Funny Games

(festivalový názov)
  • Česko Funny Games (viac)

Nevěřte lidem, co vypadají poklidně a důvěryhodně. A nevěřte jim ani poté, co přijdou s prosbou o vypůjčení pár vajíček. Raději nevěřte vůbec nikomu. Nikdy nevíte, kdo si s vámi bude chtít zahrát funny games.  Že je téměř nemožné, aby v Rakousku vznikl thriller, který šokoval celý svět, záhy se dočkal amerického remaku a svého času dokonce pokukoval po Zlaté palmě z Cannes? Nenechte se mýlit, režisér Michael Haneke, kterého proslavila brilantní děsivá psychologická studie Pianistka, to dokázal. Jeho snímek Funny Games, který lze chápat jako zamyšlení nad zobrazováním násilí ve filmu, stejně jako promyšlenou manipulaci režiséra s diváckou pozorností, je zcela právem řazen k tomu nejoriginálnějšímu, co bylo v roce 1997 ve světě natočeno. Přitom začíná zcela nevinně a nenápadně - dva mladíci, dobře oblečení a s příjemným vystupováním, si přicházejí do sousedské domácnosti vypůjčit dvě vajíčka. Peter a Paul jsou ale připraveni přichystat rodině, u níž právě zaklepali na dveře, překvapení pocházející ze samotného pekla. V jejich původním plánu totiž zastává jídlo jen nepatrnou roli. Oni si přišli hlavně hrát. Moc ošklivě hrát. A jejich sadismus, byť úmyslně nezobrazovaný v plné síle, nezná hranic. V hlavních rolích znepokojivé a drsné exhibice zla se představují Arno Frisch, Frank Giering, Susanne Lotharová, Ulrich Mühe a další. (oficiálny text distribútora)

Hapretor

Filmu se nedá odepřít vynikající atmosféra, při které doslova mám chuť roztřískat monitor při pohledu na dvě vypatlaná psychopatická hovada, co vraždí spokojené rodiny. Film působí originálně, jen ten konec je lacinější. Skvěle se působí na diváka, zvlášť když jeden z magorů k němu přímo promlouvá. "Je pravda, že víc se líbí ten film, který se vidí jako první" (Shadwell). Nechápu proč stejný režisér natočil takřka identické filmy, které dělí desetiletá pauza. Ať už to bylo z důvodu prosazení, výtěžku či zdokonalení, považuju to za úplně zbytečné. Oběma filmům dávám po třech hvězdách. Přes všechny klady - kamera, střih, režie, scénář - mi nepříjdou jako něco extra, nad čím budu přemýšlet Bůh ví jak dlouho a co mě dostalo na kolena. Když už ale mám vyřknout osobní verdikt, který z nich je lepší, přikláním se k původnímu (prvně jsem viděl "Funny Games U.S.A", remaky fakt nemusim.). Na rozdíl od svého mladšího bratra v této verzi není násilí explicitně ukázáno, je kladen více důraz na výraz obličeje, představivost diváka, dvojice magorů je více nesympatická, rodina působí více zranitelně - ani nevím proč - a toto pro mě činí film více záživný pro mou psychiku. V remaku jsou pak "hezčí" herci. Film je také dobrý v tom, jak je diskutabilní. Těžko říct, jak by se člověk zachoval ve stejné situaci, každý řekne něco jiného - a může vůbec taková situace nastat? - někomu příjde absurdní a směšná, někomu dost reálná a stresující. Já se přiznám ,že častěji zamykám. Kam se zařadíte Vy? ()

RedDuck

Nemám rád exploitation, nemám rád manipulaci, nemám rád němčinu a hlavně nemám rád Backstreet Boys. Přesto musím ocenit originalitu snímku, způsob jeho natočení a to že vznikl u sousedů. ()

Rockerman

Není třeba akčních scén ani potoků krve. Stačí jeden dům ( místnost ), pár lidí a brilantně natočený thriller je na světě. Komorní drama o dvou "kultivovaných" násilnících. Neuvěřitelný příběh, který sledujeme téměř v přímém přenosu. Sadista komunikuje s diváky a když se mu scéna nelíbí, tak film přetočí zpět a scéna se odehraje tak, jak si on přeje. Nesmírně originální zpracování filmu ve kterém cítíte čiré zlo!!! Jsem zvědavý na americký remake. Jak si s tím amíci asi poradí ? ()

