Na sever od Slnka

(festivalový názov)
  • Česko Na sever od slunce (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty

Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí levným prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci. Hrdinové filmu si však zároveň musí zajistit základní podmínky k přežití. (Jeden svět)

mira.l

Jedna hvězdička za tu stopáž. Jinak teda.... jakou ekopohádku si dáme příště?? A surfovat v ledovým moři, kde okolo na pevnině je všechno pod sněhem a pak se přesunout do studený neutěsněný chatrče s "kamnama" z nějakýho uřízlýho sudu, ve kterých se nepřetržitě(!!) topí bůhvíčím, to musí být fakt zážitek jak cyp. Kam se na to hrabe sysifovská práce se sbíráním odpadků. ()

Big Bear

,,Dnes mi v moři byla zima, byla taková jiná - větší.. '' Věřte, že když si tyto poznatky sdělují hrdinové příběhu, většina z nás by už upadala do bezvědomí z podchlazení stejně jako Leonardo přidržující se ojíněné trosky z potopeného Titanicu. Seveřané jsou pro mně jiná liga. Ta zimuvzdornost i schopnost žít bez světla, kdy světlo není ani přes den zasluhuje respekt. U nás stačí měsíc zatažena a lidé a lékaři již naříkají na jarní únavu a nedostatek slunce :-). Inge a Jørn to mají posunuto ještě o level dál. Tento film je netradičním dokumentem s eko podtextem. Ale nezaznívá to tam nijak extrémisticky. Kluci jen konstatují co všechno vyvrhuje moře, kolik toho je a za jak krátký čas je vysbíraná pláž zase plná odpadu. Lidé jsou prostě prasata postupně si zadělávající odpadem svůj vlastní životní prostor. Nechtěl bych vidět podobný dokument o surfařích z nějakého zálivu v Číně nebo indii... Kluci samozřejmě nebyli sami, určitě kolem běhal minimálně jeden chalan s kamerou, nebo možná celý štáb. Možná, že kdyby opravdu vždy točil jeden z hrdinů, mělo to punc dokonalosti. Záběry na severskou přírodu jsou dechberoucí... Také bych se chtěl někdy podívat kulatým okénkem svého domečku na polární záři na obloze... Před klukama smekám, už jen fakt, že se za celou dobu nechtěli vzájemně zavraždit je obdivuhodný. Možná je výhoda pro kempaře a trosečníky být takto hodně na severu. Když přijde ponorka, skočí se do příboje a ledová voda udělá s adrenalinem své :-) ! --- Nějak mi ale u filmu chybělo nějaké hlubší poselství. Spíše to vypadalo tak, že si kluci prostě udělali na 9 měsíců prázdniny a přitom (a né primárně pro to) sbírali odpadky ze ,,své'' pláže. Ačkoliv mně to často prudí, tady ta eko stránka mohla být klidně více zdůrazněna. bylo by to totiž na místě. Dávám 4 prošlé cereální sušenky z nichž je plesnivá jen jedna. :-) * * * * ()

IsaacNewton

Obdiv patří jak Jornovi, tak Ingemu, protože do tohoto se odhodlat... kolik lidí to asi už někdy napadlo- kolik z nich to dotáhlo do konce? Skvělá práce- 3 tuny odpadků, které byly z úchvatné pláže na severu od slunce odvezeny pryč sice nejsou mnoho, když si člověk představí, kolik jich na naší zemi ještě zbývá- ale přece, oba pánové se zasloužili o život mnoha ptáků a mořských tvorů, kterým by se tímto odpadem zanesli žaludky a zemřeli by. Ty "poklady", co moře někdy vyplaví! Ono se řekne: "Jedna spadlá láhev, to už se nezblázní..." aha, kolik je na této planetě lidí? Dokument se mi líbil, záběry byly úchvatné, chlapci stateční a zima mi byla, jen když jsem se na film dívala. Viděno 6. 3. 2013 v kině Světozor- Jeden svět 2013. ()

chelseaman22

Pokud jste zvláštní a máte rovněž zvláštního kolegu, tak se neváhejte chytnout za ruce a vydat se na sever Norska! Z naplavených fošen si postavíte útulný brloh o 24m2 s miniaturním krbem, jež vás bude chránit před čtyřiceti stupňovým mrazem! Po ránu budete sbírat odpadky, v poledne si ohřejete prošlé švédské koule z koniny a večer se budete třásti zimou! Naštěstí sníh dobře izoluje, koule zasytí a kolegu jste se naučil ignorovat! 83% ()

Fr

,,SURFOVALI JSME V LEDOVÉ VODĚ. ŠTÍPALI DŘEVO, ABYCHOM ZŮSTALI V TEPLE, OPRAVDU JSME CÍTILI, CO ZNAMENÁ BÝT NAŽIVU. CHTĚL BYCH SI VZÍT NĚCO Z TĚCH POCITŮ S SEBOU.…“ /// Místo, kde vás nikdo neruší… pro někoho hrob, pro někoho zátoka, kam moře vyplaví tuny odpadků. Inge a Jørn se rozhodnout žít nějakej čas, tak nějak (jak říkáme my měšťáci) BLÍŽ K PŘÍRODĚ. Jejich touha po dobrodružství , ovšem musí bejt i touhou vaší. Pak snáz uvěříte, tomu, jak si užívaj zimu, déšť, sníh, dobrý vlny, tuny vodpadků (tak dobrá, tomu věřím). Ti kluci zažili něco zajímavýho. Nepřeceňoval bych to, páč tady nejde ani tak vo ideje, jako vo dobrodružství. Mám rád dobrodružství. Klidně bych tam s nima vodjel. Bez zbytečnejch keců… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mým snem je mít po surfování vomrzliny. 2.) Živím se jídlem s prošlou spotřebou. (Houmles? Hovno, je to in!) 3.) Thx za titule ,,neneezatch“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

• Celosvětová premiéra proběhla v dubnu 2012 na filmovém festivalu Norských dokumentů v Haugesundu v Norsku. (Varan)
  • Film byl natočen na fotoaparátu Canon 5D a obohacen o snímky z kamery GoPro. (Dragoni)
  • Tvůrci odmítli sdělit, kde se jejich pláž nachází s tím, že každý si musí najít svou vlastní pláž. (Skokan44)