Paříž: Příběh hlavního města

• Francúzsko Paris, a Capital Tale

Objevte Paříž, jak byste si ji nikdy ani nepředstavili, a sledujte osudy mužů a žen, kteří neunikli její bouřlivé minulosti. Za využití nejmodernějších počítačových technologií se budeme moci doslova ponořit do středu těchto historických událostí, jež formovaly Paříž do podoby, jak ji známe dnes. Neobyčejné příhody obyčejných Pařížanů z dob minulých vám vezmou dech. (oficiálny text distribútora)

honajz

Po pravdě jsem čekal trochu víc a možná jinak pojatého. Přišlo mi to poněkud zmateně vyprávěné, chyběl tomu nějaký jednotící prvek, nějaké soustředění se na jednu věc, okolnost, prvek, kolem něhož by se dokument dál rozvíjel. Zde se však skáče z tématu na téma, skáče se v čase, zajímavé věci jsou odbyty během chvilky, o některých se vůbec nemluví (třeba o původních obyvatelích Lutecie), zatímco jiné jsou zbytečně okecávány. Tvůrci měli asi zálibu v morbiditách, protože třeba o některých nejstarších stavbách v Paříži se dozvíme sotva kusé informace, ale o hřbitovu neviňátek, kde prasata vyhrabávala mrtvoly a žrala je, vás čeká každičký detail. Některé věci jsou dokonce zobrazeny jen jako promítaný obraz na chodník nebo sochu - tahle technika mne zpočátku mátla, posléze mi přišla zbytečná, a nakonec už jen lezla na nervy. Dozvíme se, jak jeden král nechal čistit ulice, protože mu smrad šel do oken paláce, ale vpád vikingů je odbyt na závěr první epizody asi dvěma minutami. Pár zajímavých věcí se člověk dozví, ale celkově je dokument hodně nudný a informačně chudý. ()

Fox85

Určitě jeden ze zajímavějších dokumentárních seriálů, ale i tak měl několik slabších momentů. Občas bylo zajímavé pozorovat dějiny Francie z pohledu hlavního města. ()