Camp X-ray

(festivalový názov)
  • USA Camp X-Ray

Poté, co Cole utekla z dusivého maloměsta do armády, doufala v to, že bude odvelena do Iráku. Místo toho je ale poslána do Guantanama. Setkává se s nenávistí a násilím od muslimských mužů, nad kterými má dohled. Cole naváže zvláštní přátelství s Alim, který je ve věznici na osm let. (Ajjinka)

sir-dave

Docela odvaha si udělat film postavený především na jedné vězeňské místnosti a scénář na rozmluvě s jedním vězněm. Bylo to dost ospalé. Drama na které se asi časem zapomene. Když už nic, aspoň jsem se něco nového dozvěděl o vězeňských podmínkách Guantanama (ikdyž asi cenzurované). Výstižný komentář od sochoking, s kterým souhlasím. ()

Aknah

Hodně kontroverzní téma, což mě baví... Po shlédnutí jsem dost přemejšlela, jestli si to zaslouží 4* nebo míň, nebo jak. Nejen,že mám hrozně ráda Kristen Stewart a nechápu, že někdo může tvrdit, že tady nehrála. Když to co předvedla, ještě nepředvedla. Každopádně k samotnýmu tématu - rozhodně zajímavá volba, ale zároveň trošku bič na režiséra - protože kritika je logicky velká. Já obecně nemám ráda globalizaci čehokoliv, házení určitých lidí/národu do jednoho pytle, ačkoli to sama někdy dělám, tak to nerada slyšim, proto jsem měla cítění pro situaci i hlavní hrdinku. Furt jsem člověk z masa a kostí a mám srdce. Jinak symboličtější konec asi dát nemohli. Nádhera. ()

Morholt

Americká palba do vlastních řad. Tentokrát si sebemrskači vzali na paškál vězeňské komplexy pro ručníkáře a dopadlo to špatně. Copak to prostředí kriminálu, to bylo docela fajn, stejně jako rutina, kterou tamní práce obnáší. Ale příběh sám, kdy se unylá vojanda začne zbližovat s jedním ze zabásnutých prostěradel, to byla tragédie. Když to shrnu, tak si její sympatie získá tím, že po ní mrskne kelímek sraček. mě tohle někdo udělat, tak dostává sodu až do konce svého pobytu. Zkrátka té náhlé erupci citů neuvěří nikdo, kdo má všech pět pohromadě. Dalším úletem bylo obsazení Kristen Stewart. Neříkám, že ta holka neumí hrát, ale jestli se na něco nehodí, tak je to vojačka házející drsné ksichty. Její výkon byl spíše parodický. Amíci by to v tomhle ohledu se sebekritikou neměli přehánět, protože jak pravil jeden z agentů Mossadu, když omylem zabili jiný cíl: "Mrtvý Arab, dobrý Arab." 30% ()

Badseeds

Všimla jsem si, že Kristen Stewart si od proslulé Ságy začala vybírat zajímavé projekty (např. Sils Maria, 2014), od CAMP X-RAY jsem si toho ale tolik neslibovala. Jsem ráda, že jsem se (jako obvykle) mýlila. Film mě zasáhl přímo do srdce a už před polovinou bylo jasné, že to bude láska jako trám. Poutavá, zároveň ošemetná problematika se nerozplizla, hlavně díky perfektní atmosféře a příkladu přístupu jednotlivce, za což Americe hezky tleskám. P.S. : Někdo, kdo čte Harryho Pottera, přeci nemůže být Bad Guy... ()

Fancipal

Líbí se mi hlavní myšlenka filmu, který by ještě před pár lety horko těžko hledal cestu na filmové plátno, protože nádherně ukazuje to, co bylo v pozářijové americké zahraniční politice špatně. Nelidské zacházení může mít mnoho podob a nepotřebujeme k němu nutně násilí a nátlak. Pošlapat lidskou důstojnost lze i jednodušším způsobem. Seberte člověku všechnu naději na světlý zítřek a po nějaké době ho připravíte o veškerou vůli do života. Po celou dobu sledování filmu se mi v hlavě honila otázka, co lze vlastně ještě nazývat životem? Odpověď na to má každý svou, ale život v kleci bez jakékoliv kontroly a svobodné vůle je podle mě hluboko pod tou hranicí. ()

• Aby se herci, kteří měli hrát zadržené vězně, vžili do role, požádali o to, aby mohli být nějaký čas v celách zavření. Peyman v ní strávil několik hodin. (Ajjinka)
  • Natáčení trvalo 21 dní. (Ajjinka)
  • Rozpočet filmu byl pouhý 1 milion amerických dolarů. (Ajjinka)