Školní rok končí pro septimány tragicky. Všichni měli zavražděnou třídní učitelku rádi. Opravdu? V den své smrti ještě rozdávala pětky u tabule. Jasně to dokazuje videozáznam pořízený jedním ze studentů. Profesor Neumaier (O. Vízner), otec zavražděné, je velkým stoupencem astrologie, díky které pomůže Holinovi rozkrýt povahu své dcery. Romantický výlet do Vídně umožní Sabině a Rosťovi navštívit strýce mrtvé učitelky. Ten jim svěří, že jeho neteř měla tajný vztah. Svědčí o tom i nalezená podkova s milostným vyznáním a prstýnek v zamknutém šuplíku. Kdo byl dárce a proč musel zůstat v tajnosti? Zástupce ředitele přizná, že o svou kolegyni stál. S jejím odmítnutím se údajně dávno smířil. Holina je přesvědčený, že zmizení septimána Jindry a peníze chybějící na účtu jeho otce mají s vraždou úzkou souvislost. Zatčení domovníka Zajíčka (J. Wohanka) vynese na povrch pravdu o anonymních dopisech. Zajíček ví, kdo byl v bytě jeho sousedky naposledy. Ví to i její mluvící papoušek. (Česká televize)

rakovnik

Pěkný a zajímavý případ slušného vraha jsem měl tentorát vyřešen brzy po polovině epizody. Opět mě iritovaly řeči (navíc vzdělance!) o Rakovi, Kozorohovi a jiné havěti, navíc kriminalistka vizáže lehké děvy s kabelkou sotva chytí studentku. Ale poslední mrazivý (byť digitální) záběr nechal zapomenout všemu, co se mi na seriálu nelíbí. ()

FilmFan24

Velmi dobrá epizoda, kterou opět sráží ke dnu zbytečné řeči o tom v kterém znamení je vyslýchaná osoba narozená. No a oblečení mladé vyšetřovatelky Pavlíny si představuji poněkud jinak. Takhle tady vypadá jako sexuální pracovnice nejspodnější kategorie a ne jako policistka. Kam jen dali kostyméři oči. ()

quokam

Vsechny slabosti serialu na jedne hromade, dil by mohl slouzit jakozto ukazkovej. Ideologicka nalejvarna, prachspatne dialogy,  "drsna" Adela P, astrologicky "zamysleny" Ivan T., male domu od scenaristu. Toto vsechno zabilo jinak vyborny napad a namet. Serial se da sledovat, povznest se, oprostit od blbosti, samozrejme, ale pro ty kecy proste jde hodnoceni dolu. 4/10. ()

jungewolf

Repríza : ČT 1, středa 28.6.2023, 21.05 - trochu pochmurný díl : 4-4,5 * a 72 %. Diviš (M.Němec) a Pavlína (A.Petřeková) zase perlí. Zavražděnou učitelku Neumaierovou hraje Eva Leimbergerová, jejího vraha, studenta Oskara Lebedu Vojtěch Vondráček/syn J.Vondráčka/, Jindrovu matku Alena Štréblová=sestra J.Štrébla(který hraje šéfa kriminalistů) a Jindrova otce D.Suchařípa. Roli domovníka M.Zajíčka si (s gustem)střihnul Jiří Wohanka. Natáčelo se mj. na nádraží Praha-Dejvice. ()

otík

Tento díl se nevymyká nějak zásadně od většiny ostatních dílů (hodnocení 80%), ale díky šokujícímu závěrečnému záběru patří k tomu nejlepšímu, co seriál nabídl. Holina kromě případu nemusí řešit nic ve svém životě, stále se schází s Jitkou Uhlířovou, Diviš s Pavlínou si k sobě pomalu hledají cestu a nespokojený student zase naopak hledá cestu ven ze svých problémů. A do toho je tu zavražděná učitelka vrahem gentlemanem. Velmi dobrý díl, který je napínavý už od prvního záběru. ()

• Báseň, podle které nese název tato epizoda, je v originále „Die Liebe ist ein schwarzes Pferd“ a autorkou je Dorothee Eva Herrmann – literátka a ilustrátorka. (sator)
  • Major Holina (Ivan Trojan) má na mobilu čas 23:10, když mu volá květinářka. V záběru na květinářku venku je ale světlo a po ulici projde i žena s dítětem, je tedy den, nikoli noc. (rakovnik)