Radek.SCH

Snaha o co nejvíc šokovat a pobouřit z toho číhá z každého záběru, moje morální hranice (pro fikci) je ale ještě mnohem dál. Experimentování s divákem není taky kdovíjak originální, obrazově to připomíná tv filmy z ČT z 90. let. Navíc mě to setsakramensky nudilo. - 50 % ()

domirovec

Funny Games bude pro mě rozhodně jeden z nejvíce šokujících psychothrillerů za strašně dlouhou dobu. A přitom to začalo tak hezky a nevinně.. Nicméně musím uznat, že Hanekeho dílo ve mně vyvolalo dost nepříjmené pocity, což je samozřejmě očekávatelné, protože si myslím, že málokdo bude mít tak tuhý kořínek po celou dobu sledování, kór ještě po tom všem co na vás ten film vyplivne. Podle mě však skvělá a také hodně silná podívaná. 5/5 ()

Helmut02

Především a hlavně jedna velká hra s divákem. Velmi znepokojivé. Divák chce vidět násilí na plátně, ale toho se nedočká. Haneke mu nedá nejmenší šanci a hraje si s ním jako s myší. V současnosti každopádně působí velmi svěžím dojmem. A další plus za to, že nutí k zamyšlení nad stavem současné (zvrácené?) společnosti. ()

don_mingo

Zvláštní film. Technicky je to čistý průměr, navíc s takovým tím typickým rakousko-německým odérem (sorry, ale strčit v rakouské kriminálce hned na začátku do dost podstatné role německého ovčáka si koleduje o výbuch smíchu)... herci jsou dobří, hlavně ten hubenější vrah, z toho šel fakt mráz po zádech. No a k filmu samotnýmu: jak tady někdo psal, těžko se rozhoduje, jestli to bylo vlastně naprosto geniální nebo naprosto stupidní. Svádí k tomu takové ty věci jako připosrané chování vězněné rodinky, která by v každým dalším filmu vzala do zaječích hned v úvodu - Haneke svoje postavy vůbec nenechává dýchat, vede je jako loutky a jeho absolutní kontrola nad celým filmem je zpočátku dost nepříjemná. Důležité je pro diváka celý film pochopit a necpat ho do škatulek jako "exploitation", protože to je exploitation asi jako Se7en noirovka - tyje ze zavedených žánrových postupů, ale využívá je jenom jako platformu, ne jako dogma. Ty dva nejkritizovanější momenty mají v celém konceptu filmu naprosto logické opodstatnění - prázdná pasáž po odchodu věznitelů je klasickou hrou s podvodem na diváka (čuchám čuchám Antonioniho), kdy se hlavní postavy najednou vytratí, evidentně jsou někde tam venku a užívají si a divák je u toho chce buď sledovat, nebo aspoň očekává nějakou lekačku. Nepřijde ani jedno, čímž Haneke všechny přechčije, ho ho ho... dobře, je to sice tak trochu filmařská onanie, ale dobře provedená a zábavná, umím si představit, jak se potom bavil reakcema. No a dálkový ovladač je onanie ještě větší, ale zato naprosto pochopitelná - Haneke prostě nenechá klaďase vyhrát, vždyť o tom ten film je. Nejlepší jsou komentáře ve stylu "sorry, ale dálkovej ovladač jsem fakt nesežral"... jako by si lidi teprve v posledních pěti minutách uvědomili, že nesledujou dokument :))) Osobně bych vyzdvihl ještě úplný závěr na lodi (SPOILER)... okamžik, kdy ti dva poruší svoje vlastní pravidla z tak pitomého důvodu, jako že "mají hlad" (a hned potom jdou k sousedům pro vajíčka, geniální narážka :)), se totálně zhroutí i poslední zbytek integrity, který to celé držel tak nějak nad vodou. Funny Games jsou film, který stejně jako některé z nejlepších knih americké postmoderny (Choke od Palahniuka třeba) sežere a zničí sám sebe, abychom se na konci dozvěděli, že si z nás vlastně jenom dělá prdel a jako by ani neexistoval, nic neřekl, jenom nás přinutil o něm přemýšlet a hádat se u piva v hospodě vlastně naprosto o hovně. To je trik, při kterém je radost nechat se nachytat. ()

