Tajomstvá pokladov - Season 5 (2018) (séria)

Faraon z předměstí (S05E03)

(epizóda)
  • Kanada The Pharaoh in the Suburbs (viac)
Kanada / Veľká Británia, 2018, 45 min

Byl to král zcela odlišný od ostatních. Odborníci se domnívají, že na káhirském předměstí našli kolos egyptského faraona, který změnil chod dějin. (Česká televize)

Vavča

Zajímavý dokument, který ukazuje Egypt z dob saiské renesance 7. století př.n.l., rekonstrukce tehdejší metropole Sají, i další památky potěší. Problematické je však to, jakým způsobem tvůrci prezentují podíl Řeků na celém podniku, hlavní tíhu nesli Egypťané a mýtus neporazitelného řeckého hoplíty je prostě jen pozůstatek vědeckých přístupů z konce 80. let. Nechápu, proč na pasáž hovoří Paul Cartledge, který ví tužku o vojenství Egypta rané doby železné i celého odobí. Proč nemluví odborníci jako Dan'el Kahn nebo experti na archaické řecké vojenství jako Hans van Wees či Peter Krentz. Koho téma opravdu zajímá, ať si přečte poslední studii van Weese https://brill.com/view/title/61308?language=en Ale jinak celkem solidní práce, ale vadí mi, že místo aby dokument přinášel to nejdůležitější, nejnovější vědění, tak zrovna ve vojenské stránce zkresluje. Celá epocha byla mnohem složitější, původně chtěli po první invazi Asyřané Egypt asyrianizovat, dosadili posádky, populace, přejmenovali egyptská města asyrskými jmény, ale později si uvědomili, že nemají nárok. Mohou pouze spoléhat na nějakého místního vládce, jména měst byla opět egyptská, a vojenská přítomnost šla na minimum. Rovněž kromě řeckých žoldnéřů, Psammetichos I. spoléhal hlavně na nativní vojáky, tvůrci se nenamáhali ani říct, že žoldnéře tvořili také Kárové, Židé, Aramejci, Féničané... a to nebylo zdaleka vše. No snad mám česká egyptologie jednou přinese pořádnou historii vojenství Egypta doby železné, aby laik nebyl odkázán jen na zahraniční práce. ()