Šingeki no kjodžin

• Japonsko 進撃の巨人 (viac)
Japonsko, (2013–2023), 36 h 45 min (Minutáž: 23–85 min)

Predloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka (viac)

Recenzie používateľa Scanerior k tomuto seriálu (9)

Šingeki no kjodžin (2013)

Shingeki no kyojin je anime, které přináší neuvěřitelně propracovaný příběh, skvělé boje, působivá odhalení, zajímavé postavy a ve finále i emoční momenty. Obsahuje spoilery: Samotný příběh je opravdu brilantní a vše je dopředu tak neskutečně promyšlené, že se člověk v momentech velkých odhalení nestačí divit, všechno přitom začíná "obyčejnou" zápletkou "pomsty", která dovede hrdiny k boji s titány a zatímco člověk dostává během děje samé otázky a jen málo odpovědí, v jednom momentu je mu pak vysvětleno téměř vše a nutno dodat, že vlastně v tomto momentě odhalení jsem byl tak trochu zlomen a byl to jediná okamžik, kdy jsem byl schopný stopnout svůj maraton sledování tohoto seriálu, protože mě jedno zásadní odhalení dosti naštvalo - to jak se ukázalo, že to není "starý" svět, ale na jiné části území je vlastně takové 20. století, což mi do příběhu vůbec nesedělo - naštěstí tato skutečnost je později tak geniálně využita, že mi to ve finále vůbec nevadí. Jinak je děj jednoduše radost sledovat, ačkoliv se vždy sklouzává do nudnějších pasáží a pak najednou nabírá nečekané zvraty jako na horské dráze. Dalším klíčovým bodem je animace, která je pěkná a boje vypadají fantasticky - především tedy boje s Mikasou a Levim, jeden z Leviho bojů v sezóně 3 je pak tak neskutečně skvěle propracovaný, že člověku vyrazí dech. Klíčovým bodem každého seriálu jsou nepochybně postavy, kterých je tu mnoho a některé si člověk opravdu oblíbí, začal bych hlavní trojicí kamarádů (Eren, Mikasa, Armin), kteří mají mezi sebou parádní chemii, fungují v příběhu skvěle a člověk je zbožňuje, tedy aspoň do konce sezóny 3. Ve finální sezóně jsem nevěděl, co si mám o Erenovi myslet, aspoň až do poslední epizody. Další pro mě nejvýraznější postavou je Levi, kterému jsem dosti fandil. Ostatní postavy jsou také fajn, ale k některým si člověk ani nestačí najít cestu, protože Attack on Titan se zbavuje postav na každém kroku. Naopak nejvíce nenáviděnou postavou je pro mě Gabi, ačkoliv mě ta nenávist postupně přešla. Jediná opravdu dosti emoční smrt je pak pro mě ta Sashina, kterou jsem si postupně oblíbil. Co bych chtěl každopádně ještě zmínit a pochválit je odvaha tvůrce předvést takový svět, který odráží ten reálný v několika ohledech, zabíjí postavy na potkání a ukazuje, že lidé dokážou být opravdu zlí a jsou nepoučitelní a neustále vyvolávají zbytečné války. Nakonec jen zmíním intra, outra a s nimi související hudbu, které jsou famózní, speciálně pak outra jsou pak nečekaně wow. Nejkrásnější a nejemočnější scény, které seriál představil pro mě pak byly - dojetí hrdinů k moři a události v poslední epizodě. Shingeki no kyojin dokázal během 10 let (jako seriál) odvyprávět neuvěřitelný příběh, kterému tvůrce odevzdal své srdce. 🧡 ()

Season 1 (2013) (S01)

Výborná úvodní série tohoto seriálu. Jsou tu zajímaví nepřátelé, svět má prokreslenou minulost, hrdinové mají jasný motiv a hlavně všechny 3 hlavní hrdiny musíte na konci první série zbožňovat. Neskutečně se mi líbí originální způsob boje s ODM (zařízení pro prostorové manévry), titáni skvěle fungují jako antagonisté a animace bojů je skvělá. Vyprávění částečně pomocí flashbacků je fajn, ačkoliv občas to bylo na mě trochu moc napříč sériemi a člověk by se raději ihned posunul v aktuálním ději. Každopádně skvělý příběh a neodpustím si nezmínit skvělá intra i outra, která jsou tu snad v každé řadě brilantní. ()

Season 2 (2017) (S02)

