Ivan Trojan v černé komedii o jednom neobyčejném dni obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77, a díky tomu se stal hrdinou proti své vůli... Píše se rok 1980. Richard v opilosti a spíše omylem podepsal Chartu 77 a od té doby se mu problémy a smůla doslova lepí na paty. A dnešek je vrcholem všeho! Odpoledne ho čeká návštěva u zubaře a trhání osmiček, což je něco, čeho se upřímně děsí. Než na to ale dojde, prožije celou řadu mnohem větších katastrof, proti kterým je trhání zubů učiněná legrace. Uzávěrka v práci, vdavekchtivá kolegyně, která prostě nepochopila, že šlo jen o flirt, šéfovo ultimátum ohledně odvolání podpisu Charty, doma prasklá stoupačka skrývající starou zrezivělou pistoli, nečekané otcovství patnáctiletého syna, které má vzít na sebe, a k tomu všemu všudypřítomný stín estébáka, který na něj byl nasazen. Prostě den blbec se vším všudy, kvůli kterému může buď přijít naprosto o vše, nebo díky kterému může konečně najít sám sebe! (Česká televize)

quiz

Jako "postupovka" katedry režie 3. ročníku FAMU dobré...jako profesionální film - profesionálního režiséra dost špatné. "Odbyté postavy" hlavních představitelů, ať se již jednalo o I.Trojana (zřejmě taková rychlovka v pauzách mezi jeho jinými aktivitami) - o jeho HERECKÉM ránu po těžké opici ani nemluvě. Jinak výborná herečka Zuzana Stivínová - tady tupě odříkávající napsané monology/ dialogy...opět jinde výborná Simona Babčáková - tady vlastně co? Atd. atd. Herci přivezeni na "plac" tam znásilněni napsaným, často nelogickým, nudným a ve většině případů naprosto banálním textem pana Epsteina, jehož snahy o vypíchnutí zvratů, vrcholů (AHA efekt - ve smyslu toho napsaného) vyzněly převážně naprázdno, ale to se dá připsat i na vrub inscenační invenci pana režiséra. Dekorace bytu ve kterém nikdy nikdo nebydlel (tedy ani žádné "odcizení" se nekonalo), kde se jenom kdosi pohyboval sem a tam podle pokynů pana režiséra...ovšem na úrovni ochotnického spolku z Podkrkonoší, který právě nacvičuje Lešetinského kováře. A neustálé DVEŘE...odcházení, přicházení, otvírání, zavírání. Postavy bez minulosti, budoucnosti, ale hlavně - co je na tom to nejtrapnější - i bez přítomnosti, myšleno bez FILMOVÉ přítomnosti. Nevěřil jsem nikomu a ničemu (o alespoň nějaké té grimase, připomínající něco podobného smíchu, jsem si mohl jenom nechat zdát).... a pojem CHARTA mi v tomto podání připadal jako nějaké hodně vzdálené sci-fi se kterým jsem se doposud nesetkal. ()

bertrand

Paskvil. Jakým kudla hrdinou proti své vůli? Panu B. se nepozdává hned základní premisa, kdy nabídkou podpisu Charty ožralovi v hospodě, nabídnou moci skvělou možnost ho totálně rozmetat. Zbytek je velmi podobný začátku, skoro jako by si Epštajn říkal, můžu napsat cokoli, dá se tomu filmová fazóna (kolik z našich peněz tahle legrace asi stála?), první herecká liga se přidá a ono už to bude nějak fungovat. Nefunguje, je to násilné, je to blbé a Viktor Preiss s Polesným by v ateliéru odvedli stejnou práci při menších nákladech. Pozitiva: Josef Dvořák po dlouhé době, Taclík. ()

Widlicka4

Je obrovská škoda, že nadějné projekty jako Osmy zůstanou jen ve skromném televizním pojetí, zatímco jiné zhovadilosti mají prostor v kinech. I když na druhou stranu kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby autoři dostali k dispozici ještě dalších čtyřicet minut na celovečerní film... Scénář je samozřejmě trochu šablonovitý, místy až lehce nevěrohodný (estébák a pistole...), a snaží se na malý prostor vměstnat až příliš mnoho témat, ale pokud člověk nemá v úmyslu se v tom nějak detailně pitvat, divácky to funguje skvěle. Skvělé vykreslení šedé normalizace se všemi jejími atributy a skvělé herecké výkony, jimž vévodí Simona Babčáková a Oldřich Navrátil. Velmi příjemné překvapení. ()

Polda99

Proč? Proč nevidíme takový film v kinech? Proč ostatní režiséři, kteří mají nepochybně větší rozpočty a stále se vymlouvají na nedostatek peněz, nenatočí něco podobně kvalitního? Proč si ostatní filmy nedokáží udržet určitý odstup od sebe, tak jako je to v případě Osmy? Proč a ještě jednou proč? Přestože se jedná o zobrazení postav v příliš typizované až trochu karikaturní podobě a na jeden příběh se zde odehrává trochu moc náhod, jedná se po dlouhé době zase o velmi zajímavý český počin, u kterého jsem se bavil po celou dobu a nemusel jsem se ptát, proč ten film vůbec vznikl. A pokud jsem Vás doteď nepřesvědčil, tak věřte, že Simona Babčáková ve své postavě zatrpklé, zákeřné a zlomyslné sekretářky s "dobrým srdcem" Vás přesvědčí určitě. ()

yrik

Výborné herecké výkony (Trojan, Stivínová), slabší režie, i ten scénář, místy až slabý, lehce předvídatelný. ()

