Ivan Trojan v černé komedii o jednom neobyčejném dni obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77, a díky tomu se stal hrdinou proti své vůli... Píše se rok 1980. Richard v opilosti a spíše omylem podepsal Chartu 77 a od té doby se mu problémy a smůla doslova lepí na paty. A dnešek je vrcholem všeho! Odpoledne ho čeká návštěva u zubaře a trhání osmiček, což je něco, čeho se upřímně děsí. Než na to ale dojde, prožije celou řadu mnohem větších katastrof, proti kterým je trhání zubů učiněná legrace. Uzávěrka v práci, vdavekchtivá kolegyně, která prostě nepochopila, že šlo jen o flirt, šéfovo ultimátum ohledně odvolání podpisu Charty, doma prasklá stoupačka skrývající starou zrezivělou pistoli, nečekané otcovství patnáctiletého syna, které má vzít na sebe, a k tomu všemu všudypřítomný stín estébáka, který na něj byl nasazen. Prostě den blbec se vším všudy, kvůli kterému může buď přijít naprosto o vše, nebo díky kterému může konečně najít sám sebe! (Česká televize)

Godhaj

,,Udělají nás přednostně.“ Osmy je docela sympatický televizní počin. Má chytlavý a vtipný námět, z něhož by se však dalo vytěžit mnohem více. Jenže vyprávění příběhu postihují tradiční neduhy nových českých filmů. Vadila mi šablonovitost hlavních i vedlejších postav, na těch to ale bylo znát nejvíce. Např. socialistický opravář jako by vypadl z nějakého stupidního fórku, milenka hlavního hrdiny, atd. Trojanova postava je nevěrohodná, protože je to typická Trojanova role zmateného sympaťáka a nic víc. Obrazově je to hrozně unylé, chybí nějaký nápad s kamerou, zajímavý střih, prostě cokoliv, co by vybočovalo z nudné rutiny zobrazování rozhovorů dvou či tří postav. Tento film nevypráví obrazem, ale dialogy, což je vždycky špatně. Netradiční pohled na předlistopadové události tak zabíjí šablonovité řemeslo, které je osekáno na minimum, sice koukatelné, ale minimum. ()

Stejšn

Tak za tři. Celkem jsem se bavil, ale přišlo mi, že film - jak je to v poslední době v české kinematografii zvykem - ZASE nemá žádný pořádný konec. Zachraňuje to opravdu hodně povedený casting. Jinak teda taky nevím, proč film natáčený v Brně, má představovat Prahu???? Všechna auta měla pražské SPZky, proč nemohla mít brněnské? ()

Moiseiwitsch

V rámci všeho co se v současnosti u nás natáčí film vyniká invencí a vtipem. Trojan je dle mého dobrý herec, který alespoň nebere každou televizní sračku jako většina jeho kolegů starší i mladší generace. Na druhou stranu většina situací, které se ve filmu Trojanovi staly se mohou snadno stát i dnes - vytopený byt sračkama (nedávno se stalo známé ve skvělé novostavbě). Zručných řemeslníků je také dnes dost. Problémy se zubařem jsou běžné v každém režimu atd. Prostě snaha za každou cenu vyzdvihovat zápory určité doby začínají být trapné až nevkusné. Vadí mi, že režiséři i scénáristé dělají výhradně tématiku před rokem 89 a jiná období jsou silně opomíjena. Disidentů už mám také po krk. Otevři jakékoli médium - televizi, rozhlas, internet a jsou tam s plnou polní. Snad i po otevření rybiček vykoukne hrdina disident. Myslím, že až se jednou tak za 30. let otevřou ruské archivy a někoho napadne se vrtat v našich hrdinech roku 89, tak se národ konečně dozví oč se opravdu jednalo a kdo jsou a byli naši hrdinové doopravdy. Film naráží na špatnou pracovní morálku na pracovišti, tzv. umělou nezaměstnanost atp. To je do jisté míry odraz reality, na druhou stranu v postupně rozkrádaných a tunelovaných národních podnicích z 90. let také nebyla pracovní morálka perfektní. A jaká je dnes? Pokud Trojan klesal v zaměstnání stále níže, což se stalo mnoha lidem, měl alespoň obživu. Narážky na walkman či lepší auto ze západu naprosto korelují s dnešním konzumem. Nejistota na trhu práce, lidé neustále měnící zaměstnání, pracující chudoba, ale zboží co je libo - vše většinou na dluh, který nás dříve či později dožene. O tom by současní režiséři měli rovněž točit a nějak mi jejich snaha o zachycení reality dneška uniká. Čím to je? Prostě každá doba má své klady i zápory a asi každá další doba a režim se budou vyhrazovat negativně k tomu co bylo dříve. Každopádně film dle mého patří k tomu lepšímu co dnes nabízí čt. Jen mě zaráží, že jiné daleko kvalitnější snímky dává čt mimo hlavní vysílací čas. Např. Člověk proti zkáze je pro mladší generaci rozhodně důležitější a kvalitnější film, který odráží poměry konce první republiky daleko lépe než většina filmů či seriálů, které mají reflektovat normalizační dobu. ()

