První republika

• angličtina The Manor House (viac)
Dráma / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (viac)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

Recenzie používateľa NinadeL k tomuto seriálu (5)

První republika (2014)

49/49 S mírným odstupem se vracím k První republice. A i přes dílčí klopýtnutí shledávám, že na současnou ČT je to velmi nadprůměrný produkt. ()

Série 1 (2014) (S01)

Původně 22 dílný seriál je pro potřeby DVD sestřižen do 11 televizních filmů. Děj je mnohem kompaktnější, herecké výkony je možné hodnotit lépe, protože skutečně odpovídají vývoji charakterů postav. Není to dokonalé retro, ale vzhledem k tomu, jak se toto u nás vyvíjelo po roce 1945 (dodnes jsou populární filmy a seriály například ze 60. let, na kterých není dobového vůbec nic), je to i tak krok kupředu. Trocha nostalgie, trocha dobrých nápadů, odvaha zvolit jako jedno z opakujících se prostředí erotický podnik, snaha zapojit do děje skutečné události, napodobit dobový tisk a vypíchnout novinky v kultuře i módě, to není málo. Trojice rodin, jejichž osudy jsou propojeny, to je přirozené téma pro televizní ságu už od dob Forsytů. Nejrozkošnější a s přehledem nejzábavnější jsou herecké etudky Zdeny Studenkové jako paní cukrovarníkové Škvorové, Markéty Plánkové jako dcery Léblových, která se provdala za Valenta Vehicles a samozřejmě Jána Koleníka, jakožto hlavního milovníka Vladimíra. Oceňuji i linku s oděvním salonem upomínající na slavný Salon Eliott. A nakonec jsem se i těšila, až si to celé klepavé dobrodružství dosleduju do melodramatického konce. Navíc celý dějový korpus funguje v letech 1918-20 čili se to nemá šanci vléct ani trochu. Flashbacky jsou datovány 1910, jeden frontflash dokonce až 1928. V samotném závěru pak přituhuje na kriminální zápletce, jednotlivé postavy procházejí očistcem, nikdo nevěří nikomu, je zajímavé to sledovat, prostředí je stále velmi atraktivní, nově se řeší lázně a na statku jsou to nečekaně cikáni, kteří dokáží rozlousknout duchařskou podzápletku. Jen je škoda, že s posledními díly se stávající kostýmy hlavních ženských postav staly notně okoukanými, což nejvíce dehonestovalo výkony Plánkové a Nové, které by jinak byly schopné zářit i v pytlích od brambor, leč musel by být ten pytel pokaždé jiný. Ovšem na každý pád finále vynikající a po rozlousknutí základní otázky "Kdo tehdy vraždil?" získává nový rozměr i repríza celého seriálu. Byla to radost se tomu věnovat a bude zase znovu. ()

Série 2 (2017) (S02)

Nová série se odehrává na přelomu let 1928/1929. Hodně se změnilo, hlavní milenecká romance už nemá takový náboj, ačkoli Plánková a Koleník mají pořád co nabídnout. Nahrazují je Vyorálek s Bokovou. Hlavní téma je logicky pokrok, zajímavé jsou obě dcery Valentových, lékařka a šoférka. U Škvorů je to taky příjemné sledovat, jak se dopředu dere emancipace (Arichteva) a elegance (Studenková). Akcent je kladen na odkaz legií i složité vztahy s Německem. Armáda má svůj lesk, tradiční hodnoty ještě něco znamenají. Ano, výprava, kostýmy a líčení jsou opět jen velmi volně inspirovány skutečnou republikou. Tento seriál je krásnou ukázkou toho, jak se dnes na tu dobu nahlíží a jako takový počin bude doceněn až po letech. Nejedná se o pečlivý dokument, ale o fiktivní vzpomínku na éru, kterou bychom si chtěli pamatovat. A to má svoji cenu. Ať už s uveřitelnou krimi anebo bez ní. ()

Série 3 (2018) (S03)

Poslední série je zasazena na přelom let 1930/1931. Podobně jako druhá série, je i třetí zkrácená, příjemně kompaktní. Hlavní linky se točí kolem Marie a Jaroslava a boxerských střetů mezi týmy Sokolů a Turnerů. Přeobsazena byla představitelka Ireny von Lippi (což ve výsledku vlastně pomohlo, protože Anna Fialová byla více pubertální a Kataríně Šafaříkové se podařilo zobrazit Irenu jako zralou osobnost). Nicméně koncentrace na další krimi zápletku seriál vzdálila reáliím doby, jen letmo byla zmíněna výstavba ateliérů na Barrandově, více se mluvilo o Maxi Schmelingovi, ale žádný herec si ho nezahrál. Kam se poděla původní myšlenka o rodinné sáze, která si prožije celou první republiku, to nikdo neví. Za největší mínusy považuju neherectví Petra Vondráčka a strach ze zobrazování klíčových událostí, o kterých se mluví před i po, ale zobrazeny nejsou ani v krátkém záběru (nejen pohostinský zápas Schmelinga, ale také svatba Marie a Jaroslava). Někde na pomezní je snaha zobrazovat postavu Veroniky Arichtevy jako ženu vamp i v nejbanálnějších scénách, naopak mezi to lepší patří linky Petry Jungmanové, Jitky Schneiderové a Maroše Kramára, protože všichni mají co hrát a vypadají i v tomto lehkém retru dobře. Linky Trnavského a Studenkové byly nadějné, ale moc prostoru na ně bohužel nezbylo. Tvůrci z Dramedy seriál opustili tak, že kdyby mermomocí chtěli, mohou navázat, ale když už chtít nebudou, nebude to ničemu zásadně vadit. Mohlo to samozřejmě dopadnout lépe, ale na současné poměry v ČT se i tak podařilo natočit zájímavý seriál, jehož poselství je zřejmé a ztráta času to není. Kdo má hlubší zájem o sledované období si další informace snadno dohledá, komu první republika doposud nic neříkala, může se inspirovat a představit si tu dobu zase v trochu jiném světle. ()

Rodinné osudy (2018) (S03E01)

Tady si neodpustím komentář k DVD, protože v Edici ČT vymysleli, že tento úvodní střihový díl zařadí až na konec celého seriálu pod záložku "nastavení," kde by to nikdo nehledal. Bez číselného označení, bez ničeho. To, že Edice ČT má své velké mouchy není žádné tajemství, ale tohle se prostě nepovedlo ani v nejmenším. Nehledě na to, že přijít s prvním střihovým dílem až po dvou řadách taky není úplně nejchytřejší volba. Na západě bývalo dobrým zvykem, že střihové díly rekapitulovaly dosavadní děj každý rok seriálu, ale u nás musíme dělat všechno jinak. ()