Ak chceš boha pobaviť, skús mu povedať o svojich plánoch... Tak by mohlo znieť motto poviedkového filmu o tragických náhodách. Kultový mexický film rozpráva tri príbehy o stratách, ľútosti a tvrdej realite života, ktoré sú spojené nešťastnou automobilovou nehodou ale aj láskou. Octavio je zamilovaný do bratovej priateľky a chce získať dosť peňazí na to, aby ju a jej dieťa odviedol od surového brata niekam za lepším životom. Preto sa rozhodne dať psa Cofiho na brutálne ale lukratívne psie zápasy. Na úteku pred konkurentom zo psích zápasov nezastaví na križovatke a spôsobí reťazovú haváriu. Jej obeťou sa stane aj populárna modelka a celebrita Valeria. Valeria príde o nohu aj kariéru a zrazu sa musí vyrovnávať s novým životom. Svedkom tragédie je El Chiro, bezdomovec s temnou minulosťou, ktorý sa stará o potulných psov. (RTVS)

Mischko

Tak to je jízda! První příběh dynamický, rychlý, mladý, ale i hluboký s přísadou lásky a těžkostí, které si spousta z nás ani neumí pořádně představit. Druhý – starší – plný smutku. Jak se člověk z vrcholu úspěchu a štěstí může dostat až na dno. Ten poslední, jakoby nejstarší, přináší konec filmu, ale přes celkovou depresi dává naději, kterou to, co bylo předtím, úplně vysálo. Dlouho se mi nestalo, že by mě film tolik pohltil - vlastně ne, naopak, to spíš ta energie vyšla ven z obrazovky a celkový náboj se mnou otřásl. Styl a barvy, pro mě celkem nezvyklé, hudba a nálada, to všechno mi pořád leží v hlavě a rozhodně ještě dlouho bude. ()

Franche

Až po druhém shlédnutí mě to skutečně dostalo. Zajímavě zpracované, plné kontrastů a místy dost syrové. Velmi dobré dílo ()

Sollozzo

Inárritovu celovečerní prvotinu jsem viděl až po 21 gramech i Babel, které mě naprosto dostaly. Od Amores Perros jsem měl proto vysoká očekávání, která se z velké části naplnila. Dokonalá hudba, pečlivě vystavěný příběh a bezchybná režie. Na to jsme u tohoto mexického režiséra zvyklí. Oproti zmiňovaným mi chyběla postava, do které bych se naplno vcítil. Samozřejmě ne že by mi byly postavy lhostejné, ale oproti jiným z Innárritovo filmů, byly slabší. Kdybych neviděl Babel ani 21 gramů, neváhal bych s 5 hvězdami, takhle musím dát hodně silných 80%. PS. Inárritu je pro mě s Greengrassem nejlepší současný režisér. ()

Šindy

Laciná kopie? Ani zdaleka ne. Na první pohled tak možná působí, ale v konečném měřítku silný protiklad, který budí silné emoce. Ukázka života v pravém světle, která ve vás zůstane ještě dlouho a donutí vás přemýšlet o tom, že všechno spolu souvisí. Nejkrásnější na tom všem je, že se jedná o maličkosti a přece tak velké. ()

hero_bk

Cením si toho, že se někdo rozhodl udělat něco jinak - natočit negativní film o lásce, to chce odvahu a výsledek je více než solidní. Celkový film je ale možná až příliš dlouhý a schází v něm občasné pomrknutí směrem k divákovi s nějakým vtipem nebo nadsázkou - tedy to, co dokázal Tarantino do Pulp Fiction zapracovat geniálně. Verdikt: Stojí za zhlédnutí, ale kult bych z toho nedělal. ()

karlee

Velmi zdařilá kompozice filmu, má to atmosféru, určitě režisérsky povedený snímek. Scénář ale už je trochu slabší, první povídka výborná, druhá podstatně horší. Třetí sice nenudí, ale moc netuším, co bych si tak z ní měl odnést za myšlenku. Jednotlivé části jsou spojeny spíše tématem a výrazovými prostředky, než dějově (že se hlavní postavy v jednom okamžiku ocitnou na jednom místě, to mi nepřijde jako nějaká velká provázanost). ()

TommyDiamond

Perfektní práce od režie až po herecké výkony. Skvěle spojené a zajímavé příběhy našich hrdinů. Iňárrita mě oslnil a těším se na jeho další filmové počiny. Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film. Celkově 90% ()

Chasida

Kdyby byly Amores perros o půl hodiny kratší, měl bych větší dilema, jak naložit s jejich hodnocením. Takhle jsou to pěkné čtyři hvězdy. Ze začátku to vypadalo úplně úžasně, jenže pak přišlo (zřejmě nutné) pliznutí a kvalita byla rozředěna. Přesto velice pěkné! Skvělý film z velice zajímavého prostředí, Iňarritu válí :) ()

john.h

Silná podívaná. Multipříběhový filmy mám rád a tenhle neměl jedinou špatnou dějovou linku. Všechno se samozřejmě klasicky proplétá a všechno funguje skvěle. Celé mi to trochu kazil pouze docela špatný monotónní bezemoční český dabing. Ale za to film samozřejmě nemůže a já i tak nemůžu dát jinak než jasnou pětku. Jsem si však jistý, že s originálním zněním by to bylo superpět. ()