subic

Osmy jako osmičky zuby, které trhají Ivanovi Trojanovi. Přes podpis Charty77 až ke hledání bodu G. Točené v Brně v prosinci 2013, exteriéry jsou Maloměřický most, ulice Cejl u řeky, Vlhká, Husovická, Vranovská, Jana Svobody a další. Na televizní snímek velmi slušné. 75% ()

teba

Vtipnej příběh, co má hlavu a patu... Duo Strach-Trojan potvrdilo kvality, ovšem tentokrát to stoprocentně vyšlo i Marku Epsteinovi, na něhož jsem vždycky zvědavá, ale ve výsledku mě kolikrát zklame. Ne tak dnes! Pro Pardubáky ještě bonus v podobě roličky Milana Němce :o) ()

kiros179

Trojan (klasicky) skvělý, téma které už pomalu musí lézt každému krkem (nebo jinými otvory), ale budiž. Problém vidím v tom, že pravděpodobně z toho důvodu, aby si autoři usnadnili práci, postavy se chovají ne moc inteligentně (hlavně ta Trojanova), ale hlavně mám z 82 minutové stopáže pocit, že je to celé strašně natahovaná nudle, kde se v podstatě děje strašně málo, což je zarážející. Na druhou stranu i přes značně klišoidní téma, je to stále vcelku koukatelné a TV produkci přeci jen lepší materiál než obvykle vídáme. 65% ()

Neklan006

svěží společensky uvědomělé dílko s břitkým sarkasmem poukazuje na prohnilost minulého režimu. říznuto komunální satirou. díky Trojanovi a oběma Dvořákům koukatelné ()

Solverino

Jedna hvězda za Trojana, to je skutečně pan herec (i když hraje pořád stejně a pořád to samé). Jinak je to po stoprvé pořád to samé, stejný stokrát předtím vyluhovaný sáček hořkého a nedobrého PiGi čaje, který jsme všichni viděli už v mnoha jiných filmech. Komedie to není a už mi na těhle trapnostech nepřijde opravdu nic k smíchu, tomu se může smát tak leda teenager který to sám nezažil, pamětníkům je z toho smutno. :( ()

kubilov

Docela milá retro černá komedie z dílny poměrně populárního tuzemského režiséra Jiřího Stracha se svým oblíbeným Ivanem Trojanem v hlavní roli, kterou tedy zvládá naprosto s přehledem. Úžasný návrat zpět do doby, kdy opravdu neskutečně přehnaná byrokracie ztrpčovala život nejednomu obyčejnému soudruhovi. Zvlášť pak v OPBH. ()

