Šingeki no kjodžin

• Japonsko 進撃の巨人 (viac)
Japonsko, (2013–2023), 36 h 45 min (Minutáž: 23–85 min)

Predloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka (viac)

Recenzie používateľa Arkanoid k tomuto seriálu (54)

Juiicu no sukui (2021) (S04E15)

Tvorcovia od začiatku epizódy ohromujú animáciu mesta. Ukazujú aj Zekeho minulosť, ktorá prešla v záujme jeho presvedčenia jedným ťažkým rozhodnutím. Za logický lapsus považujem vážne debaty o tajných plánoch na verejnosti kričiac bez toho, žeby ich Marley jednotky nesledovali. V histórii si ľudia dávali veľký pozor na sprisahania, ale tu, kdeže, tvorcovia predsa potrebujú nejako urýchliť dej a vysvetliť pohnútky jedného z hrdinov. Bohužiaľ táto cesta do minulosti s výrazným logickým lapsusom navodzuje pocit, že so šťastím sa dá všetko a druhá strana sú len hlupáci, keď si také veci nevšímajú. Úplnými hlupákmi však nie sú, to by o výsledku vojny bolo rozhodnuté už dávno. Napriek tomu sa tieto veci medzi sebou logicky bijú a nemali by spolu existovať v seriáli, kde na takúto udalosť výrazne nadviažu ďalšie, ktoré chcú navodiť dej príbehu bez logických dier. Cením, že prvý raz pri premene Titana to schytali aj kone (prvýkrát to bolo zobrazené). Levi ani Zeke nesklamali. ()

Tenči (2021) (S04E16)

Spoilery. Zeke ležiaci v tráve v úvode vyzerá ako namaľovaný zo starších obrazov. A hneď máme ku nemu iný uhol, ktorý ho zaostruje, kým blížiace sa možno nebezpečenstvo zmatňuje. Vizuál opäť nesklamal, aj keď väčšinou ponúka len nudné dialógy. Z obsahového hľadiska ide o filozofiu, ktorá neprináša nič zaujímavé, keďže utláča akciu. Akoby ste pozerali politickú debatu ľudí, ktorí vás ničím nemôžu prekvapiť. Tvorcovia si neodpustili ani kratučký okamih filler scény. Ku koncu opäť prichádza zaujímavý zvrat a epizóda nie je poslednou. ()

Danzai (2022) (S04E17)

Kvapky na listoch trávy, hustý dážď a krvavý Levi v rukách dlhoročnej kamarátky so šokom v očiach. Vojaci obkľučujú Titana bez pohnutia. Animácia, atmosféra, napätie, hudba a brutalita opäť vo výbornej zmesi. Dej sa spomaľuje pri prílišnom teoretizovaní pôvodnej jednotky Scoutov a dospelých divákov odpudzuje piskľavá dikcia Arminovho herca. ()

Damaši uči (2022) (S04E18)

Opakovanie poslednej scény vyše minúty. Utekanie po schodoch je komické, pretože je konštantné pohybom a tempom pre všetkých Scoutov, navyše bez zadychčania sa. Akčné scény sú opäť famózne, aj keď je otázne, či by súboj dvoch normálnych ľudí prebiehal tak, ako súboj Titanov, čiže či by pritlačený k zemi zdvihol svoju ruku, ktorú mu súper nad ním zadržiava za rameno a ňou by sa mu snažil vykrútiť krk. A hlavne, či by ten vo výhode neostal v rovnakom rozpoložení a nepokúsil sa na túto situáciu reagovať. Pravdepodobne nie. Postavy ma veľmi nebavia, najmä tie nové, ako Gabi a Falco, ich scény mi neprídu kultové, čím mi zrážajú dojem z epizódy. Najlepšie zanimovaný moment: hodenie kameňov do Jaw a kvapky dopadnutej vystrektnutej krvi. ()

Ani to otóto (2022) (S04E19)

Adrenalínová akčná jazda skoro bez oddychu. Konečne vidíme aj výraznejšie zapojenie Scoutov v epizódach z roku 2022. Ten brutálny moment v polovici epizódy čakali snáď len čitatelia mangy. Spomaľovačky, ktoré dovolili vychutnať si tento moment z každého uhla, ako aj zábery ostatných postáv, ktoré to zbadali, sú luxusné dielo novodobej animácie. Flashback sa sem hodil, rovnako ako aj iný svet. Snáď sa príbeh po tejto udalosti zasa nezvoľní v budúcich epizódach. ()

Mirai no Kioku (2022) (S04E20)

Jasné, že poľavili. Zobrazenie spomienok otca dvoch hlavných postáv ale asi má v príbehu svoje miesto. A postupným sledom dôležitejších a dôležitejších udalostí sa dostávame ku tej hlavnej, najkrvavšej, ktorá prekvapivo otvára otázku, ktorý z bratov je démonickejší, čím epizóda napĺňa svoj príbehový potenciál na 100%. Najlepšie animovaná scéna: Výborne nastrihaný pocit viny po zločine na pomedzí šialenstva. ()

Nisennen-mae no Kimi kara (2022) (S04E21)