J.e.r.e.c

Láska je kurva. Bratrská láska. Tý se říká nenávist. Šukání na pračce, psí zápasy v díře, dvojnice Claudie Schiffer na kriplkáře, rozbitý držky a krev, vraždící smradlavej vágus se smečkou toulavejch čoklů. Vedro a hnus v Mexico City. Občas se stane, že to nejlepší natočíte hned na začátku kariéry, a to je i Iñárritův případ. V dalších filmech měl sice mnohem větší rozpočet a hollywoodský hvězdy, ale už nikdy nedokázal na plátno dostat ten strhující náboj a spalující žár, jakým disponuje jedině Láska. 90 % ()

Zdenda

Láska je chvílema skutečně kurva a tento film je kurevsky dobrej... Po druhém zhlédnutí přidávám ještě hvězdu a je to 5*... ()

Hydr0gen

Viděl jsem po podle mého názoru excelentních 21 gramech, ale i tak mě naturalističnost zarazila, rozhodně silný zážitek. Začátek je slušně našlápnutý, ale celkově je to zdlouhavé a zejména druhá povídka byl dost (a podle mě zbytečně) nudná. ()

Dominicus

Dráma režiséra Alejandra Gonzálesa Iňárrita z roku 2000, zjednodušene povedané, o troch prepojených príbehoch ľudí a ich psov v Mexico City získal aj nomináciu na Oscara za najlepší zahraničný film. Je originálny svojou trojdejovou štruktúrou, ktorá má za základný spájací moment príbehu veľkú autohaváriu v centre mesta. A práve odtiaľ sa odvíjajú osudy hrdinov v troch spoločenských vrstvách. Film začína sondou medzi hlavných predstaviteľov tesne pred spomínanou autohaváriou, pričom podobne bol riešený aj začiatok filmu Trainspotting režiséra Dannyho Boyla. Prvú dejovú líniu predstavuje láska Octavia a Susan, ktorá je však vydatá za jeho brata Ramira. Spolu aj so svojou matkou bývajú v chudobnej štvrti na okraji mesta. Ich matka sa stará o Susanino dieťa a peniaze zarába len Ramiro, ktorý pracuje v miestnom supermarkete. To však ešte netušil, že Susan s ním čaká ďalšie dieťa a Octavio sa začal zaujímať o Susan, lebo vidí, že si ju jeho brat neváži. Na pozadí prvej časti príbehu stoja zákerné psie zápasy, ktoré slúžia režisérovi ako motív pre vykreslenie drsného prostredia. Hlavným mottom je: „nedáš, dostaneš“ alebo „ak nebudeš agresívny, neprežiješ“. Susan je mladá študentka, ktorá si získava u Octavia čoraz väčšie sympatie. Načrtáva jej svoju náklonnosť, no stále má rešpekt pred svojim bratom. Jedine ich matka si všimne Octaviov záujem o Susan a neustále ho za to napomína. No Octavio sa rozhodol Susan získať pre seba a je ochotný pre ňu aj pre jej druhé dieťa zarobiť nejaké peniaze. Predmetom jeho plánu sa stane Ramirov pes, od ktorého si Octavio veľa sľubuje. Najmä potom, čo dohryzie najlepšieho psa - zabijaka v okolí. Dá sa preto na nelegálne zápasy a začne sa mu v nich dariť. Prvé zarobené peniaze si začne odkladať spolu so Susan, s ktorou neskôr plánuje spoločný útek. Potom, čo Octavio otvorene vyprovokuje konflikt s Ramirom, postavy začínajú dosahovať etické dno. Ramiro podvádza Susan s inou a popri tom s komplicom po večeroch vykrádajú obchody, Octavio dosahuje svoj cieľ – Susan, ale ten je falošný a dostane ho len do väčších problémov. Psa mu postrelí jeho najväčší rival a on ho z pomsty dobodá. Prvý akt končí patovou situáciou, keď Ramiro a Susan ušli spolu aj so všetkými Octaviovými peniazmi. Režisér načrtáva, že za ich morálne prehrešky sa blíži trest a pes - zabijak zohrá v príbehu ešte dôležitú úlohu. Zaujímavé je, že v druhej časti ide o podobný morálny konflikt, s tým že sa to odohráva vo vyššej spoločenskej triede. Daniel opúšťa svoju rodinu, lúči sa s deťmi a sťahuje sa k svojej milenke Valérii, toho času úspešnej fotomodelke. Výrazné prvky tejto dejovej roviny tvoria billboard s Valériinou podobizňou a situácia okolo jej psíka Richieho, ktorý vbehne do diery v podlahe a nadlho v nej ostane. Tvorí to pozadie celej druhej časti od momentu, keď sa Valéria prisťahovala do spoločného bytu s Danielom a opätkom nechtiac urobila dieru do novej podlahy. Práve tá bola osudná pre jej psíka, ktorý pod ňou zahynul. Počas toho sa odvíjala kríza v ich vzťahu, ktorú spôsobila práve tá autonehoda. Zapríčinil ju paradoxne Octavio, unikajúci so svojim zraneným