Pitryx

Tři větve jednoho příběhu a ani jedna z nich není dokončena. Za to trest na jejich hlavu, tedy tvůrců. Taky mi dokonale znechutili Jirkovu písničku, když strkají její refrén asi stokrát do každé situace. Mám rád filmy o tomto období, ale tento tedy nic moc. Dívat se na to dá, ale že by to byla bůhví jaká komedie, to tedy rozhodně není. ()

Jehan

Měla to snad být nadsázka? Pak byla málo nadsazená. Stagnační dusno? Pak bylo málo dusné. Bylo zcela nereálné, aby v té době protekční nabob ze zahraničního obchodu "půjčil" jaguara s diplomatickou SPZ zoufalci, který ožralý den před tím podepsal chartu. Nebavilo mě to. Celé to bylo vykonstruované a nevěrohodné. Takto to cítím jako pamětník. A i kdybych nebyl, tak by mě to stejně nebavilo. Trojan se tam jen tak motá a víceméně autentické reálie to nezachrání. Škoda. ()

bohhous22

Hodně silné čtyři lepší než slabých pět. Ale bavilo mě to velmi.Trojan ukázkový, Stivinova stále charismaticka a půvabná, sracky v bytě originální metafora.Strach je lepší než jsem čekal. Posledně jsem viděl Operaci Silver A a byl jsem hodně překvapen, že film nebortil žebříčky návštěvnosti v kinech.Ambice má doslova jak svině. ()

curfew77

Věřil jsem, že v sestavě Strach-Epstein to nebude takové to obvyklé normalizační šedolakování na tři vrstvy, aby si toho každý všiml. Bohužel, tak docela se to nepovedlo, protože ten podivný sklep, v němž bydlel hlavní hrdina, by i za komunistů mohl skutečně obývat snad jen člověk naprosto společensky deklasovaný, což snad Trojanova postava nebyla. Pár dobrých vtipů, typově přesní Taclík, Krobot a Navrátil. Nevěrohodnou dějovou linku se synovým rodičovstvím bych celou vyhodil. 50 %. PS: Nevěřil bych, že to někdy napíšu, ale Zuzana Stivínová je tu několikrát velmi (!) sexy. ()

nula87

Epstein dokázal že umí, Strach potvrdil, že umí, a Trojan už nemusí dlouho nikomu nic dokazovat ani potvrzovat. Na televizi - bomba! 85% ()

regentor

Osmy ,zřejmě jako osudové milníky českých dějin v letopočtech. Zde však jsou nudně a nezáživně podaným snímkem z doby normalizace.Svět není a nikdy nebyl černobílý a tak ani doba kterou zde popisují tvůrci taková nebyla.Filmaři před rokem 1989 měli často snahu poměry v tehdejším Československu glorifikovat.V současné době se zase najdou tací, kteří vše vidí optikou zaplivaných putyk ,oprýskaných fasád a pokřivených charakterů.Příběh nenabízí žádné rozvinutí děje ,vše se odehrává jaksi samospádem událostí kdy ani dialogy nejsou žádnou výstavní skříní která by diváka více zaujala nebo nadchla.Prvek detektvího tajemna mu však dopřáli až na ČSFD kdy film označili za komedii.Usměvných scén nebo slovního humoru jako šafránu .Tahounem celého tv filmu je Ivan Trojan a tak asi neměl čas ani potřebu Strachovi s Epsteinem vysvětlovat ,že za časů normalizace neměly SPZ nacvakávací rámečky a už vůbec nebylo možné poslouchat Hlas Ameriky v poledne! Celé dílo je odfláknutou parodií na tehdejší poměry.Bež špetky nadhledu jen suchařina. ()

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

21.04.2014

Světové "neformanovské" filmy kameramana Miroslava Ondříčka, téměř kompletní domácí hraná i dokumentární tvorba za poslední rok za účasti tvůrců a poprvé i výběr nových slovenských filmů, to… (viac)