Kresten se čerstvě oženil s dcerou svého šéfa. Hned ráno po svatební noci však musí odjet na venkov, kde žije jeho otec s mentálně postiženým bratrem. Kresten s nimi deset let nemluvil. Otec však umřel a před Krestenem stojí problém, jak se postarat o bratra. Jako hospydně k nim přichází Liva, která pracuje jako prostitutka v lepší společnosti a teď jí telefonicky obtěžuje nějaký úchyl. Na velkém statku se setkávají tři úplně jiné povahové charaktery, takže konflikt je téměř nevyhnutelný. Zvláště pokud si celou situaci špatně vyloží Krestenova žena a přijede taky mladší bratr Livy, Bjarke. (Isherwood)

Pafl

Zaostalý Rud chodí v červené kukle, miluje střešní okýnka u aut a věří na ufony. Sexuálně frustrovaný Gerner vypráví o tom, jak pod ním jeho milenky zpívají rozkoší. Otec je mrtvý a barák je v rozpadu. To je svět, ze kterého se hlavní hrdina Kresten snaží utéct, když si bere dcerku majitele velké kodaňské firmy - no ale jak to asi dopadne. Počůraný koberec, postižený flamencový kytarista, kruhy v obilí, nakládačka od party prostitutek, zkrátka dánská komedie, tak jak je máme rádi. Paprika Steen a Babett Knudsen ve vedlejších rolích. Sex, násilí a taková ta návykově divná skandinávská sranda. ()

bidja

Tak jak už jsem se několikrát zmínil - skvělé severské filmy. Výborné výkony herců jenž naplní představy režiséra jak ukázat lidem dobrý scénář. Sociálně psychologické téma. ()

Lukoye

Když jsem ho před lety poprvé viděl, bylo to moje první setkání s manifestem Dogma, a byl jsem poměrně nadšen. Film má lehce zmatenou atmosféru, místy jsem se poměrně špatně orientoval, kde je dole a kde nahoře. Ale musím pochválit scénář, neměll chybu, příběh byl dobře rozpracován a v podstatě ten happyend nakonec taky nebyl špatněj. Herečka v hlavní roli je skutečně neskutečně pěkná, což byla příslovečná třešnička na dortu. Ocenil bych, že autoři filmu nekladnli důraz na probnlíémy malého Bjarkeho a neudělali tím jednu z těch nedělních amerických frašek o tom jak se mají lidé chovat, aby je později v Chicagu nezastřelil policajt za špatné přecházení ulice. ()

bllm

S každým dánským filmem, který vidím, si víc a víc říkám, jak je možné, že taková mrňavá země s polovičním počtem obyvatel než máme my dokže točit tak skvělé filmy? Proč to neumíme my? Proč ty filmy, které jsou považovány za naš nejlepší, jsou proti těm dánským tak mizerný? Tohle je další skvělý scénář Anderse Thomase Jensena. Jednoduchý, lehký, mírně komický a mírně drsný příběh o chlapovi, jeho postiženém bratru a prostituce, která si chce asi chvíli odpočinout od svého povolání a uchyláka, který jí obtěžuje po telefonu, a poroto se rozhodne odpovědět na inzerát a odjet na venkovský statek dělat hospodyni. Peripetie těchhle tří postav pak pefekteně dokreslují postavy vedlejší, jako Gerner, Bjarke a ostatní prostituky kámošky a další vtipné detaily. Vše nakonec (u severských filmů trochu netradičně) skončí happyendem. Nemůžu opomenout zmínit postelovou scénu ze svatební noci na začátku filmu - myslím, že jsem v životě nic tak hrůzostrašnýho neviděla. Dánská komedie jak má být. ()

