S pomocou najnovších vedeckých technológií sa vám autori tejto série pokúsia priblížiť a odhaliť tajomstvá, ukryté po stáročia, či tisícročia, Tajomstvá pokladov, objektov, budov, ktoré sa dodnes archeológom nepodarilo rozlúštiť. Autori filmu sa vybrali za odkrývaním tajomstiev pokladov spolu so serióznymi bádfateľmi: archeológmi, historikmi, vedcami a pri hľadaní odpovedí nenechali nepovšimnutý žiaden detail. (STV)

Recenzie používateľa Vavča k tomuto seriálu (8)

Tajemství trojského koně (2014) (S02E07)

Solidní dokument, který přibližuje současný stav bádání nad zničením Tróje kolem roku 1180 př.n.l., ať už to bylo zemětřesením nebo válkou, případně kdo byli dobyvatelé města. Vcelku nové informace, potěší snaha rozebrat problém mezioborově, jen by mě zajímalo, jak by přežili obyvatelé tolik let obléhání v kuse z hlediska zásobování jídlem. ()

Utajené americké pyramidové město (2016) (S03E01)

Historie severoamerického kontinentu je fascinující a má stále co nabídnout i z předkolumbovských dob. Missisipská kultura (9.-14. stol. n.l.) budovala v oblasti St. Louis a dále obrovská města, hlavní z nich bylo Kahókia, kde nastal vrcholný rozkvět v 11.,12.stol. n.l. a žily zde tisíce lidí. Velice zajímavý dokument ukazující jak Severní Amerika vypadala a prosperovala, rovněž přináší odpovědi, co vedlo k pádu této civilizace. ()

Faraon z předměstí (2018) (S05E03)

Zajímavý dokument, který ukazuje Egypt z dob saiské renesance 7. století př.n.l., rekonstrukce tehdejší metropole Sají, i další památky potěší. Problematické je však to, jakým způsobem tvůrci prezentují podíl Řeků na celém podniku, hlavní tíhu nesli Egypťané a mýtus neporazitelného řeckého hoplíty je prostě jen pozůstatek vědeckých přístupů z konce 80. let. Nechápu, proč na pasáž hovoří Paul Cartledge, který ví tužku o vojenství Egypta rané doby železné i celého odobí. Proč nemluví odborníci jako Dan'el Kahn nebo experti na archaické řecké vojenství jako Hans van Wees či Peter Krentz. Koho téma opravdu zajímá, ať si přečte poslední studii van Weese https://brill.com/view/title/61308?language=en Ale jinak celkem solidní práce, ale vadí mi, že místo aby dokument přinášel to nejdůležitější, nejnovější vědění, tak zrovna ve vojenské stránce zkresluje. Celá epocha byla mnohem složitější, původně chtěli po první invazi Asyřané Egypt asyrianizovat, dosadili posádky, populace, přejmenovali egyptská města asyrskými jmény, ale později si uvědomili, že nemají nárok. Mohou pouze spoléhat na nějakého místního vládce, jména měst byla opět egyptská, a vojenská přítomnost šla na minimum. Rovněž kromě řeckých žoldnéřů, Psammetichos I. spoléhal hlavně na nativní vojáky, tvůrci se nenamáhali ani říct, že žoldnéře tvořili také Kárové, Židé, Aramejci, Féničané... a to nebylo zdaleka vše. No snad mám česká egyptologie jednou přinese pořádnou historii vojenství Egypta doby železné, aby laik nebyl odkázán jen na zahraniční práce. ()

Záhada vikinskej vraždy (2019) (S06E02)

Švédský ostrov Öland koncem 5. stol. n.l. nebylo úplně přátelské místo k životu, jak naznačují místní archeologické nálezy, tedy existence mnoha opevněných vesnice na kruhovém či oválném půdoryse. V jedné z nich bylo mnoho lidí zabito a ponecháno na místě. Co bylo příčinou? Archeologové dávají dohromady mozaiku důkazů a hypotéz, aby přinesli přesvědčivou teorii, co za masakrem stálo. Dokument je fascinující sondou do éry pozdní antiky, včetně šokujících nových novinek jako kontakt s římským císařstvím a Skandinávií. ()

Podmorský Stonehenge (2021) (S07E03)

Zajímavý pokus odhalit původ megalitických staveb, vědci odhalili úžasné izraelské naleziště z doby neolitu, kde obyvatelé oproti jiným komunitám prvotních zemědělců prosperovali a úspěšně se protloukali životem. Uvidíte rekonstrukci života tehdejších obyvatel, jejich dietu, souboj s životním prostředím. Velmi podnětný dokument, který ukazuje, že na tehdejší dobu a podmínky lidé žili zdravě a měli věk dožití nad 60 let. ()

Záhada zlatého bojovníka (2021) (S07E04)

Nález významného hrobu bojovníka z éry Mykénského Řecka, exempláře z Pylu dávají nahlédnout do střední doby bronzové. Éra kdy Mykénští Řekové prosperovali, kdežto Mínojci náhle záhadně mizí ze scény. Jenže vše je složitější, než pouhá vojenská konfrontace jedné kultury proti druhé. Skutečně kvalitní dokument představující nové informace. ()

Záhada rímskych lebiek (2021) (S07E05)

Pozdní římské impérium bylo plné hladu, chudoby, vojenských nájezdů. Hunové však nebyli vnímání jen jako dobyvatelé, dokument ukazuje rozsáhlou kosterní analázu, vykopávky z hrobů. Jejich příchod způsobil novou módní vlnu, takže k identifikování lebky nestačí. Nová móda zasáhla celé impérium a vykresluje konec říše zcela jinak, než jsme byli zvyklí. ()

Zavraždený faraón (2021) (S07E06)

Doba, kdy byl Egypt fragmentovaný a pod nadvládou Hyksósů, jeden muž z města Abydu se rozhodl k mocenskému vzestupu a stal se faraonem. Jeho dynastie však nebyla dříve známa, vědci tedy pátrají z jaké rodiny, sociální vrstvy pocházel, a jak žil, zemřel, kdo mohl za jeho smrt. Je to naprostá novinka a pro některé to bude v rámci vojenské historie šok (i pro mě, a já jsem zvyklý na ledacos:), rozhodně doporučuji ke sledování, Egypt má stále co nabídnout na poli nových objevů. ()