Small Roads

všetky plagáty
Dokumentárny / Poetický
USA, 2011, 103 min

47 statických záběrů na různé silnice, přes které občas projede auto, a krajin okolo nich. Jednotlivé záběry nám ukazují krásu různých krajinek, které můžeme potkat při cestě po silnici. (honajz2)

psy.cho

Tak tento film by som prirovnal k perfektnému relaxačnému šetriču obrazovky. Statické zábery na americké cesty v odlišnom počasí či ročnom období. Vo filme nie je ani jedno slovo či hudba iba zvuky vtákov, vetra, ďažda alebo prejdeného auta. Človek má pocit ako keby sa zastavil čas a len tak si ležal v tráve. Zábery sú až tak prezreté a dlhé, že dostávajú nový rozmer a význam. Parádna vec na vyčistenie mozgu. ()

honajz

Když jsem se někdy procházel galeriemi s obrazy, často jsem si říkal, jak by asi vypadaly rozpohybované. A James Benning mi mé přání splnil. Stal se filmovým krajinářem, který místo stojanu, plátna, štětců a barev používá kameru, vybral vždy nějaký zajímavý záběr a nechává diváka, aby po něm klouzal očima a za 1. se kochal samotnou estetikou záběru, za 2. prošel si očima všechna zákoutí obrazu, a - pro mne nejdůležitější - za 3. každý ten obraz zakončil nějakým "příběhem", resp. nějakou událostí nebo řekněme pointou. Třeba hned ten úvod - sledujeme silnici u pobřeží moře, kde v pozadí jezdí auta po druhé, asi nějaké vysokorychlostní silnici, jen na té naší se nic neděje. A najednou lup! jako odpověď na tuto myšlenku se v dáli objeví auta, aby pak s rámusem přejelo "kolem nás". A hned zde máme druhý záběr, kde krajinu zalije slunce - aby se v "pointě" opět ponořila do stínu mraků, asi bude pršet... A tak dále.Na ty další průjezdy (vlak!), minipříběhy (třeba -asi- čůrání v kopcích) a pointy jsem se vyloženě těšil s jemným úsměvem na rtech.Dobře se na to dívá, i když přiznávám, udělat si čas 86 minut na podobný relax je dnes poněkud luxus. Ale zase po té galerii se spoustami obrazů člověk taky nechodí jen pár minut. Btw - až teď mi došlo, že se film navíc dělí na vnitřní kapitoly Jaro, Léto,. Podzim a Zima, což je taky promyšlené. ()

honajz2

Vzít kameru, natočit několik (47) silnic a jejich okolí a bum, máme tu film - co je na tom za umění? No právě, režisér má nejspíše cit pro fotografování a tak nám zde ukazuje úchvatné záběry krajin. A v tom je kouzlo filmu - na statických záběrech krásných a až poeticky působích krajinek, je možné relaxovat, odpočívat, klidně přemýšlet. Je to takový spořič obrazovky, jak zde napsal uživatel psy.cho. Napadlo mě přitom, že lidé cestují za výlety autem z bodu A do bodu B a zpátky, ale kolik z nich napadne obdivovat krásu pouhého pole? Jo, tady v tom filmu je krásně skryto, proč já rád chodím do polí - je tam záběr silnice, kolem ní pole, vzadu lesy a na obloze až poetické mraky. Krásný záběr. A není jediný, je jich mnoho. Je to jenom pro milovníky krajin a krajinek, pokud se vám nelíbí a nijak na vás nepůsobí, film se vám samozřejmě líbit nebude. Pro mě to bylo úchvatné poetické putování bez děje. EDIT: Ten film do mé topky prostě patří. O kolika filmech můžu říct, že mi změnily život a radikálně změnili přístup ke kinematografii? Většinou by se našly filmy buď jen do první nebo jen do druhé kategorie, avšak Small Roads dokázalo obojí. 5* ()