil - nacházím se v podobném věku a takovéhle věci se občas honí hlavou. A to jak proběhl románek v hotelu s následnou snídaní - to bylo jak ze života :-) ()

kotilion

Naprosto jedinečný scenárista Charlie Kaufman, jenž napsal pecky jako Being John Malkovich, Adaptation a Eternal Sunshine of the Spotless Mind, se již podruhé ujmul také režie a spolu s Dukem Johnsonem nám nadělil stop-motion animované drama Anomalisa. Film nás zavede do surreálního světa, ve kterém sledujeme příběh osamělého experta na zákaznické služby Michaela. Snímek není snadno uchopitelný a nejde moc psát o příběhu, aniž bych se dotknul některých jeho významových rovin. Michael již od prvních interakcí se svým okolím působí uzavřeně a dává najevo, že mu jsou dané konverzace nepříjemné. Všichni lidé jsou na Michaela přehnaně milí, on sám ovšem o jejich laskavost nestojí. Postupem času u něj můžeme postřehnout známky narcisismu, misogynie a krutosti. Zprvu navíc působí Michael ublíženě a my jako divák s ním máme tendenci soucítit, jen aby se ukázalo, že on je tím, kdo někomu blízkému ublížil. A právě výše zmíněné motivy jsou perfektně vyobrazené také skrze animaci. Všechny postavy až na tři výjimky namluvil stejný dabér a mají shodné obličeje, což podtrhuje Michaelův pocit, že všichni ostatní jsou stejní. Lidmi opovrhuje, nerozumí jim, a i když to nedává vždy najevo, chová se egocentricky. V jádru každé emoce je skryt sobecký pud. Anomalisa je tak komplexní dekonstrukce některých lidských vlastností, je neuvěřitelně originální, nápaditá a atmosférická. Jen je těžké se sžít s postavami a musíte sledovat pozorně, abyste si odnesli i nějaké ty emoce. 8/10. ()

elimS

60% - komentář 20ti slovy: To muselo byt drbačka jak prase a přitom taková blbost :D Obyčejná krize středního věku zobrazená loutkama, fakt výbornýma loutkama a animací. ()

Scraffy

Vskutku zaujímavý film, ktorý pracuje s emóciami a to dokáže aj v malom prostredí. Je to natočené dosť pekne a je tu aj pár okamihov, kedy si hovoríte, že čo sa ku*va deje. Ale moc ich nie je, čo mi príde, ako obrovská škoda. Taký ľahký priemer. ()

LukeKiller

Fu. Neviem. Dal by som tomu 2*, alebo 4*. Nakoniec som sa rozhodol 4*. Ale stále neviem, či je ten film dobrý. Alebo zlý. Je to niečo divné, rozvláčne, ku koncu aj nejasné a zamotané. Zároveň dobré. A zlé. A neviem. Tak 4. Alebo 2. ()

AgnesDee

Film byl sice ze začátku velmi pomalý a nudný, jedna scéna mi byla dokonce vyloženě nepříjemná, ale když půjdeme do hloubky, objevíme skvěle zpracované téma člověka ve středním věku a myšlenku, že jsme vlastně všichni stejní. ()

AnnaMae

Kromě neobvyklého vizuálního pojetí (které mi ale přišlo příliš divně realistické na to, aby mě esteticky potěšilo) film nepřináší nic. Pořád jsem čekala, kdy to "začne" (zdejší obsah nevystihuje děj ani ducha filmu: "Lisa vrátí Michaelovi chuť do života" - žádný takový zvrat, maximálně ubohý záchvěv na jeden večer). Kaufmanův film Adaptace patří mezi moje nejoblíbenější. Ale tady nebyl žádný nadhled, laskavost, naděje, zrnko pohlazení po duši... a dokonce, když už teda, ani pořádná deprese - jen prázdnota a marnost. Nebo právě ta zbytečnost a absence pocitu je umělecky vyjádřená deprese? Pak tohle videjko měl autor ukázat jen svému psychologovi (ještě že, nebo možná právě proto, mělo jen hodinu a půl). Doufám, že se z toho nakonec dostal. ()

yatan

Ja by som dal povinny test emocnej inteligencie kazdemu, kto chce pozerat Kafmanove filmy. Jednoducho s EQ pod 50rokov nema sancu vstrebat jeho naoko vsedne melancholicke mechanizmy vo filmoch. Ako sa snazim tak sa snazim, nedokazem povedat, ze mu uplne rozumiem. Je to tam niekde v hmle, ale je to prilis hlboko a vyzaduje si to od divaka velmi silnu davku vnimavosti spojenou so zivotnou skusenostou aby film obsiahol a vysvetlil prijatelnym sposobom masam. Ludia sa budu snazit obhajovat, alebo pochovavat Charlieho za Anomalisu, ale pre mna je fair napisat, ze Charliemu doverujem, a Anomalisu odkladam na neskor. ()

