Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový názov)
Z nakrúcania  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Réžia:

Ivan Pokorný

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (viac)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

Recenzie používateľa rakovnik k tomuto seriálu (10)

Vraždy v kruhu (2015)

Tak nějak nevím, kdo se při natáčení tohoto seriálu zbláznil. Zda scénárista, režisér, či producent, každopádně všichni jsou zodpovědní za nesmyslné zmršení jinak celkem slušného kriminálního seriálu. Říkal jsem si, že obsazení Trojan - Stašová, samo o sobě budí důvěru. Jenže když elitní detektiv (major), vypustí při vyšetřování každého případu z pusy větu, že pachatelem mohl být jedině tu kozoroh, ondy beran, příště vodnář, či jiná astrologická nesmyslnost, musím se vždycky trpce zasmát a kroutím hlavou. Jediná rozumná postava se tedy poté jeví detektiv Rosťa, jehož věta "I ty už začínáš s těmi blbostmi" by se dala tesat do kamene, bohužel ducha seriálu nezachránila. Možné vysvětlení jsem viděl v tom, že role milenky nejspíše nestačila, takže byla násilně naroubována s rolí astroložky. Nechci být krutý, ale s povděkem jsem kvitoval "odchod" postavy, která mi celý seriál zkazila a bohužel s odpuštěním zblbla i hlavní postavu. Astrologie je nesmysl a pokud mají v ČT pocit, že nám ji musejí servírovat, říkám děkuji, nechci. Od toho jsou tyto pitomosti odsunuty do poledního programu na regionálních televizích, kde si může kdo chce zavolat za 70 Kč/min., co ho jistě "čeká" a kdy potká štěstí. ()

Pohřbený rozvod (2015) (E01)

Vraždy v kruhu - Pohřbený konec. Profil pachatele od šarlatánky a závěrečná akce pojatá jako komorní umělecké dílko hodně zkazili dojem z jinak docela pěkné kriminálky. Trojan je sympaťák, ovšem měl by milenku používat více v posteli, než při řešení vražd. ()

Kamarád v nouzi (2015) (E02)

"Je to rak!" Tato věta k závěru úplně shodila do té doby jinak celkem zajímavý kriminální případ. Vadila mi mnohem více, než Hana Vagnerová, obhajující pavědu zvanou astrologie (byť to souvisí) a Vlaďka Erbová jako krásná modelka... ()

Zlíbám tě, až zabiješ (2015) (E03)

Opravdu mě mrzí, že vraždy páchal beran, který měl velký přetlak energie. Nebýt tohoto nesmyslu, jenž navíc případ nikam neposunul, byl by toto pěkný případ. Ovšem okruh pachatele byl zřejmý příliš brzy, takže slepé uličky mě příliš nenapínaly. Trojan a Boková dnes vynikající. ()

Duch zákona (2015) (E06)

Zajímavý a pěkný díl, kdy se pražáci dokonce vydali i na venkov. Téma smutné, dojemné, o vztahu spravedlnosti a pomsty. Ovšem také již poněkud ohrané. Každopádně panny bych do toho netahal. ()

Ve jménu otce (2015) (E07)

Major Holina si začne se svědkyní v případu (která hrubými počty na padesát opravdu nevypadá), ale to nejhorší teprve přišlo, když měl potřebu vyptávat se šarlatánky na bouračku Kozoroha se Saturnem. Jinak by byl tento díl vynikající temnou chytrou kriminálkou. ()

Vražda s odpuštěním (2015) (E08)

Překvapivý pachatel, zajímavé vyšetřování a dvě dějové linky, kdy ani zmínka o Střelci mě příliš neiritovala. I když, místo blbnutí se souhvězdími zblbnutí náboženské. A když už jsme u toho základu - blb. Lucie Zedníčková vypadala skutečně blbě. ()

Láska je černý kůň (2015) (E09)

Pěkný a zajímavý případ slušného vraha jsem měl tentorát vyřešen brzy po polovině epizody. Opět mě iritovaly řeči (navíc vzdělance!) o Rakovi, Kozorohovi a jiné havěti, navíc kriminalistka vizáže lehké děvy s kabelkou sotva chytí studentku. Ale poslední mrazivý (byť digitální) záběr nechal zapomenout všemu, co se mi na seriálu nelíbí. ()

Mrtvý v síti (2015) (E10)

Autoři epizody nám vytrvale podsouvali jako pachatele Lva, ale dle "psychologického profilu" pachatele bylo jasné, že se jedná o Vodnáře. A byl to Vodnář! Toto samo o sobě je na odpad. Naštěstí mjr. Holina je sympaťák a téma whistleblowera a moderního výzkumu mi bylo příjemné, byť se jednalo o vraždu. ()

Budu v tvých vzpomínkách (2015) (E11)

Toto mohl být nejlepší případ a nejen proto, že zmizela největší prznitelka vyšetřování. Stejně její roli zdatně převzal major, takže o výkladu horoskopu jsme měli informací bohužel nadbytek. Podle starého výkladu kolize nebo čeho přišlo totiž neštěstí, moderní výklad oběti o příležitosti se ukázal pro její autorku lichý a koneckonců fatální. Horoskop jako pomocná kriminalistická metoda opět nelhal, jak jste mohli vidět v televizi. Tak plaťte, děti, astrologové nejsou šarlatáni! Škoda, jinak by byla tato epizoda parádní kriminálka. Skutečný pachatel byl zřejmý dost brzy, ale při odfiltrování astro nesmyslů byl film napínavý a chytře poskládaný. Ovšem model, kdy nám autoři předhodili od začátku takového podezřelého, že bylo zcela jasné, že pachatelem není, už je trochu ohraný. Linka s paní domácí už byla dost zbytečná. ()