foundation

Velmi nepríjemná večička ktorá sa neodporúča hlavne slabšiemu a psychicky labilnému publiku. Veľká časť je takmer identická s režisérovým neskorším remakom ( to dá rozum, keď sa niečo podarí, načo na tom niečo meniť), ktorý som videl, povedal by som až bohužiaľ, ako prvý pretože v tomto prípade som si skoro istý že originál by sa mi páčil ešte viac keby so ho videl prvý. Ono by to nebolo nič prekvapujúce u iných filmov, u Funny Games sa má vec ale tak že obidva filmy sú jednoducho naozaj velice kvalitné. Psychika diváka tu pracuje na maximum vlastne celý film, atmosféra beznádeje absolutne geniálna, a záverom si u mňa Haneke takisto urobil plusový bod. Funny Games a Funny Games USA sú výborné kúsky ktorým chýba veľmi málo k tomu aby sa stali kultovými počinmi. 85 percent. ()

Al44...

Zajímavé psychologické drama o tom, jak je nerozumné pouštět do domu cizí, vtíravé fracky. Škoda jen, že se film jakoby zastavil v dobře rozjetém ději a hlavně psychologickém teroru někde v půli a nezašel ještě dále. Místy snímek docela dost ztrácí na tempu a to hlavně díky naprosto nelogickým nebo zbytečným scénám. Konečné zůčtování se pak též nekoná. ()

Ygnor

Rádoby umělecký film o pragmatické manipulaci směřující k nevyhnutelnému fyzickému násilí. Nevím jen, jestli je to určeno pro lidi a) kteří jsou zhýralí sledováním exploitationu a snímek má nastavit zrcadlo jejich potměšilé a deviantní radosti z propagace násilí a sociopatie nebo za b) pro lidi co takový žánr v životě neviděli a ani jej nevyhledávají, má šokovat jako vážné míněné a „originální“ sociální drama, nebo je to jen honění režisérova vlastního ega a vysouložení diváka, kteří mu s chutí (dle udělených bodů) na to sedli jak včely na lep... Já bych zvedl ruku pro céčko, jelikož natočit potom navíc (po 10 letech) vlastní remake v USA verzi s tím, abych dobyl pomyslný trůn nedostižného Triera, Lynche… (nebo spíš větší potřeby špinavých zlaťáků) a v poslední době pro mě bohužel někam do pekel směřujícího Finchera (už se „těším“ na předělané „Muže, co nenávidí ženy…“ jen pořád nemám odvahu si to pustit). Co to je za móresy neustále převypravovat evropské a asijské filmy. Pane Haneke, co tak v roce 2017 udělat naopak japonskou verzi v produkci T.Miikeho ? Možná by vám to tam sežrali…:-P Já vím, že jste to schytal za ostatní, ale já vám ty dlouhé záběry nevěřím, jen trochu té kritiky úpadku lidství, které je bohužel v dnešní době třeba. ()

wincow

Filmy Funny Games a Funny Games U.S sú prakticky totožné. Od interiérov a exteriérov, cez jednotlivé zábery a dialógy až po niektoré rekvizity. Jediným dôvodom k remake-u bola zrejme skutočnosť že pôvodný film nebol americký. Pokiaľ si odmyslíme iných hercov, líšia sa filmy najmä v tom, že vo Funny Games rodina rozpráva nemecky, má starý Range Rover a dala zamraziť tri kilá mäsa, zatiaľčo vo Funny Games U.S rozpráva anglicky, má novší Range Rover a dala zamraziť dve kilá mäsa. Stačí si teda pozrieť jeden, ten druhý je tiež dobrý. ()

kersten

Z tých dvoch spratkov som mala husiu kožu. Boli veľmi presvedčivý a pravdupovediac ma dokázali po tomto filme nájsť aj v mojich snoch. Brrrrrrrrrr ()