Endlessly

Nie je to moje prvé stretnutie s Dogmou a musím povedať, že tieto filmy mi vyhovujú. Tentokrát ľahšia story, žiadna smrteľne vážne sa tváriaca dráma, banda rôznych charakterov (najvydarenejší bol mentálne postihnutý Rude s jeho ufónmi) herci prirodzenejší ako prirodzení a scenár čo zaujme. Sympatická záležitosť..je to príjemné osvieženie keď sa podarí nepristihnúť po určitej dobe samú seba ako sledujem zostávajúci čas. ()

anatheman

Začátek vypadá jako jakási pomyslná severská varianta Dobrého ročníku s několika výbornými a vtipnými scénkami. Bohužel Mifune postupně "ártuje" a ke konci máte pocit děsného zmatení, nepochopení a zhnusení s jistotou, že tento dokonalý umělecký a intelektuální zážitek stačil jenom jednou, přičemž soubor s příponou .avi s úsměvem na tváři pošlete do koše. Sice celkem mám rád nekonvenční filmy, ale čeho je moc... No zkrátka tohle je děsná úchylárna - více není třeba dodávat. ()

wege

Ve své syrovosti divné, ale zároveň velmi zajímavé. Celé je to o lidech, které v normálním světě moc nepotkáte, ale oni se měli najít a ve finále jim bylo spolu i fajn. Asi můj třetí film z manifestu a přišlo mi, že nejlepší a zároveň zde nejlépe šla poznat ta dobrá ničím nepřikrášlená filmová práce, která navíc diváka netrápila (jako se mi to stalo jindy a jinde). ()

punka27

Keď si človek prečíta "Romantický / Komedie / Drama/ Dánsko / Švédsko" a keď si to človek predstaví tak to je len "Drama/ Dánsko / Švédsko". Od začiatku som si predstavovala, keby som si pozrela film "Romantický / Komedie / USA", ale musím povedať, že prvky "Romantický / Komedie " splňuje. ()

dejavu26

Film převrací naruby osvědčená klišé - být nevěrný je špatné, sígr se nezmění, prostitutka je žena hodná opovržení ap. Krásný, citlivý film, dějově velmi zajímavý, chvíli dojímá, chvíli baví, ale rozhodně ani vteřinu nenudí. Pobavil, zaujal, donutil se zamyslet. Ráda se k němu občas vracím. ()

lusota

Nápad točit "dogma filmy" mi přijde zajímavý a originální. Severská kinematografie je mi víc než sympatická, ale tohle mě moc neoslovilo. Nějak jsem se do příběhu nedokázala zažrat a dodívat na jeden zátah. Vyzdvihuji herecké výkony, ale co se týče toho ostatního, za mě je to spíš průměr. ()

Sopholojong

Hned na zaciatku prekvapi "najsialenejsi zensky orgazmus" v historii filmu. Dobre si poskakala a zahystercila :D. "Denmark light" pohladnica z opustenej farmy, kde pride brat "pecovat" o svojho postihnuteho brata a jedna prostitutka si pride liecit rany zivota. Sem-tam nejaka drama (vacsinou hystericka), sem-tam nejake pochopenie a hlavne poznanie, ze protiklady sa pritahuju. Toho maleho "frackoviteho" brata kurvicky by som dral ako hada, tak mi isiel svojou drzostou na nervy. Najslabsi, ale stale v solidnom priemere plavajuci kus zo serie Dogma. PS: Zacinam mat slabost pre danske blondinky - Iben Hjejle je strasne "cute" zenska, rovnako i ta na zaciatku "mrdajuca mrcha" Sofie Grabol. ()

StaryMech

Liduvstřícná romantická komedie v kabátě Dogmatu 95, skromná, svěží, zábavná i soucitná, tíhne spíš k pohádce nebo prostomyslné alegorii než k svědomitému, pečlivému otisku skutečnosti. Proč ne - její srdce tluče podle přírody a ob tu chvíli, třeba když drůbežář Herning spustí na kytaru, s ním poskočí i to divákovo. Překlad původního názvu : "Mifuneho poslední píseň". ()

Rathe

Příběh a osudy tam jsou zajímavé, ale jisté situace mi přišli strašně trapné, až klišé. To, že manželka si nenechá nic vysvětlit a hned za pár dnů už má jiného nápadníka bylo přitaženo za vlasy. Na druhou herecké výkony byly i tak přesvědčivé. Hlavní poklonu si zaslouží herec postiženého bratra. ()