BeYou

Těšila jsem se na film až s přehnaným nadšením. Nejen kvůli ruční animaci, pro kterou mám slabost, ale také kvůli ději, který se zdál být neskutečně zajímavým. Po prvních pár minutách filmu mě však čekalo obrovské zklamání. Po režijní stránce je film výborný, animace je úžasně udělaná, totéž ale neplatí pro stránku scénaristickou. Nebavilo mě to. Nepůsobilo to na mě. Snažila jsem se ve filmu najít nějakou hloubku, ale byl až příliš snadno předvídatelný a v podstatě se v něm nic nestalo. Možná jsem prostě jen neobjevila to, co jsem v něm objevit měla. Bylo sice hezké pozorovat jak Michael podvádí svou manželku v domnění, že poznal ženu, která je o tolik jiná než všechny ostatní, možná dokonce jeho pravá láska, ale vědět, že je to vše zřejmě způsobeno jen jeho nemocí (ve filmu se projevovaly známky nějaké psychické poruchy) mě moc netahalo. Možná, že kdyby byl scénář napsán zajímavějším způsobem a celé to bylo podáno trochu jinak, měla bych chuť se na film podívat znovu. ()

baclajean

Toľko nadávok v animovanom filme (s výnimkou South Parku či Team America) asi inde nenájdete. Až v poslednej štvrtine filmu mi došlo, čo bolo po celý film pomerne evidentné, a síce skvelá pointa celého putovania a hľadania, ktoré tak výrazne podstupoval pán Stone. Navyše, hlas J. J. Leigh je veľmi príjemným oživením. ()

Karlos8

Přiznám se, že toto byl první film, který jsem viděl natočený technikou stop-motion. Neříkám, že jsem si tuto techniku zamiloval, ale špatné to rozhodně nebylo. Pojďme ale k samotnému příběhu. Příběh od samotného počátku sleduje jednoho postaršího chlapíka, který jak to tak vypadá, není úplně vyrovnaným člověkem. Taková rozdvojená osobnost, která má jednak černé myšlenky a také chuť na sex. Scénář mi po skončení nepřišel špatný, ovšem čekal jsem možná trochu víc. Na závěr ještě zmíním menší zajímavost. Když chce Michael na hotelovém pokoji po Anomalise aby mu zazpívala, tak Anomalisa začne tichým hlasem pobrukovat známou píseň s názvem "Girls Just Want To Have Fun" od Cyndi Lauper. ()

Thovt

S Kaufmannem to asi jde trochu z kopce, pokud na jediné, sice originální, ale v zásadě jednoduché myšlence staví celý film. Provedení zajímavé, ale celkově vzato nijak zvlášť přínosné, snad jen že ještě prohlubují depresivní vyznění filmu. I tohle ale šlo udělat líp... ()

Cerebrum

Ten princip loutek se stejnými výrazy je vynikající. Film beru jako hříčku s poměrně jasným poselstvím o relativitě a pseudoindividualitě. Celkově je to ovšem velice chladné a hořké. Předpokládám, že je to i mým věkem, který nemá pro tento způsob uvažování zatím pochopení. ()

blondboss

Tak toto bol asi najbizarnejší filmový zážitok, s akým som sa zatiaľ na filmových plátnach stretol. Charles Kaufmann sa doslova uvoľnil a prišiel so scenárom tak unikátnym a zároveň čudesným, že si naozaj zaslúži pochvalu. A to bábkové prevedenie príbehu bolo naozaj zaujímavé, už len to, keď vidíte bábkové light porno alebo keď každý hovorí jedným hlasom okrem ústrednej dvojice, čo zase tvorcovia pekne poukázali na duševné rozpoloženie hlavnej postavy. No proste a jednoducho - najbizarnejšie prekvapenie roka. 70 % ()

Gor'seye

Krasne, jednoducho krasne... btw. "Animovaný / Komedie / Fantasy" ale podla mna je to v prvom rade romanticky film - fantasy to teda urcite nie je - toto je film o krutej realite! ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Zlaté glóby 2016 - nominace

Zlaté glóby 2016 - nominace

10.12.2015

Pokud nesledujete zahraniční filmové dění, o lesbickém dramatu Carol zřejmě slyšíte poprvé. Právě tenhle film ale vévodí letošním nominacím na Zlaté glóby, a to s pěti důležitými zářezy. Carol bude… (viac)