Nepovšimnuté násilie

(festivalový názov)
  • Česko Miss Violence (festivalový názov) (viac)

V deň svojich jedenástych narodenín Angeliki s úsmevom na tvári vyskočí z balkóna. Zatiaľ čo polícia a sociálne služby sa pokúšajú zistiť dôvod náhlej samovraždy, rodina tvrdí, že išlo o nehodu. Aké je však skutočné tajomstvo, ktoré si dievča vzalo do hrobu? Prečo sa jej rodina tvrdošijne pokúša „zabudnúť" a žije normálne ďalej? „Pokoj a neznesiteľnú dennú rutinu okolitého šedivého sveta naruší samovražda dievčaťa. Symbolizuje množstvo detí, ktoré ohrozuje podriaďovanie pravidlám krutej, zúfalej spoločnosti. Tá sa postupne demaskuje a odkrýva všetky druhy potenciálneho zneužívania a manipulácie, uskutočňované v systéme, ktorý niektorí ľudia ešte stále nazývajú rodinou. Neprestajne sa pýtam, kto má tú moc: ten, kto bije, alebo ten, kto cíti bolesť? Najhoršie je tiché násilie. Nevypovedané." (Alexandros Avranas, režisér) (Art Film Fest)

Tosi

Rodinná dysfunkce v plné kráse, nebo přesněji v plné nahotě. To, proč skočila jedenáctiletá dívka z balkónu se nakonec dozvíme, ale musíme si pěkně pomalu prožít několik dní v téhle zvláštní rodině. V podstatě film bez překvapení, bez nadpřirozena, se zlověstným mlčením a s reálnou hrozbou jednoho rodinného tyrana. V Řecku si tu finanční krizi některé rodiny řeší tedy hodně po svém... ()

HorrFi

Na muj první řeckej film to vůbec nebylo špatný.. když se Řecko tak se mi vybaví moře, gyros a Troja, ale určitě ne filmy.. Řekové jsou asi trošku zvláštní národ, o tom neni pochyb když hned první co jsem od nich viděl byla tahle zvláštnost.. začátek dost syrovej a drsnej, ale pak přišly hluchý místa a už se nic moc nedělo.. každopádně v týhle rodině bych žít nechtěl.. ()

Martin741

Pana Hnedeho mrazi z kdejakej debiliny prvoplanovo natocenej , u ktorej reziserske skusenosti su nula bodov, reziser pred tymto filmom nic nemal a hovno vie o rezii. To mna nechal tento film naprosto chladnym - jo, je tam ten silny pocit ze v strojenej rodine nie je nieco v poriadku na prvy pohlad a hned holka skace z balkona ci co to bolo na zem a zabije sa. Kvazi silny uvod je dobabrany neskusenou reziou - fakt ako rezisersky cisty priemer, mnohe sceny su natocene len aby ovatovali cely film a reziser Avranas si s mnohymi scenami nevedel rady. Herecke vykony o hovne, stred filmu tvoria len vatovo plane plky. Film , u ktoreho si zas vystudovane filmove teoretiky hladia prirodzenie a zongluju s odbornymi termity z filmovej teorie a laik - nedouk tak akurat bude neveriaco krutit hlavou nad tym a kliat jak pohan co to za ...... si zas pustil - lebo to bolo v cervenej farbe : 45 % ()

Fr

„ELENI, ZAMKNI DVEŘE.“… /// Psycho úvod, ve kterým vás napadaj různý myšlenky, proč asi ta malá holka dobrovolně (a bez padáku) skočí z panelákovýho balkonu. Nejasný a podivný chování postav pokračuje a buď se budete kurevsky nudit, nebo bavit, hlavně filmovejma nápadama v každý vobyčejný, nudný scéně. Furt čekám, kdy na mě vybafne nějaká hnusárna. Jasně že přijde, vo tom to je a všichni, jak na to koukám, se na to těšíte. Jsme tady kvůli tomu a každej v tomhle filmu to ví. Proč? Prostě musí, páč jinak by to bylo totálně vo hovně. Mám rád spořádaný rodinky, proto i týhle ten spravedlivě spokojenej úsměv na konci ze srdce přeju. Fláknu 4*, za to fajnový čekání na vyvrcholení. Ale Srpski film… to je jiný prznění! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Na hajzlu nemáme dveře, páč u nás doma před sebou nemáme co skrejvat. 2.) Zajímá mě, jak probíhá výchova dětí v Řecku. 3.) Zjistím, že i bejt třetí může uspokojit. 4.) Thx za titule „eleintron“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

