Autor hudby k Baladě pro banditu, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity v televizního dokumentu. Miloš Štědroň – jedna z nejvýraznějších osobností českého hudebního života současnosti – (nar. 1942), skladatel, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity, autor slavných melodií z Balady pro banditu i ceněných kompozic tzv. vážné hudby. Neúnavný popularizátor hudební historie i současnosti od renesance přes Janáčka po dnešní autory – jako jeden z mála odborníků pravidelně spolupracuje s médii, která ho zajímají, je stálým hostem Českého rozhlasu i České televize.
Film Rudolfa Chudoby nabízí Miloše Štědroně jako gejzír, který posluchače zahltí informacemi, nápady, vtipy a historkami. Zároveň ale připomíná Štědroňovy největší úspěchy – ikonickou hudbu k Baladě pro banditu, ale i dvě premiéry roku 2012 v autorské spolupráci s Milanem Uhdem: muzikál Divá Bára v Městském divadle Brno a janáčkovský titul „Leoš anebo tvá nejvěrnější" v Divadle Husa na provázku, která autorovi hudby přinesla Cenu Alfréda Radoka. (Česká televize)

RomeroIsGod

Tenhle dokument jsem zapnul náhodou na ČT Art a byl jsem u něj jak přikovanej. Toho člověka je velmi zajímavý poslouchat, především když mluví o jazyku českém. Super. 70% ()

Sarkastic

Miloš Štědroň je pro mě gejzírem inspirace, fantazie, sečtělosti, moudrosti, pozitivního přístupu k životu a humoru. A myslím si, že tento velmi kvalitní dokument všechny mnou výše vyjmenované přívlastky vhodně vypíchl, tedy až na jeden, který trochu opomněl, i když svou vinnu na tom nese především sám hlavní protagonista; pan profesor se bojí či mu přijde nevhodné vtipkovat a vyprávět své nanejvýš zábavné historky do kamery. Tím pádem člověk, který ho nezná a v životě s ním nepřišel do styku, musí celkem logicky usoudit, že jde sice o osobnost takřka renesanční, ale přespříliš vážnou, což samozřejmě není ani trochu pravda. Kdo na vlastní kůži zažil alespoň jednu jeho přednášku, mi musí nutně dát za pravdu. Tím se dostávám k tomu, že Miloš Štědroň je pro mě nejlepším pedagogem, kterého jsem měl tu možnost kdy potkat. Ukázka z jeho přednášky je realitě, tedy krom té zmiňované absence humoru, velmi blízka, ale samozřejmě vzhledem k určité korektnosti nebyl nastíněn jeho vztah ke zkoušení, který by jistě také stál za zmínku. Avšak i lidé, kteří už něco o panovi profesorovi vědí, se zde dozví mnoho nových zajímavostí. Uznávám, že z části nadhodnocuju, poněvadž tolik nerozlišuju mezi samotným dokumentem a prezentovanou osobností, ale v tomto případě nemůžu dát nic jiného než plný počet. „No a teďka samozřejmě v nějaké modernější podobě, protože toto je barokní sračkomet takového středního kalibru…“ ()