Šingeki no kjodžin

• Japonsko 進撃の巨人 (viac)
Japonsko, (2013–2023), 36 h 45 min (Minutáž: 23–85 min)

Predloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka (viac)

Recenzie používateľa Arkanoid k tomuto seriálu (54)

Pāfekuto Gēmu (2019) (S03E16)

V zúfalosti útoku tvorcovia prekonali aj niektoré scény z The Last Samurai. ()

Bjakuja (2019) (S03E18)

Zbytočná naťahovačka psychologického napätia. Dalo by sa to skrátiť. ()

Čikašicu (2019) (S03E19)

Ten pocit, keď veľmi čakáte na objav a nakoniec to nie je nič objavné. ()

Ano Hi (2019) (S03E20)

Slabá variácia na už videné. ()

Šingeki no kjodžin (2019) (S03E21)

Zbytočne veľa obkecávačiek, dej sa posunul minimálne. ()

Kabe no mukógawa (2019) (S03E22)

Ďalšia zbytočná naťahovačka o ceremónii, medailách a publikovaní informácií s pár nejasnými spomienkami. ()

Umi no mukógawa (2020) (S04E01)

Vizuál opäť nesklamal. Po zobudení postavy najprv jej očami dostávame krúžiace vtáky s efektným, zasneným strihom, potom sa pohľad obracia a sme svedkami pozostatku nepodareného boja. Víta nás však doteraz neznáma postava, Falco. Vzhľadom nato, že je otrasený, nám vďaka nemu jeho spoluvojačka vysvetľuje, čo za vojnu to práve prebieha. Spoznávame bližšie postavy záporných hrdinov. Ide sa vyberať nasledovník Armored Titana. Veliteľstvo je znovu predpojaté a väčšinou zle rozhodujúce, príbeh sa však blysne zaujímavou taktikou. Ich titan, na ktorého sa mení Galliard je zaujímavý. Znovu sa stretávame so Zekeom a Reinerom. Akcia je slušná, ale videli sme v seriáli už aj dynamickejšiu a napínavejšiu. ()

Jamijo no rešša (2020) (S04E02)

Opäť nastala epizóda nudných rečí po boji, kde sa plánuje a ktorú zachraňujú len dramatické scény s Reinerom, ktoré sú bohužiaľ slabšie. ()

Kibó no tobira (2020) (S04E03)

Animácia so zaostrením a zmatnením obrazu od prvých sekúnd poteší, rovnako ako animovaný dážď. Pozeráme sa na začiatky výcviku zatiaľ najzaujímavejšej postavy série, Reinera, čo sa musí vyrovnať s nevraživosťou, čo mu venuje Galiard. Jeho fanatizmus ku myšlienke pridať sa ku kaste, ktorá jeho kastu doteraz šikanovala, je však nekonečný a pomáha mu prekonať všetky prekážky. Rozpučený cvrček snáď symbolizuje zmenu v Reinerovom zmýšľaní, defeinitívne vzdanie sa detstva a odhodlanie dosiahnuť svoj cieľ. V dobe, keď má Reiner 13 rokov, sledujeme aj malého Erena, ktorý si praje, aby sa stalo niečo zaujímavého a nemusel sa toľko nudiť. Okrem poctivého obrazu si aj hudba plní svoju dramatickú úlohu gradácie napätia. V epizóde sa uskutoční pridelenie Titanov mladým Eldianom, zamrzí však, že nie je určené väčším charakterovým poznaním. Slideshow desivej udalosti je krásne desivý. Dočkáme sa zaujímavej, dramatickej bitky medzi Annie a Reinerom a spoznávame bližšie aj Bertholdta. Berthold má nočné mory z muža, ktorý sa im priznal so strachom z Titanov a krátko nato ho našli obeseného. Reinera trápia v aktuálnom čase už výčitky svedomia. Posledná scéna je venovaná Falcovým pochybnostiam na návšteve v PTSD nemocnici, kde mu je jeden jeho kamarát, príčetný veterán bez nohy, vraví, o čom je vojna. Veľmi dobrá epizóda, s akciou len v prestrihoch a takou, čo sme už videli, ale v dramatickej rovine zato kraľuje. ()

Te kara te e (2020) (S04E04)