Drom

Spíše komorní thriller s vynikajícím Ulrichem Mühe v jedné z rolí. Tento herec mě zaujal už brilantním výkonem ve filmu Das Leben der Anderen a jal jsem se podívat i na jiné jeho snímky. S Funny games to je trefa do černého. Strohé a děsivé, bez vycpávek a blábolů. Výborná je také Susanne Lothar , se kterou si Mühe zahrál již v podivném filmu Das Schloss a jiných, mě zatím neznámých, projektech. ()

Vabr

Ano, asi se jedná (aspoň podle hodnocení) o nejlepší home-invasion film vůbec, ale já to tak bohužel neviděl. Začnu raději pozitivy. Na Rakousko to je dobré, velmi oceňuji, což se moc nevidí, vystihnutí toho, jak se situace dokáže dost rychle posrat znenadání ve vteřině. Filmařům se povedlo toto naprosto skvěle, ale to je asi spolu se psem a děckem to nejlepší, co předvedli, zbytek značně postrádá. Negativa. Je to prostě strašná nuda a to je asi téměř 100% důvod k dvěma hvězdám (na 1 hvězdu bych příliš křivdil 🧐). Já jsem zkrátka nudnější home-invasion jakživ neviděl. Byly zde příliš dlouhé, často i několikaminutové scény, u kterých bych si klidně stihl udělat popcorn, vyčistit zuby, dojít na záchod atd. Pochopil jsem jejich podstatu, ale přesto si myslím, že to šlo rozhodně lépe a efektivněji. Na mě to totiž spíše než drastickým dojmem zapůsobilo velmi nudně, otravně a táhle. Kupa scén by šla bez problému zkrátit, vyškrtat, pozměnit, udělat prostě cokoli, aby tak ukrutně nezabíjely film! Vedlejším mínusem je trochu nelogické chování postav. Co jsem tohle dokoukal, tak jsem měl v plánu se podívat na americký remake, ale když jsem zjistil, že to je naprosto IDENTICKÉ, tak mě to ku*va rozčílilo. Člověk by čekal, že americký remake by měl být zábavnější, obsáhlejší, a více přizpůsoben lidem, aby neobsahoval tyhlety zbytečné dlouhé scény, ale ne - on je jednoduše identický! Promiňte mi ten výraz, ale to je extrémní nevděčnost divákům (podle hodnocení asi ne, což je tedy značně zarážející) a ko*otina na druhou! A pokud to měl být „záměr" udělat dva totálně totožné filmy, tak bravo, ale k čemu to jako prosímvás je??? K ničemu to je! Raději jsem se na ten americký po tomto zjištění ani nedíval, protože bych mu napálil jasnej odpad a nenávistný komentář. Hrůza tyhlety dva filmy! Vyhodnocení: Funny Games mají spíš filmaři z diváků 💩💩💩 ()

ecis

Tak toto bola hra. Brr. Uz uvodne titulky rezane metalovo-klasickou hudbou naznacuju, ze nas necaka ziadna romanticka komedia, ale depresivny a brutalny snimok. Haneke hra velku hru s divakmi, ktora je urcite lahsie stravitelna ako hra s hlavnymi protagonistami. Fantasticke stupnovanie napatia s arogantnymi a cynickymi tvarami Petra a Paula vnasa hnus, odpor, strach a zimomriavky. Nakoniec Haneke zacina manipulovat dej, ktory vracia o par sekund pozadu, tak aby to vyhovovalo tej zlej strane, a tym pochoval aj tu poslednu stipku nadeje na zachranu. Jednoznacne za *****. ()

markotter

Viděl jsem jako první americký remake, takže jsem věděl co se bude dít, ale tahle evropská verze na mě působila ještě stísněněji než ta americká. Jen nechápu, proč Haneke dělal remake pro amerikánce, když to bylo opravdu políčko po políčku. To by ani na chvilku neunesli němčinu s titulkama? ()

Forty-

Pokial mate chut na zvratenu porciu mucenia a tyrania tak viac nehladajte - tento film je skvela volba! Pre ostatnych 99.9% divakov - ruky prec. ()

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

20.10.2023

KVIFF.TV, online streamovací platforma spřízněná s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, spojuje síly s dalšími čtyřmi VOD platformami ze zemí střední a východní Evropy, aby divákům v České… (viac)

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu

28.08.2012

Fresh Film Fest nabídne od 29. srpna do 2. září téměř 120 filmů. Proběhne v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v… (viac)