tomtomtoma

Film Miss Violence je osobitou společenskou alegorií. Alexandros Avranas k vyobrazení podstaty vzájemných vazeb, rádu hierarchického uspořádání a skutečného fungování soustavy společenských vztahů využívá princip rodiny. S nihilistickým odhodláním se dostává až pod povrch perverzních zásad sadomasochistického uspořádání vzájemně propojených stavů. Což v té struktuře rodiny zvyšuje účinek zvrhlé zhýralosti společensky odsouzeníhodného chování, koncept je brutální do nejmenšího detailu, svoji působnost zvyšuje pozvolně, bez patosu a psychologických nátlaků, zpovzdálí a mlčky pozoruje zdání harmonického soužití, předpoklad svobody je stržen autoritativními záchvěvy, předpoklad svobody je zneužíván pro potřeby mocenských choutek. Hlavní postavou drsné společenské alegorie je hlava rodiny (pozoruhodný Themis Panou), na první pohled řádně spořádaný a starostlivý muž. Správné chování se vypěstuje disciplínou, bez přehnaných gest, bez přehnaného běsnění, nenápadně, jistě a neodvratně. Druhým členem rodiny je mužova manželka (zajímavá Reni Pittaki), vzorně poslušná žena. Po dlouholetém útisku je vlastní vůle podlomena a ze strachu raději zavírá oči nad vší skutečností. Nejstarší jejich dcerou je Eleni (velmi zajímavá Eleni Roussinou), žena, vyrovnávající se se svou nejosobnější ztrátou. Je poslušnou členkou rodiny, uvyklou již na způsoby a principy. Mladší dcerou je Myrto (pozoruhodná Sissy Toumasi), dívka v pubertálním věku školní docházky. Ještě neztratila instinkt ke vzdoru, přesto je již pomalu smířená se skutečným stavem věcí. Důležitou postavou je Alkmini (zajímavá Kalliopi Zontanou), nejmladší Elenina dcerka. Bezstarostný věk nevinného dětství je bez předchozího varování se vším všudy uveden do běžné reality. Z dalších rolí: Elenin malý a z respektu tichý synáček Filippos (Konstantinos Athanasiades), nejstarší Elenina dcera se svým vlastním způsobem vysvobození Angeliki (Chloe Bolota), pozadí tragédie zkoumající sociální pracovníci (Kostas Antalopoulos a Maria Skoula), přátelé hlavy rodiny i jeho nejlepší zákazníci (Nikos Hatzopoulos a Minas Hatzisavvas), s nedochvilností nespokojený vedoucí firmy (Stefanos Kosmidis), či sousedka rodiny a Elenina nejlepší kamarádka (Anna Koutsaftiki). Film Miss Violence je nihilisticky ponurou společenskou alegorií. Svou metodou výjevů na principu fungování rodiny ovšem většinu diváků ohromí úplně jinak, než je prvotní idea režiséra, svým nevybíravým zobrazením extrémně zvrhlých podob vzájemných vztahů je nekompromisní. Zneužívání jako příčina společenské dysfunkce. ()

• Režisér Alexandros Avranas Miss Violence založil na skutečném případu, který se odehrál v Německu (kde Avranas studoval), zasadil ho však do řeckých reálií. Tím ho proměnil v komentář současné rodiny a rázem i v politické stanovisko k celé řecké společnosti. (Zdroj: Letní filmová škola)