Voľné pokračovanie dokumentu Maailmat kohtaavat - XV Olympiakisat Helsingissä 1952 o XV. letných olympijských hrách, ktoré v roku 1952 hostili fínske Helsinki. (GTS_PUNK)

GTS_PUNK

Druhá časť dokumentu o XV. letných olympijských hrách, ktoré v roku 1952 hostili fínske Helsinki, divákovi predstavuje pohľad na väčšinu neatletických disciplín s výnimkou chôdze na päťdesiat kilometrov. Dokumentárne pokračovanie, ktoré uzrelo svetlo sveta rok po vydaní prvej časti, sa naň snaží kvalitatívne nadväzovať, čo sa mu však darí iba z časti. Rovnako dobre zvláda kameru a strih, podstatne horšie je to však s celkovou dynamikou. Tá je tu do značnej miery spomalená, čo je spôsobené miestami až príliš dlhou minutážou pri niektorých disciplínach, napríklad pri boxe. Ak by boli vystrihnuté viaceré zábery, dokument by to ako celok zdynamizovalo a zatraktívnilo. Kultaa ja kunniaa aj preto zvlášť medzi dokumentárnymi filmami z hier spod piatich kruhoch príliš nevyniká. Oprávnene sa nachádza aj v tieni prvej - atletickej časti. Papierovo by sa jej síce mohol kvalitatívne vyrovnať, v praxi sa mu však tento potenciál nedarí naplniť. ()