Explicitnosť toho, čo sme v minulej epizóde nevideli, je tu zbytočná, aj keď dopovedanie udalosti je zaujímavé z hľadiska rozprávania príbehu. Animácia je stále výborná, z drámy poteší dianie v Paths. Utieranie sopľa poetické nie je, ani v Japonsku, vzhľadom na ďalšie udalosti epizódy mi to ani tak nevadí. Poteší však oheň a popol pri zničení dediny či brutálny lov, kde kontrastuje kvet s krvou. Postavy žijúce 2000 pred týmito sú zobrszené bez zreníc a dúhoviek, len s bielkami. Opäť prekvapivé obraty. ()

Hjókai (2022) (S04E22)

Odmäk vôbec nie je taký zlý. Konečne dramarické scény konverzácie s poriadnou hudbou. Reinerov pesimizmus pasuje ku vyzretiu jeho postavy. Animácia je stále skoro nekonečne krásna, pri svetle dopadajúcom an Reinerovu hlavu mu blednú prirodzené farby jeho tváre a vlasov a je na nich opar hnedej. Veľa akcie, ale žiadna výraznejšie napínavá. A tak je to aj s dramatickými scénami. ()

Jújake (2022) (S04E23)

Animácia prevažne v odieňoch červenej je atmosférická, ale až tak veľmi emócie nevyvoláva. Scenár (alebo predloha) siahol po nečakanej postave ako hlavnej postave na pár minút, ku ktorej divák cíti len veľmi málo emócie. Arminov part s Mikasou bol fajn. Aj animačne, aj dramaticky. Áno, situácia o pohoršení sa nad názorom na svoje meno pred sestrou niekoho, koho ste zabili a cítite za to vinu, znie reálne. Surová poprava je animovaná výborne, s trhnutím pri spätnom náraze pištole a šok morálnej postavy pri pohľade na túto scénu je zobrazený ako rozkývanie pomyselnej kamery. Dúfam že v japončine znie táto preložená veta „I am soldier. So is natural helping you so much.“ oveľa uveriteľnejšie. Málo ťahov na bránku, sily sa asi musia viac zmobilizovať pred finálnym útokom. ()

Kjódži (2022) (S04E24)

Začíname in medias res, s jednou z najnudnejších postáv, Hange, ktorá našťastie teší killer inštinktom. Príbeh má opäť svoje badass momenty aj skoro dokonalé vykreslenie emócií animáciou. Epizóda dala dokopy odboj, ale nič výrazne dramatické sa v nej nestalo. ()

Šúmacu no joru (2022) (S04E25)

Epizóda sa snaží odhaľovaním dôvodov starých rán navodiť dojem, že tu o niečo ide, ale keďže všetci sú na jednej lodi a ťahajú za jeden povraz, veľa napätia sa z toho vyťažiť nedá. Dráma a smútok tam však je, no seriál nebol doteraz len o nich, ale aj o brutalite, tak je jasné, že tu niečo chýba. Jean ako imitácia obrazu Výkrik je výborný. Celá epizóda vyzerá ako vata, bez ktorej sa dalo zaobísť. Z epizódy sa mi páčilo: Cart s cynickým tónom a svojím hrozivým hlasom, vyčítajúci Jean, Reiner s pocitom viny. ()

Uragirimono (2022) (S04E26)

Omnoho väčšia súdržnosť ako v predošlej epizóde, čo robí príbeh oveľa jednoduchší a oveľa menej napínavý. Fatálne dramatické momenty prináša štvorica postáv, kde sú dvaja starí známi hrdinovia, pričom zvyšok deja je nuda, keďže ostatné postavy majú oveľa menej dramatické momenty. ()

Kaiko (2022) (S04E27)

Vysoká kvalita animácie je úžasná. Vidno to už od prvej scény sledovania premeny na titanov spoza kopca. Connie tu má svoje najlepšie scény (ak nerátame z predošlej epizódy) a akcia je výborná, opäť na hrane možností, Mikasa, Connie a Jean však idú bezchybne, čím trochu narúšajú napätie. Akcia je tu slow motion až na skoro úplné pozastavenie obrazu a tak si vieme vychutnať stiesnenú atmosféru, čo tu ešte takto zobrazené nebolo. ()

Džinrui no joake (2022) (S04E28)

Mikasa má peknú melancholickú chvíľku možnej reality, ktorú bohužiaľ nedostala. Beh za autom pri špeciálnej misii, lebo auto vidia prvýkrát, vyzerá byť nereálny. Logický lapsus ale nastáva v momente, kedy sa skupine Eldianov vytratí ich najcennejší člen a oni si to uvedomia až po hodnej chvíli. Opilosť, uvoľnenie a párty hlavných postáv potešia v kontraste s hrôzami, ktorým čelia. Erenove highlighty vytvorenia a realizácie jeho plánu sú výborné zasadené po sebe na prežívanie tej správnej drámy. Záverečné zničenie flotily nie je akčne dokonalé, keďže ide o jasnú prevahu a deštrukciu jednej strany, ale vo finálne vyznieva príbeh epicky, keďže kruh sa uzavrel. Záverečná sezóna je príbehovo najlepšia, keďže ide o prezradenie tajomstiev fikčného sveta s použitím epických formálnych a obsahových prostriedkov na vytvorenie nezabudnuteľnej drámy. ()