Nadácia - Série 1

(séria)
USA, 2021, 9 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Predloha:

Isaac Asimov (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

mikki089

Rozumím, že se nejedná o velmi provedenou adaptaci knížky předlohy. Ovšem pro ty, co knihy nečetli a neví, že se nejedná o originální dílo, je tento seriál vážně velmi dobrý. Vizuálně pěkně zpracované, herecké výkony dobré. Zejména Lee Pace v roli Bratra Den dle mého názoru cely seriál držel velmi vysoko. Genetická dynastii je skvělý nápad; vidět generaci klonů, jak jednají nejen jako bratři, ale i syn-otec-praotec a přitom se jedná o jednu stejnou osobu. Super. Jediné, co bych vytkla, tak ty časové skoky o stovky let. Hlavně ke konci byly matoucí. ()

kubas369

8/10. Překvapivě kvalitní sci-fi, která vypadá velice draze a monumentálně a já jsem zaháčkován. A to i přesto, že to s Asimovovou Nadací má společného jen pramálo. Linka s trojediným císařem je prostě skvělá a Lee Pace je excelentní. ()

rashaverak

Knihy neznam, reknu k tomu jen tolik ze je zcela absurdni ze Bckovy nesmysl v podobe Stargate ma o deset procent vyssi hodnoceni nez toto. Nicmene je pravdou ze toto dilo si vyssi hodnoceni nezaslouzi. Je totiz velice nevyrovnane, zatimco pasaze odehravajici se v blizkosti cisaru jsou brilantni, vse kolem nadace pokulhava. Herecke vykony jsou opet velice nevyrovnane s tim ze jeden vycniva vyrazne nad ostatni a to bohuzel negativne, v podani hlavni strazkyne, zde nejspise kvoty na barvu pleti byly dulezitejsi nez herecka zdatnost.  Hlavni pribeh je bud nesmyslny nebo spatne odvypraveny. Postavy casto jednaji nevysvetlitelne a akcni sceny jsou priserne, nedalo mi nevzpomenout na hvezdne valky a neschopnost muzu v bilem cokoliv trefit, ba co hure, ona scena mozna jeste vice pripominala Stoparova pruvodce po galaxii a scenu kde se snazi trefit Marvina. Byl jsem rozhodnut dat za dve, ale jeden zlomeny vaz byl prilis chutne sousto a prinesl hvezdu navic. ()

Lighter

1 * za vizuál, 2. za Cleona, ostatní postavy, dialogy a hlavně scénář (těch wtf momentů...) naprostá katastrofa. Pokud by se nejednalo o výjimečnou předlohu, tak budiž, ale původní trilogie byla oceněna jako nejlepší sci-fi série všech dob a udělat s ní něco takového je naprosto trestuhodné. Je zřejmé, že extrémní sebevědomí tvůrců série dokáže bohužel překonat pouze jejich neschopnost a hloupost. ()

Muff

Vůbec nehodnotím, jak se děj odchyluje od předlohy, protože to ani nejde - kromě několika jmen, lokací a názvu to nemá s předlohou nic společného, ale to by nevadilo. Ani že mužské postavy jsou z poloviny ženské. Ani že se úzkostlivě dodržuje správný poměr všech ras, takže když umře hromada lidí, musí být záběr na to, že jsou tam černí, bílí i modří, to už dnes ani jinak nejde. Ale potom měli dát do titulků, že se jen "volně inspirovali" románem, jako to udělali tvůrci Já, robot ("inspired by ..."), ne že je seriál "postavený na" ("based on") románu, protože to teda ani omylem není. Za to dám s chutí hvězdu dolů a Robyn Asimov, která je koproducentkou, a kterou měl Asimov svým nedbalým způsobem rád, zaslouží za zneužití otcova jména facku. TOHLE nemělo být s Asimovem spojováno, nebyl k tomu důvod. Z první série Nadace jsem rozpačitý. Úžasná znělka ve stylu Westworldu, tedy zajímavými motivy a podmanivou hudbou. Úžasný vizuál, je vidět, že do toho nacpal někdo mraky peněz. Výborná hudba. Neokoukaní herci. Nějaké zajímavé motivy a myšlenky. Motiv tří císařů. No, a pak tu máme druhou stránku. Po shlédnutí 1. série si člověk uvědomí, že 80 % příběhu je postavené na dechberoucím, ale v dnešní době už tak nějak očekávaném, vizuálu. Zbytek doplňuje vcelku prostoduchý scénář s žánrovými klišé, kdy v každém díle musí být láskyplný sex, nějaké lehce odhalené tělo pro holky i pro kluky, akční scény, spousta podivných místností a lodí se spoustou kdo ví k čemu sloužících výstupků, a záchrany na poslední chvíli, okořeněných nějakým tím duchovnem, nelogičnosti a individualismem protagonistů prakticky popírání psychohistorie, takže ve finále, a to mi srdce trhá, je to další akční popkornové sci-fi :( Takhle zahodit potenciál předlohy. Ach jo. ()

