Holky pod zámkem

(relácia)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2015, 7x45 min

Příběhy žen ve vězení ve Světlé nad Sázavou. Co je dostalo dovnitř a co je čeká venku? Režim věznice i nepsaná pravidla přežití v časosběrném dokumentu TV Nova. (TV Nova)

mira.l

Hmmm... komentář píšu poté, co jsem viděl dva díly. Je to dostatečné nebo ne? Pro to, co napíšu, mi to asi docela stačí. Z určitého úhlu pohledu se dá říct, že na Novu je to vcelku zajímavý počin na neokoukané téma, kdy asi tvůrcům muselo dát nemálo běhání, papírů a razítek, než se celé toto vůbec mohlo uskutečnit. Navíc v několika věznicích. Na druhou stranu co nám to řeklo?? No, poodhalilo to trochu to, jak se žije i z mých daní těm "pod zámkem", v tomto případě ženám. Tak nějak nepřímo mi z toho vyplynulo, že ten vězeňský stereotyp v ne zrovna malebném prostředí musí být neuvěřitelná pakárna pro obyčejného člověka, v tomto případě ženskou, která má řekněme fungující rodinu, jedno či dvě děti někde ve školním věku, slušnou práci a která by se tam dostala z nějaké nešťastné shody náhod, chvilka nepozornosti, "ta tetka přece na tom přechodu nebyla, neviděla jsem jí tam". Takové to může život (včetně toho po propuštění, a asi hlavně ten) úplně zničit a obrátit naruby. Málokdo si asi uvědomuje, že na dveře nápravného zařízení jedním prstíkem klepe každý z nás vlastně pokaždé, když usedneme za volant... Ale kolik takových "obyčejných ženských", pro které je to opravdu trest, který je poučí, tam je?? V pořadu je uveden příběh jedné takové ženy, která na sebe vzala za přítele nehodu, při které zemřel člověk, v domnění, že vyvázne s podmínkou, a ono to nějak nedopadlo, otočilo se to proti ní... Jinak je to vzorek ženské populace, který podle mého názoru už těžko někdy bude jiný. Z nadpoloviční většiny se jedná o ženy romské národnosti. A pokud ne, tak i jejich příběhy vypadají víceméně stejně - většinou jsou to relativně mladé holky, které se už někdy v dospívání chytly špatné party, krádeže, krádeže, krádeže, drogy, krádeže, drogy, krádeže, někdy nějaké to napadení, loupež, ublížení na zdraví, do toho všeho některé zvládly i čtyři(!) děti. Jak se o ně asi staraly? Vážně si někdo myslí, že po propuštění budou jiné? Že se začnou živit poctivě?? Že holka, která je - kolik jí bylo?? 20, 22 let?? - v tomto věku 7x trestaná, se nějak změní? Těžko, těžko. Co mě docela překvapilo, že zatím jsem neviděl, že by tam ty ženské dělaly nějakou opravdu smysluplnou práci, lépe řečeno, že by MUSELY NĚCO dělat. To, že tam v nějaké místnosti slepovaly nějaké - těžko říct, co to bylo - nějaké kytičky bůhví z čeho, to nepovažuju za práci. Ty zatím shlédnuté dva díly ve mně vyvolaly pocit spíš takové ubytovny nevalné kvality, kde nikdo vlastně nic nedělá, jenom nesmí přes den spát a je tam třeba dodržovat jakžtakž pořádek. Celkové hodnocení je velice těžké. Není to typický "seriózní" dokument, který by asi byl ještě o dost hodnotnější, ale není to ani typická reality show. Má to jistou vypovídací hodnotu, která u mě kolísala mezi poměrně dost vysokým hodnocením a odpadem, když jsem viděl Margitku se zjizvenýma rukama, která by se svou inteligencí asi měla být v trochu jiném zařízení a která mě teda nezajímala ani trochu, "...viď Margitko, je to tak, řekni?" ....."Jo". Je ale fakt, že to ukazuje jen jistou část celé té problematiky, viz komentář uživatele Sláveček. Pro větší objektivitu stáhnu ještě aspoň dva díly a uvidím, jaké bude výsledné hodnocení. () (menej) (viac)