Kto je tajomný Mr. Krueger? Dozvieme sa až na konci epizódy. Tybur presviedča generála o svojej taktike, Reiner navrhuje postup dobytia Paradise Island, Falco predbehol Gabi v pretekoch a ich rozpaky trvajú príliš dlho. Odľahčená epizóda, ktorá nás má dostať bližšie k postavám nefunguje tak, ako keď sú nám predložené dramatické epizódy. Vizuálne najviac zaujme prestrih na pacientove oko a jeho spomienky spojené s halucináciami. ()

Sensen fukoku (2021) (S04E05)

Začína sa dejom minulým a to dovysvetľovaním príhody, ktorá trom hrdinom príbehu vŕtala v hlave. Nie je to dobré, lebo sa tu využíva emócia, ktorá mala väčšiu rýdzosť a intenzitu nedopovedaná. Napätie epizódy sa rozbieha pomaly, ale vďaka Erenovej a Tyburovej manipulácii si divák užije poctivý strach o postavy. V závere sa dočkáme zaujímavého, emocionálneho zvratu, ktorý sľubuje krvavú akciu v budúcej epizóde. ()

Sencui kjodžin (2021) (S04E06)

Animácia je znova perfektná. Epizóda rozoberá poslednú scénu tej minulej z druhej strany, ako sa tam tá osoba dostala. Tvorcovia sa tým snažia vytvoriť napätie, no to nefunguje, lebo sa situácia rozoberá príliš dlho. Jeho nevýhodou je, že má schopnosti Green Lanterna, čiže môže riť skoro všetko a tak nudí a ťažko si hľadá konkurenciu, avšak zdanie klame a slabina sa nájde ľahko, čím schopnosti tohto Titana veľmi podkopáva. Potešia však staré známe troops, avšak Mikasa s krátkymi vlasmi vyzerá ako chlap. Akcia je ako sa patrí a človek v tejto epizóde môže ťažko fandiť inej strane, ako Demons of Paradise Island. ()

Kjóšú (2021) (S04E07)

Tvorcovia vedia, čo robia. Zopakovanie poslednej scény napomôže rýchlemu zdvihnutiu adrenalínu, ktorý vedie ku rýchlemu dopozeraniu epizódy. Napätie obsahom sa utvorí rýchlym znížením šancí Devils of Paradise Island guľometom a formou pri dunení krokov príchodu opičieho Beast Titana a trasením obrazu v týchto scénach. Konečne je tu aj armina a nemá už ten trápny účes. Pri útokoch sa využíva dojem dynamickej kamery a je tu plno dramatických scén, sem tam úmrtie, tak znova nie je o čom. ()

Kjódan (2021) (S04E08)

Po akciou napumpovanej predošlej epizóde nám tvorcovia priniesli slabšiu bitku na začiatku, aj keď dobre natočenú. Titanom došla energia alebo boli porazení, tak z akcie ubudlo. Levi ukáže svoje sklamanie Erenom. Všetky postavy zhodnocujú svoje zážitky z bitiek. Opäť sa toho veľa nahovorí, ale aj sa stanú veľmi dramatické udalosti, ktoré zmenia pohľad na niektoré postavy. Keby niekomu nesedela logika, dej sadne mu to po obsahovej stránke, ktorá sa vykryštalizuje v budúcich epizódach. Spomeňte si na dej The Last Samurai. ()

Gijúhei (2021) (S04E09)

Už horiaca fakľa v úvode je pôsobivá, rovnako ako priezračnosť morskej vody, či Hangeino oko alebo dážď pri pohľade na flotilu na pobreží. Tvár kapitána Marleyans krivená zlosťou tiež stojí za to. Pobaví únos lode, tu spravený s možnosťami fikčného sveta. Epizóda animačne prevažuje nad obsahom, ktorý je hodnotením predošlých udalostí a pomalého rozmýšľania postáv nad svojim budúcim konaním. ()

Seiron (2021) (S04E10)

Atmosféra sa buduje výnimočnou animáciou kamennej podlahy a slovami „Tatakai, tatakai“, ktorými akoby sa hrdina prihováral Titanom v múroch. Preruší ho však Hange s jej otravnými rečami. Historia sa tu svojím prístupom ku Mikase zasa blíži ku filleru. Kujú sa intrigy a Devils of Paradise rozpoznávajú pravých od falošných. Politikárčenie ako vždy nudí. Jean je vtipný s dôvodmi, prečo by mal dediť. Príjemná scéna minulosti Survey Corps vezúc sa na trati je daná do kontrastu s omnoho dramatickejšou v súčasnosti, kedy sa už nedajú zobrať isté veci späť, no dráma je to slabá, stále sa varí už niekoľkodňového pokrmu, a neprechádza sa na ďalší výdatný chod. Forma dramatickej scény súčasnosti však zaujme pohybom obrazu na podporu vážnosti scény. ()