Peabody

Ano, četl jsem to několikrát a hlásím se k tomu. Ano vizuálně výborné. Že jsou některé mužské postavy přeměněny na ženy je mi vcelku jedno, protože Asimovovy postavy jsou dost bezpohlavní a už dávno, jak ve svém deníku přiznává, byl kritizován za málo ženských postav ve svých ranných dílech (sám říká, že dívkám moc nerozuměl a neuměl ženy psát). Poněkud přizpůsobovat dílo době je podle mne v pořádku, pokud to respektuje většinové změny ve vnímání a ne několik online ukřičených aktivistů. Asimovovy knihy jsou extrémně nebojové, obvykle o konfliktu někdo někomu vypráví, takže připsání akce taky docela chápu a toleruji. Klonování císařů je dobrý nápad. beru.  Tím ale končím s tolerancí. Afroamerikanizace většiny postav je až za hranou, zejména když je spojena s hereckou prkenností, bílí jsou zahnání do menšiny (čeká nás to?) a snad až na jednu postavu je zde navíc totální absence Asiatů, pravděpodobně se to vzhledem k vyhlášenému nepřátelství s Čínou (nehodlám hodnotit kdo to způsobil) v současné době nehodí. Ale je to do očí bijící, taková sice diverzita, ale jen pro někoho. Ještě horší je ukecanost, přidaná mystičnost (Asimov  s náboženstvím pracuje jako s nástrojem pro masy, ne že by to někdo z Nadace bral vážně), málo pravděpodobnosti, na které kniha stojí. Je to prostě produkt pro dnešní streamovací kšeft, aby se předplatné drželo. No asi nás to čeká víc a víc, dobře nám tak. Odklon od Asimovovy poetiky a stylu vyprávění je absurdní, takže myslím, že se jeho  rychlost rotace v hrobě vyrovná Tolkienovi. ´Velkolepost obrazu zastírá stavbu děje, o jeho logice ani nemluvě a předloha se stává jen složkou názvu, prostě marketing rulez. ()

Tomulka

Něco do sebe to má, ale moc tomu chybí. Představení postav jen okrajové (teda těch hlavních určitě). Celková zápletka je tak rozvlačná, že se vlastně za celou serii nic zásadně podstatného nestane. Řekl bych až na tři výjimky hodně špatné herecké výkony! A to jsem ani nečetl knihu. Každopádně na druhou sérii se kouknu. ()

Berserkr1111

Asi dávám tak vysoké hodnocení, protože jsem dílo četl před 20 roky. Co si po té době pamatuji? Robot nemůže zabít člověka (viz Asimovovy zákony robotiky), na rozdíl od seiálu. Vykašlat se na zákony robotiky je zhruba na úrovni černého elfa s vlasy na ježka nebo romance elfky a trpaslíka. Woke ideologie tam samozřejmě nechybí. Ten Salvor Hardin je v seriálu ta Salvor Hardinová a samozřejmě černoška. Vůbec všechny hlavní postavy jsou jen ženy černošky a asiatky. Bílý muž je arogantní blbeček, který umře nebo kdosi bezejmený s ženou velitelkou. Vlastně převážně negativní postavy jsou bílí a kladné vždy jen černé nebo žluté a ženy. Popírá to mnoho hlavních autorových myšlenek. Postavy jsou totálně ploché. Takový typický korporátní bezduchý výtvor a stačilo jen "nevylepšovat" mitra Asimova. :-( __________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________ VERDIKT: Na jedno podívání, pirátsky stažené zdarma s velkou tolerancí vůči woke, to je dobrý. Od druhé třetiny jsem se bavil. Císař (muž, běloch, hlavní záporák) to táhne. :-D  | 2,4 hvězdičky | ()