Daginka

Na tohle dílo jsem narazila na Youtube, když jsem hledala něco jinýho. Přiznávám, že glorifikaci zločinců asi moc neocením, nicméně jsem poslouchala ty srdceryvný příběhy, který hovořily za všechno. Do pozadí, kdy kriminálnice štkaly svůj příběh o své stoprocentní nevině, hrála dojemná hudba, při které jsem usínala. Po chvíli (kdy už jsem podřimovala a dojemnou hudbu vystřídala jakási ezo meditační melodie a cinkání indický zpívající misky), mě v polospánku napadlo: "Hmmmm, už minimálně tři minuty nepadlo slovo "nevina", "filcuňk" ani výhružky o cigáro, navíc ta hudba je docela uklidňující, asi to nebude zas tak špatný...". Byla to ale jen Youtube reklama/kampaň na srovnání čaker, co se nenápadně vecpala dovnitř. 15%. ()

Aethain

Teda docela čumím jaký tam májí lážo plážo a co všechno tam můžou mít, prstýnky, řetízky, rádio... To raději pořad Za Katrem tam panuje jiná disciplína. ()

Meow86

Zhlédnutý 1.díl. Co je dostalo dovnitř? Víme. Co je čeká venku? Představu máme. Ale co je čeká uvnitř? Tvrdá dřina a spousta odříkání při zkouškách taneční choreografie, která slouží k potěšení nejednoho taktéž "pykajícího" mužského oka. Hmm. Však víme, že vězení není, co bývalo. "Přijeďte do hotelu ve Světlé nad Sázavou! Budete se tu cítit jako doma!" Na 2.díl se určitě podívám. ()

BlondJames

Jediné, co bych vytkla, tak je určitě spoustu chvil, kdy jsem si musela scénu přetáčet furt dokola, jen abych vyzkoumala, co se snažila dotyčná osoba říct, nevím, zda se režiséři vysmývali lidem, kterým není skrz jejich zkažené zuby nic rozumět, a nebo jim naopak rozuměli, ale přidat titulky už pro ně bylo fyzicky i psychicky prostě až moc náročné.Za mě osobně je dokument pěkně natočený a splnil všechna má očekávání, až na jedno, je to opravdu vše?Chci víc!! Chci vidět, jak jsou na tom lidi hůř, jen abych se mohla cítit lépe, a nejen to, chci vidět to, co mě donutí přemýšlet o tom, jak určitě nikdy nechci dopadnout, a já věřím, že i to byl jedním z důvodů, proč byl tento dokument natočen.Takže chápu zdejších 50% ...přesně jako JIN JANG. ()

nikinikiniki

Ze začátku jsem si říkala, že je to super, že natočili dokument z vězeňského prostředí, nicméně, když tam mluví stále pořád dokola 3 vězeňkyně (chvílema mi přijde, že jich tam ani víc není :D ) a naříkají, jak chtějí domů... nevím, no. Mohlo by to být možná trošku přínosnější, mohly by trochu víc mluvit o jejich životě ve věznici, o tom, co se událo před tím, než se za mřížemi ocitly, i když chápu, že to asi není úplně příjemný o tom mluvit. Nehledě na to, že tam jsou povětšinou romské národnosti a pak se tato menšina diví, proč jsou tak neoblíbení, že? :) No jinak dokument by měl být možná trošku přínosnější, ne? Tak tenhle není. Škoda no. Dvě hvězdy za originalitu. ;) ()

