Jízda na hraně

(festivalový názov)
  • USA The Crash Reel (viac)
Dokumentárny / Športový / Životopisný / Rodinný
USA, 2013, 90 min

Pätnásť rokov reálnych záberov ukazuje rivalitu medzi kamarátmi z detstva a snowboardovými legendami Kevinom Pearcom a Shaunom Whitom. Počas najvýznamnejších svetových súťaží si rozdeľujú prvé a druhé miesto a skúšajú stále lepšie, ale aj nebezpečnejšie triky. Toto sa Kevinovi jedného dňa stane osudným a nešťastný pád v U-rampe ledva prežije. Počas jeho liečenia Shaun vyhráva ďalšiu zlatú medailu na Olympiáde a stáva sa historicky prvým snowboardistom s maximálnym skóre v U-rampe. Jediné, po čom Kevin túži, je vrátiť sa k snowboardovaniu, čo je však kvôli jeho vážnemu zraneniu smrteľne nebezpečné. (MothA)

Jordan

Takýto príbeh (s takým protagonistom, takou rodinou, presahom - aj na samotné extrémne športy aj smerom k pacientom s postihnutím mozgu aj smerom k rodine) by hocikto mohol vymýšľať a nebol by taký dobrý a uveriteľný, keby sa naozaj nestal. Skvelé lavírovanie (ako na hrane snowboardu) medzi športovým dokumentom, rodinným filmom, portrétom, bojom o prežitie, o ceste späť do života... To, že Kevinov otec fúka sklo, že má brata s downom, že počas natáčania zahynula Sarah Burke, tie výpovede K.P-ho kamarátov po jeho návrate - film je plný naozaj silných scén. Takto si predstavujem kvalitný, mainstreamový americký dokument. ()

Dixiee

Úžasný dokument, který chytne za srdce, ukazující že jedno (byť i v tu chvíli ne špatné rozhodnutí) změní člověku život od základů. Život bohužel není počítačová hra, kde by se dalo vrátit v čase a zkusit to znovu a jinak. Kevin byl a je jistě úžasný člověk, který se v rámci možností dokázal vyrovnat s něčím, s čím by si většina z nás možná nikdy neporadila. Myslím, že tento dokument je pro něj úžasnou poctou. A to nejen pro něj, ale i pro všechny ostatní, kteří se potýkají s podobným problémem. ()

FFilipCZ

Nemám slov. Tohle scénárista nevymyslí, tohle napsal sám život. Hodně emotivní dokument, který vás donutí se zamyslet a zapřemýšlet o mnoha různých věcech - důležitosti podpory rodiny a přátel, vzdání se svého snu, upřednostnění zdraví před zábavou, uvědomění si své situace, potažmo zdravotního stavu. Do toho všeho jsme zahlceni desítkami minut snowboardových záběrů ze soutěží a freeridů. Další ze životopisných dokumentů, které mne hodně poznamenaly. RESPECT FOR KEVIN PEARCE! ()

Frajer42

O žádném Kevinu Pearcovi jsem před zhlédnutím dokumentu nikdy neslyšel. O snowboarding se totálně nezajímám. Kouknu na to maximálně na Olympiádě. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem kdysi dokonce hrál hru pojmenovanou právě po Shaun Whitovi. Každopádně se jedná o extrémně nebezpečný sport, kde i nepatrná chyba může být tou poslední. Tenhle dokument není ani tak o snowboardingu, jako spíš o riziku s ním spojeným. Musím vyzdvihnout perfektní výběr hudby, která prakticky celý dokument provází. Kevin Pearce je rozhodně sympaťák s báječnou rodinou a spoustou přátel, kteří za ním stáli, když mu bylo nejhůř. Přesto mě to absolutně nedojalo. Člověk, který dělá sport na takové úrovni a posouvá jeho hranice, musí počítat s tím, co se může stát. Více než polovinu stopáže se pláče a naříká nad rozlitým mlékem. Zajímavý dokument, který mi přiblížil svět snowboardingu a rozšířil znalosti, které nikdy nevyužiji. Zdejší nadšení však nemohu sdílet. Pro mě spíše nuda. ()

Scandium

Wooow I'm speechless! Uzasny dokument o Kevinu Pearsovi, ktery dokázal az neskutecne dobre skloubit vice temat do jednoho a ono to funguje...dokument priblizi zivot vrcholoveho snowboardingu kde se ukazuje ze pro ty jezdce je to vlastne droga a pripadne ukonceni neprichazi u mnohych ani v uvahu. Pokud bych to mel shrnout tak je to Emocemi narvany dokument ochuceny o mnoho uzasnych zaberu z hor a velice dobre pasujici soundtrack! Po shlednuti jsem jinak nez 5* dat nemohl, doporucuju kazdemu kdo se dokaze pul hodniny kochat nad freestylovymi zabery z hor, nebo jen tak ho zajima jak jedna vterinova chyba dokaze obratit cely zivot naruby. Uzasne! ()