Ondraxxx

A já se obával, že už se letos nedočkám. Prostě oddechovka jak má být. Nevím proč nám do kin pořád cpou filmy tipu: Modelky s.r.o., Babovřesky,Šťastná, Bony a klid 2...... Kdyby tenhle film byl v kině a já na něj šel, alespoň bych neodcházel s tím že jsem ty peníze vyhodil do kanálu. ()

Honey007

Opravdu příjemné překvapení! Jednoduchý příběh, který působí velmi uvěřitelně, přináší i překvapivou poentu a přitom si zachovává nadhled a vtip. Do značné míry za to vděčí skvělému hereckému výkonu Ivana Trojana, ale je nutno přiznat, že je tentokárt z Epsteinova scénáře opravdu z čeho těžit. Takže zasloužených 80% ()

Epikuro

"Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat." Tak to jsou slova klasikova, která se mi vybavila při shlédnutí tohoto telvizního snímku. Nejsme ochotni naší minulost reflektovat takovu jaká byla, vytváří si naši mladí svazáci vlastní pojetí jako učesanou verzi pro naše následovníky nebo takové klišovité snímky jsou úlitbou ČT svým konsesionářům, aby se přiblžila komerčním televizím prostřednictvím bezduchého mísení mýtů a skazek ze vzpomínek našich seniorů? Ať tak či tak, shlédnutý snímek na mě dýchl nostalgií, ale i nesmysly a diletantismem. Hospodské historky z totáče procezené přes vědomí mladého scénáristy, který si neumí nebo nechce přiznat konsekvence a historické reálie, a tak vytváří parodii místo černé komedie. Ale na druhou stranu ačkoliv se to jeví tak tristně, tak je to vlastně celé byť možná neúmyslně velmi vtipné. Je to prostě koukatelné, ale racionalitu a historii v tom nehledejte. ()

mmiri

Nechápu ty 4 nebo 5 hvězd dívali jsme se na stejný film? nudaaa myslím,že jsou i lepší české filmy i třeba takové,které pojednávají o této době. ()

Calvus77

Označení "komedie" je opět velmi zavádějící! Jestli, tak "tragikomedie" s velký důrazem na tragi. Jasně člověk se zasměje a v teploučku svého obýváku dobře pobaví, ale jde z toho hrůza. V tomhle jsme fakt žili! Všudepřítomná šeď a oprýskanost, bezmoc a nekonečný koloběh úplatečků a sraček... Opět skvělý Trojan a jemu sekundující ostatní (Babčáková, Taclík, Krobot...) ()

doublefish

Ivan Trojan 100%, Marek Taclík 100%, Oldřich Navrátil 100%, Zuzana Stivínová 100%, Jiří Strach 100%. Ale reálie nedotažené, sparet už je asi ve fundusu málo (proč by jinak Ivan schovával do náprsní kapsy "prázdnou" zmačkanou krabičku)? Že na horizontu projede nová tramvaj je divné, ale budiž. Ovšem že na bleděmodrém stejšnu, u kterého se točí dialog, je "CZ" samolepka na zadních dveřích, to je legrační. A v suterénním bytě u Taušů, kde jsou v kuchyni okna až u stropu a je za nimi cítit chodník, jsou v obýváku krásná vysoká okna "plná slunce". Walkman nikdy nestál "200 liber", nejvyšší cena byla hned po uvedení na trh v 7/1979 a to 150 dolarů v USA, asi 40.000 yenů v Japonsku. To je max. 100 liber v UK. A tak silnej čistej příjem Voice of America na tranďáku nebyl v žádné umývárně OPBH na světě. Ať jsou pro to omluvy jakékoli, jsem v tomto hnidopich a 100% jinak skvělé komedii dát nechci. ()

Aileena

Teď už se můžeme jen smát, v mém případě hodně... Věřím, že tehdejším "hercům" do smíchu až tak nebylo. Neškodí, občas si to připomenout a dovedu si jen stěží představit lepší formu, než byla tato. Perfektní scénář, výtečná režie, jako vždy nepřekonatelný Trojan (čímž nechci snižovat ostatní skvělé herecké výkony). Tento film doporučuji především v nějakém náročnějším období, protože po shlédnutí vám bude téměř vše připadat jako brnkačka... "Bojíte se zubaře... Já už ne." :-D ()

defender110

Skvělé, decentní, humorné s určitou nadsázkou. Prostě příjemně strávený čas. Vřele doporučuji. A Trojan?? ..jako vždy, naprosto bomba. Obecně si myslím, že spojení Strach ...Trojan, Dvořák,... je vydařené a nezapomenutelné. Za mě 88% ()

sedlis

Trojan je proste borec, aktualne asi vubec nejlepsi cesky herec..Ceska televize konecne zabodovala a i kdyz v realu to za komaru takova prdel nebyla, film mne pobavil a moc se mi libil..super! ()

kajmik01

Po delší době zase skvělý film z naší produkce. Stejně jako u Anděla Páně je škoda, že film nebyl primárně natáčen s většm rozpočtem pro kina (i když Anděl Páně se tam nakonec díky nadšencům dostal). Až na výjimky (slabší Santiniho jazyk Vyvraždění rodiny Greenů) mám produkci od Jirky Stracha moc rád. Hudba, kamera i herecké výkony jsou na vysoké úrovni a děj je vtipně napsaný. Děkuji. ()

romanc

Úplě obyčejná nedělní televizní inscenace. Ano, dražší o exteriéry a youngtimery. Nikdo pod třicet tomu nevěnuje pozornost a my starší kvůli pitomému scénáři sledujeme chyby v reáliích. ()

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

21.04.2014

Světové "neformanovské" filmy kameramana Miroslava Ondříčka, téměř kompletní domácí hraná i dokumentární tvorba za poslední rok za účasti tvůrců a poprvé i výběr nových slovenských filmů, to… (viac)