psom z miesta svojho ohavného činu. Pri nej prišla Valéria o nohu, ktorú jej museli amputovať. Jej kariéra sa tým skončila a jej billboard zostal prázdny. Aj pre nich to bol trest za rozbitie Danielovej rodiny, čo do filmu Iňárrito preniesol ako prerazenie novej podlahy Valériinou nohou. Kríza v ich vzťahu vyvrcholila, keď Valéria chcela od Daniela, aby rozbil podlahu a vytiahol spod nej psa. No vzniká tu konflikt - hodnoty kontra peniaze, keďže Daniel nemá na novú podlahu. Dostávajú sa na etické dno a cesta späť nie je. Po amputácii Valériinej nohy sú obaja konfrontovaní so svojim rozhodnutím. Kým prvý dej je súvislý, ten druhý je akoby vpletený do toho prvého. Po ňom prichádza akési rozuzlenie celého príbehu. Tým spojítkom je životný príbeh Berana, bývalého vysokoškolského profesora, ktorý sa stáva trestancom, aby potom robil nájomného vraha. Už počas filmu je zrejmé, že Beran ako zanedbaný tulák stále pozoruje svoju rodinu, ktorú predtým opustil. Stará sa len o svoje psy, až do okamihu, keď za ním nepríde istý Gustavo a dáva si u neho za veľký obnos peňazí objednať vraždu svojho nevlastného brata, ktorý ho vraj okráda. Beran ponuku príjme a počas sledovania svojej obete dôjde k stretávaciemu bodu filmu – k havárii. Pri nej utrpí vážne zranenia ako Octavio, tak aj Valéria. No Berana zaujme najmä Octaviov zranený pes - zabijak. Berie si ho domov a postará sa o neho. Pes ako obeť svojich pánov si zaslúžil prežiť, ale Beran takisto dopláca za svoje zločiny. Pes, ktorého zachránil, dohryzie tých Beranových najmilších. Iňárrito tak dovršuje svoje dielo skazy. Ramiro je zastrelený strážnikom pri prepade banky, zmrzačený Octavio sa snaží opäť získať Susan a plánuje stretnutie. Beran je taktiež na svojom dne. Už tu sa ukazuje režisérova prvoplánovitosť. Len Beran je určený na morálnu záchranu a to tým, že zásadne zmení svoj život a očistí sa od svojich skutkov. Necháva si psa - zabijaka, lebo ako sám tvrdí: „Pes sa podobá svojmu pánovi.“ A skutočne je samotným obrazom Beranovho svedomia. Unáša svoju obeť, ale nie preto, aby ju zabil. Konfrontuje ho so svojim bratom, ktorého tiež zavolá aby od neho prevzal zvyšok svojej odmeny. Iňárritova symbolika je nevyčerpateľná. Kým pes ako obeť a zabijak je východiskom k Beranovej zmene, novodobý Kain – Gustavo sa stretáva zoči-voči so svojim „ešte stále živým“ bratom – „Ábelom“. Režisér zasadzuje svojim postavám konečný úder. Susan na stretnutie s Octaviom nepríde a Beran potom, čo dá obom znepriateleným bratom zbraň, nech si spory vyriešia sami, odchádza a začína nový život. Oholí sa, zoberie peniaze a do tašky balí obraz dieťaťa – ako symbol pre nový začiatok. Beranova zmena je viac než nápadná. Režisér dokonale poňal otázku zmeny človeka. Stačilo mu zmeniť rozhodnutie jeho postavy a krátka vonkajšia úprava jeho vizáže. Je brilantnou ukážkou toho, ako plánovite postupoval. Úplne iný Beran prichádza do bytu svojej dcéry, necháva peniaze pod vankúšom na posteli a nechal jej odkaz. Vyjadril v ňom svoje hlboké city k nej a dôvody životnej zmeny. Celý film poňal Iňárrito z pohľadu manželstva, jeho rozpadu a trestu za prehrešky. Tie sa končia buď smrťou, alebo čiastočným morálnym vykúpením. Určil, ktoré postavy majú nádej a čo pre to majú urobiť. Záver je štylizovaný do klasickej podoby vydedenca spoločnosti, ktorý opúšťa svoj domov. Scenéria je pustá a Beran so svojim psom - zabijakom odchádzajú. Jeho zmena tak dostala nový rozmer. () (menej) (viac)

hull

Nechápu relativně slabé hodnocení ostatních uživatelů. Už jen za psa (x Lassie i Goro měli celkem pohodový život) a příběh "bezdomovce" jasných 100 %. ()

Prankster

Dost hektické, ale vyzařuje z toho strašný pocit reálnosti. Škoda jenom těžkopádnosti se kterou se film odvíjí - chtělo to rychlejší spád, ale jinak dobrý... ()

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Nedávno jste u nás četli o nové hrané verzi Kiplingovy Knihy džunglí, kterou pro Disneye natočí ironmanovský Jon Favreau. Podle názvu se může zdát, že studio uvažuje i o jiném režisérovi. Pravda je… (viac)