Icuwari mono (2021) (S04E11)

Gabi definitívne vyhrala titul najmenej sympatickej postavy seriálu. Demons of Paradise majú zase také medzery v obrane, že to nekorešponduje s ich vyhrávaním vojny. Dej je opäť jednoduchý a predvídateľný, pripravuje sa čas pre väčšie udalosti rozvíjaním postáv cez niečo podobné ako dejový oblúk filmu The Last Samurai, nefunguje to však tak dobre ako v tom filme. Dej s Demons of Paradise je veľmi slabý, rieši sa obraz vojny, jej predstaviteľov a stret ideálov s realitou, čo tento seriál podľa mňa nikdy dobre predať nevedel a okrem toho sú to vždy témy, ktoré nudia v akomkoľvek diele. Animačne vyhráva opustená dedina okolo 17. minúty s trávou na strechách a múroch. Vrcholom epizódy má byť rozhovor fanatičky a nezaujatej ženy. Ten je síce dôležitý pre rozličné aplikovanie, ako rozhovor hocakého neoblomného obhajcu a jeho náprotivku, ktorý dokáže používať rozum a pochybovať, ale práve jeho všeobecnosť kazí prežívanie príbehu a vcítenie sa do postáv. ()

Mičibiku mono (2021) (S04E12)

Začíname Arminovou fillerovou scénou. Vyšetruje sa Yelenino stretnutie s Erenom, čo je celkom nudná časť, ale sľubujú sa veľké odhalenia. Záležitosť s premiérom je už zaujímavejšia, ale dosť rutinná, dejovo sa posunie aj situácia s Erenom. Chýba intenzívnosť rozprávania. Poriadna akcia, na ktorú sú fanúšikovia zvyknutí, tu zase nie je. Takisto postavy neprežívajú väčšie emócie, ako sme u nich už zažili. ()

Mori no kora (2021) (S04E13)

Zelená dedina je veľmi pekne zanimovaná. Obrazom sa dlho nekocháme, ale strieda ho iná vizuálna slasť, a to plyn ženúci sa cez túto dedinu. Dočkáme sa ležérneho Zekeho vysvetľovania minulosti, ako stvoril Titanov. Les sekvojí tomu robí majestátnu kulisu. Niccola pre Jeanom prepadne šialenosť, no netušíme prečo, aj keď je dobre stvárnená. Gabbi tu znova ukazuje fanatizmus, čo je šialené pri pomyslení, ako sa tejto postave podarilo prežiť. Jednoducho, fanatizmus v tomto momente je už dosť mimo. Jej postava výborne prežila napriek fanatizmu kvôli Falcovi, ktorý ju ľúbi, ale môžete ľúbiť fanatika a mať pri tom zdravý úsudok ohľadom ostatných? Z toho mi vyplýva, že najmenej jedna z postáv Gabbi a Falco je nereálna, možno obidve. Dočkali sme sa s nimi však krásne vyhrotených dramatických scén, pri ktorých sa mimochodom odhalila časť Zekeho plánu, ktorý má teraz nejasný cieľ. Levi ľutuje predošlú pomoc Erenovi a tvorcovia umne zobrazili smrť všetkých ľudí, ktorí pri Erenových záchranách zomreli cez 4 rýchle kompilácie obrazov za zdrveným Levim. Epizóda opäť končí napínvo, aj keď trochu neuspokojivo. Ako sa toto rozmotá za 3 epizódy, je mi zatiaľ veľkou záhadou. ()

Bóaku (2021) (S04E14)

Najkratšia epizóda minimálne série, asi aj seriálu. Slabých 18 minút. Eren vysvetľuje najlepším priateľom determináciu ich činov. Konečne ale vidíme nejaký väčší konflikt medzi Erenom a Arminom. Animáciu už je zbytočné chváliť, ale les, mesto a ten Titan v stene sú výborné. Levi má vlastné plány, ktoré zamotávajú situáciu, no Zeke má ešte nejaké esá v rukáve. Dočkáme sa aj kvalitnej akcie a dojmu dynamickej kamery. Tvorcovia pri hudobnom podklade idú prvý raz odvážne do rapu. Kvalitná epizóda a som zvedavý, ako bude vysielaný zvyšok, ktorý sa kvôli zemetraseniu posunul. 2 drsné scény po prerušení potešili. ()