Saxos

Ve čtyřech dílech nahlédneme do české pro všechny velmi drahé odpočívárny. Na to dostat se na obrazovky kývlo několik žen, které tu jsou na převýchovu. Tak třeba fetka Bárta, které je 24 let a vyfasovala 11 měsíců za krádeže. Ta toho musela po krámkách nakrást než se jí podařilo poslat do ozdravovny. Její sny - mekáč, výchova svého dítěte společně se svým přítelem, který je však taky fetka a taky na rekreaci v base. Skutečnost - herák je mocná čarodějka a moc jí chutná, tak ať si ostatní políbí. Dále se seznámíme s 46 letou Naděždou s poukazem na 10 a půl roku.Tak trochu pašování drog. Její sny - získat lásku svých pěti dětí. Co může čekat po propuštění jí. Děti již budou starší a třeba se některé slituje a vezme jí domů, jako babičku na hlídání vnoučků. Nebo je zde Dagmar s trestem za podvody. Tak trochu psychicky na dně a asi ví proč. Co může čekat jí. Vyleze z basy a čekají na ní statisícové dluhy a její přítel, který moc zámožně nevypadá. Určitě ho nebude moc dlouho bavit ženská před důchodem, která nesežene práci a dveře si u nich podávají exekutoři s vymahači dluhů. A ve stejném duchu můžeme pokračovat. Babka co nalitá zapíchla svého nalitého druha a teď nemá ani na nové brýle, cvaklá Iveta myslící si o sobě, že je perfektní tanečnice. Vcelku Vám vyjde, že většina rekreantů tu určitě žije kvalitnějším a veselejším životem, než který je čeká. ()

Veronixxx odpad!

Poslouchat trápení vězeňkyň o tom, jak Eržika neví jestli na ní Dežo počká než jí pustěj z tohodle krimu a že až se vrátí tak on bude určitě s Arankou a jí z toho bóli srdce! Poslouchat jejich trápení o tom, jak teda to v tom krimu těžce nedávaj! Jak je to hrózny tády! Tohle poslouchat po těžkém dni v práci? Děkuju ale dnes už jsem zvracela! Já je úplně chápu chudinky! Vždyť za moje daně tam maj teplý jídlo, oblečení, vycházky na vánoce a totál full servis s all inclussive a když si Erža postěžuje že má zásé dépku, tak ani makat nemusí- velebnosti jdu blejt! Nacvičený trapný dialogy. Co na tý nově čekali? že je budu litovat? Dokument z vězeňského prostředí se dá natočit i nenasrávací formou ("Nejpřísnější věznice světa etc.") ()

Tucinka

bohužel mi tam příjdou jak na dovče, i vězenkyně říkají, že se tam nestárne, mají co jíst a mají střechu nad hlavou... u většiny nechápu, že maj dětí jak smetí i přesto, že musely vědět, že se o ně nepostarají :( celý dokument na mne působí až moc harmonicky, pokud toto je vězení, tak je to fakt výsměch nám ostatním... protože co tam nemaj? jen max fet, chlast a možná kámoše a partnery ()

lucia.bohrn

Jako jiní recenzenti zde, jsem hledala smysl natočení tohoto dílka. Závěr mám takový - na vlně pseudohumanizmu (i vězenkyně jsou jen lidí jako my, je třeba je chápat, posuzovat jejich trestnou činnost v kontextu okolností jjeich života, atd..) se nám odkrývá podle mého naprosto zbytečný "pohled za mříže", rozhodně nikoli obsažný a mapující dokument. Je to především "vzrůšo" pro vězenkyně, natáčejí je, krásně se nalíčí, oblečou, budou v TV!! Najednou i ty nejprázdnější, nejhloupější a nejzkaženější í ženy mají váhu, něco znamenají! Nerozumím poselství, které film má přinést. Hrubost a prázdnota některých dam nebudí soucit, ale ve mně osobně odpor, a skutečně nehodlám řešit, jestli za to, kam osobnostně a mravnostně došly, mohou či ne. Dílko se veze na vlně dnešního pokřiveného sociálního vnímání, kdy pracovití, slušní a místní jsou opomíjeni, a pozornost a peníze se udílí nemakačenkům, vychytralým pocestným z východu, trestancům, atd. Vyhozené peníze! ()

Sylviiik odpad!

Proč vůbec někoho napadlo něco takového točit? Čím jsou tyhle ženy výjimečnější než ty v jiných věznicích? A hlavně: Co dostanou za to, že tohle natáčej? Sušenku? Pytlík bonbónu? Delší vycházky? Sorry, ale je mi u zadku, proč jsou tyhle ženy ve vězení, jak to tam prožívají a jak moc se jim stýská! Něco podělaly, zavřeli je a měly by teď zpytovat svědomí, ne machrovat před kamerou!!!! ()