Nadácia

USA, (2021–2023), 18 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Predloha:

Isaac Asimov (kniha)

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, Alfred Enoch (viac)

Seriál Nadácia zobrazuje skupinu vyhnancov na veľkolepej ceste za záchranou ľudstva a opätovným vybudovaním civilizácie počas pádu Galaktického impéria. (Apple TV+)

Recenzie používateľa TomasRichtr k tomuto seriálu (6)

Imperátorov mier (2021) (S01E01)

Jak zfilmovat nezfilmovatelné. Jsem rád a žasnu nad tím, že se někdo pustil do tak složitého úkolu jako zadaptovat Nadaci. Sérii knih, nad kterou jsem si sám říkal, že tohle se snad nedá natočit, aby to nebyl nesmysl. Nicméně po prvním díle to vypadá nadějně. Po dlouhé době jsem si užil "opravdové" sci-fi, ne jenom akční film ve vesmírných kulisách. Je ale jasné, že Asimovova hluboce promyšlená předloha protkaná filosofickými úvahami, nebude v televizní podobě snadné sousto pro běžné spotřební diváky. Díky bohu za kvalitní vizuál, který celý projekt činí (prozatím) velmi snesitelný. Postupem času si podle mě seriál najde svoji skupinu, která ho bude bezmezně zbožňovat, pokud si ovšem udrží vypravěčskou kvalitu nastolenou v prvním díle. Já v to doufám a těším se. ()

Príprava na život (2021) (S01E02)

Popravdě jsem čekal spoustu, ale ne, že se děj bude točit okolo vesmírné lodi, ve které letí budoucí Nadace a okolo teroristického útoku na Trantor. Spíš jsem předpokládal, že děj v duchu první knihy přeskočí několik let a my se už ocitneme na Terminu, ideálně v období Salvora Hardina (tedy Hardinové, pokud jsem to pochopil dobře), jak nám bylo naznačeno v první epizodě. Taky jsem zvědav, jak nám vysvětlí zvrat na konci epizody, protože to bude muset být hodně dobré vysvětlení. ()

Matematikov duch (2021) (S01E03)

Zbytečně natahovaný děj epizody, bez pointy. Nic se nedozvíte. I tak mám pocit, že to bylo lepší než předchozí díl. Nicméně seriál bude ztrácet fanoušky. Já zatím vydržím. ()

Barbari pri bráne (2021) (S01E04)

Už jsem se oprostil od toho, že seriál nekoresponduje s předlohou. Ale do vole p***le proč krucinál zakončíte třetí epizodu cliffhangerem a ve čtvrté ho vysvětlujete tak dlouho, až se vůbec nic nestane?? A skončí to dalším dementním cliffhangerem?? Give me something! Kecací epizoda úplně o ho*ně. Malej kl(e)oník se zamiluje do zahradnice a stalkuje ji. Hardin(ová) odhalila to, co minulou epizodu. A zřejmě je džedáj nebo co. Fuck off. Tohle je scenáristické diletanství, Goyer by se měl sebrat a jít do pr*ele prodávat mixéry nebo něco, protože doku*vit další franšízu ho může nechat jen producent bez pudu sebezáchovy.  O to víc mě štve ten fantastickej vizuál a dobré herecké výkony, které přicházejí šíleným způsobem nazmar. ()

Po prebudení (2021) (S01E05)

Prvních 20 minut rovnou přeskočte, flashback nám neříká vůbec nic podstatného pro příběh. Pak už se něco trochu děje, ale furt je to hrozně řídké a to se tam tentokrát ani nemračili Cleoni. ()

Smrť a panna (2021) (S01E06)

Tak teď už je to jen regulérní nuda. Vzdávám to. ()

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (viac)

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a… (viac)