Druhá série Attack on Titan je famózní. První část představuje zajímavé osobní děje a slušný boj na věži, kde je odhaleno jedno zásadní tajemství. Druhá polovina sezóny je však ještě lepší a přinese jeden zásadní zvrat, který mě neskutečně překvapil, jelikož jsem těsně po bitvě na věži něco takového vůbec nečekal. Opět skvělé intro a brilantní outro, outro druhé sezóny je více než dokonalé. ()

Season 3 (2018) (S03)

První část třetí sérii přinese velkou změnu v příběhu a přenese nás z boje s titány do vnitřního rozkolu a jakési politické části, která mě příliš nezaujala, ale nejedná se o vyloženě nudnou část a je to změna, která nakonec nebyla zase tak špatná, ačkoliv oproti bojům s titány relativně nuda, hlavně bych part 1 udělal kratší. Druhá část je však o to lepší a představuje tu jeden mimořádně povedený boj lidí s titány. Pak se přesuneme na poslední asi 3 epizody k odhalení tajemství titánů... na které jsem se opravdu těšil, protože celý seriál dostáváme spoustu otázek a téměř žádné odpovědi, nicméně jsem byl spíše zklamán a naštván, jelikož zjistíme, že se tu mísí "moderní doba" s jakousi starou, je tu dost až zbytečných náboženských motivů a obecně je to vlastně nakonec jen další hloupý boj lidstva. Navíc mi to v tento okamžik připomnělo seriál Ztraceni, který jsem nebyl schopný ani dokoukat, jak mě postupně začal nudit. Jsem rád, že na konci sezóny, alespoň naši hrdinové dosáhnout svého vysněného cíle a snad poslední sezóna dokáže využít potenciál a přesvědčí mě o tom, že tento příběh odhalený na konci třetí sezóny dává smysl. Jinak opět skvělá intra i outra. -- Nakonec to, co mi v této řadě vadilo bylo ve čtvrté sezóně, tak dobře využito, že mé zklamání z konce třetí řady je zcela zbytečné, nicméně v tu chvíli se mi ta vysvětlení moc nelíbila (hlavně moderní x starší doba...), a proto nechávám u sezóny 4 hvězdičky (i kvůli tomu, že první část sezóny také není nějak extra, ačkoliv není špatná). ()

The Final Season (2020) (S04)

Poslední sezóna Attack on Titan je dosti jiná než ty předchozí a představuje drsný příběh. Začíná se na území Marleyanů a první epizody jsou slabší, protože člověk (alespoň já osobně) sleduje postavy, které povětšinou nezná, nefandí jim a ani ho moc nezajímají, všechno má však svůj důvod a stejně jako vždycky je po klidnějším období najednou zvrat, který obrátí hru a člověka opět nadchne. Sezóna buduje neuvěřitelně temný příběh a představuje pro mě i nejvíce nenáviděnou postavu vůbec (i když ta nenávist mě postupně tak nějak přešla). Zároveň je tu pro mě snad i jediná opravdu hodně dojemná smrt z celého seriálu. Příběh pomalu postupuje až k samotnému finále, které je velkolepé a emočně vypjaté. Během sezóny si také člověk pokládá nové otázky, které jsou však naštěstí zodpovězeny a v konečném důsledku se pro mě jedná snad o nejpropracovanější příběh, který jsem kdy viděl. ()

Te kara te e (2020) (S04E04)

Konec epizody je absolutní odpal, který mě po řadě "slabších" dílů nesmírně nalákal na další epizody. ()

Sensen fukoku (2021) (S04E05)

Naprosto skvělá epizoda, která zhodnocuje význam minulých epizod a vrací AoT do těch správných kolejí. ()

Mori no kora (2021) (S04E13)

Jak já se těšil až na "to" někdo přijde. Tahle epizoda byla pecka! ()

Ten to či no tatakai / Nagai jume / Ano oka no ki ni mukatte (2023) (S04E30)

Velkolepé finále epického příběhu! Vlastně to bylo po všech stránkách skvělé, ačkoliv jsem měl před zhlédnutím pochybnosti. Byla tu ohromující bitva, emoční scény a strašně se mi líbilo, že příběh se nebál v některé okamžiky razantně zpomalit, aby dovysvětlil příběh, a to především s pomocí hlavních postav, jež naštěstí dostali dostatek prostoru. Útok titánů má opravdu neskutečně promyšlený příběh a finále se jednoduše povedlo! Tvůrci tomu hold odevzdali svá srdce! 🧡 ()