anatheman

První série Penny Dreadful mě příliš nezaujala. Proto jsem i nyní neměl nějaká závratná očekávání a sérii druhou jsem zhlédl pouze v rámci projektu "spatři vše s Evou Green". Nakonec jsem ale rád, že jsem tak učinil. Tato série je daleko více lepší než ta první. Vše je zde lépe provázané a nedochází ke vzniku pomyslného temného "pseuda". Líbí se mi vzájemná interakce postav, ze které by bylo možné zhotovit pozoruhodný sociogram. Aktéři mají několik tváří a právě díky vzájemnému působení dochází k postupnému odhalování všech stránek jejich osobností. Jenom musím podotknout, že se na periférii nachází Dorian Gray. Ten je zde totiž úplně zbytečný a je patrně obsazen kvůli jistým "homo kvótám". Bohužel jsou tyto kvóty velice explicitně naplněny... Ale většina postav diváka zaujme, respektive mu bude na nich záležet. Líbila se mi velice výprava. Přibylo na gotice a vřesovištích, což představuje zaručenou výhru. Musím též pochválit celkovou výstavbu seriálu. Především práci s epizodami. Ty jsou totiž výborně tematicky naplněné a některé z nich působí relativně autonomně. Zmínka patří také soundtracku, který se slastně poslouchal. No a o hereckých výkonech nemá cenu pochybovat. Eva je prostě dokonalá. Je správně démonická a mysteriózní. I když někdy má působit odpudivě, na mě to zkrátka (co se týče jistých představ a tužeb) nefunguje. :-) No a ty její uhrančivé pohledy by měly být klasifikovány jako zbraně hromadného ničení. Ty vás totiž odzbrojí a naprosto destruktivně pohltí. S tím souvisí i atmosféra seriálu a především jeho závěr, který je zároveň správně depresivní. Zkrátka tak, jak romantismus káže. ()

Renfield

Zaměření na jeden konkrétní cíl druhé sérii jistě pomohlo, přesto mě čarodějnice nebavily tolik, jak bych čekal. Tou nejzábavnější linií byla opět ta Ethanova, tentokrát to ovšem není pouze díky němu, je tu i charismatický a taktéž tajemný vyšetřovatel, inspektor Rusk. Za to postava Doriana Graye opět trestuhodně nevyužita a nepomůže ani očekávaná část s obrazem! Jeho linie totiž nemá s hlavním dějem prakticky co dělat, je sem jakoby násilně vsunuta. To, že by mohlo být vše jinak je zřejmé, jenže když ani doslova jeho partneři cosi Angelique a další z monster Lily nejsou vůbec zajímavý, spíš právě naopak, je potom vše špatně. Za to často kritizovaná linie prvního monstra jménem John Clare, mě bavila. Bylo v ní několik silných rozhovorů s Vanessou (více společných scén!) a především měla silné a smysluplné vyústění v závěrečné epizodě. Vanessa ve své samostatné epizodě tentokrát ovšem nezaujala tolik, jako tomu bylo v sérii první. Ono také nebylo jednoduché, se jí co se kvality týče alespoň vyrovnat, natož být lepší. Finále ovšem potěšilo, vše podstatné se uzavřelo a rozdělení prakticky všech naznačuje velmi zajímavou příští sérii. Celkově tedy děj série kompaktnější, ovšem bez navýšení počtu epizod to mohlo být ještě o trošku výše. 80% ()

Necrotongue

S druhou sezónou Penny Dreadful jsem měl poměrně velký problém, v první polovině série se postupně vytrácelo tempo, na které jsem si zvykl v první řadě, příběh otravně zpomalovalo množství vedlejších linií, v nichž se mnohdy dělo jen velmi málo, některé scény na mě působily jen jako vata na vyplnění děje. Ve druhé polovině došlo k úplnému obratu, příběh nabral správné tempo, vrátilo se napětí i intenzívní atmosféra a já jsem se konečně začal dobře bavit. Navíc mě velmi potěšil propracovaný závěr, díky kterému se můžu těšit na třetí sezónu. ()

liquido26

Druhá série se nese na stejné vlně jako ta první. Dozvídáme se víc o minulosti jednotlivých postav. Kvalita zůstala, kouká se na to moc hezky a děj vtahuje, takže pokud máte možnost dát si celou sérii najednou, projdete deseti díly poměrně rychle. Přesto se ale nemůžu zbavit pocitu, že poté, co mě první série příjemně namlsala, jsem čekal asi trochu víc. Ubylo mrazivých scén, které byly v té první řadě velmi příjemné a časté. Občas to trochu nudí nebo se to motá na místě a hlavně je tu docela dost zbytečná linka s Dorianem Gayem (asi nejnudnější scény). Nicméně poslední díl, i přes trochu pomalý konec, navnadil na třetí řadu. ()

swamp

Pro mě nejlepší série tohoto seriálu. Hecate se snaží podmanit si Vanessu Ives, ale její přátelé, včetně oddaného sluhy Sembena či výstředního Ferdinanda Lylea se pokusí ji ze spárů samotného ďábla zachránit. K tomu jí dopomůže i její mentorka Joan Clayton v jednom z nejsilnějších dílů seriálu. A možná přijde i vlkodlak... ()

• Umělecký vedoucí Jonathan McKinstry se při navrhování interiéru sídla Evelyn Poole (Helen McCrory), které můžeme vidět ve 2. sérii, inspiroval kostely a kostnicemi v okolí Prahy. (makimarketa)