Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (Cinemart SK)

jlevcik

Benzínem provoněná dokonalost. Neuvěřitelné napětí. Absolutně božsky sepsaný scénář. Propracovaná režie. Fantastické herecké výkony, hlavně u Christiana Balea. To je Le Mans 66. P.S. Asi jsem viděl nejlépe ozvučený snímek, co jsem doposud slyšel. /100%/ ()

Flashback

Když se proberete z dojetí, uvědomíte si, že je to vlastně jenom takové retro Rychle a Zběsile. Drama stavěné na závodních scénách je prima, ale nesmí u toho sama sebe zesměšňovat ukrutnými chybami a tím, že hrdina má vždy alespoň o jeden kvalt více než soupeři. Mangold je ten poslední kdo by měl točit filmy s auty. Když se vás i holka v kině zeptá, jestli v automobilových závodech opravdu vyhraje jednoduše ten, kdo dokáže silněji a dál stlačit plynový pedál.....? Pochopíte, že režisér je hovado. Opakování prázdných pseudo rozumů o 7000rpm, uplně zbytečné nemysly snad v každé scéně s auty, film je přehlídka lemplovství. Ve skutečnosti, je ten film vlastně docela hrozivá sračka.......pravdou ale zůstává, že u toho kapou slzy, takže je fér říct, good job. ()

mollow

I přes to, že mě filmy ze závodního/sportovního prostředí nikdy moc nebraly, vyrazil jsem. A uzřel jsem ten NEJLEPŠÍ film za posledních X-let!! Toto je tak skvělý film, že i ten, který ještě váhá, musí ihned vyrazit do kina! Styl natáčení, kdy při závodech sedíte s řidičem ve voze nebo kamera snímá vozovku jakoby z čelního nárazníku vozu spolu s opravdu výbornou hudbou, toto vás tak neuvěřitelně vtáhne do děje, že po filmu byste skočili do káry a uzávodili se k smrti. Christian Bale a Matt Damon hrají opravdu skvěle, je to vskutku koncert. Hlavně Bale si to vyloženě užívá a díky tomu můžeme i my s ním. Film naštěstí není „přeefektovaný“, je točený mírně v retro barvách, ale to vám dojde až po zhlédnutí filmu, když se nad tím zamyslíte. Celkově to není jen o závodění, ale i o přátelství, o tom, když člověk něco chce, může toho dosáhnout. Takže chlapi – zajděte do kina, kupte si tam škopka (ale ne popkorn, ten nebudete stíhat jíst) a pořádně si to užijte!! Já půjdu znovu! .. Jediná kaňka na kráse, je vyloženě ve finiši (poslední minutka filmu) – ten hollywoodský patos si mohli odpustit. ()

Sejdyndou

Příběh o tom, jak Ford, který vyrábí "malá ošklivá auto v malé ošklivé fabrice" se spojí se Shelbym, který je bývalý závodník, který jel těžký závod Le'Mans a zabývá se závodními auty. Společně chtějí vytvořit auto, která zvládne náročný Le'Mans a zároveň bude nejrychlejší. Chtějí tak překonat opakované vítěze auta Ferrari. Dávám 4* hvězdy za napětí, zpracování a příběh a za skvělé herecké výkony. ()

Xakor20

Skvělé napoprvé, skvělé napodruhé. Emoce, napětí, velkolepost a oči přilepené na obrazovce dvě a půl hodiny. Úžasný Bale! ()

sorbon1

Pěkně natočené, Bale výborný, krásný zvuk motorů, žádné pištění turba, pro automobilového fandu musí být dušička v peří. Doporučuji. ()

kluviM

Tak to je film ktorý sa presne trafil do svojho žánru. A to famózne. Žiadne prehnané filozofovanie, proste parádna jazda na plné gule pretkaná životom hlavného hrdinu a pohľadom do zákulisia tak aby nás nenudili len krúžením po okruhu, prsatými blondýnami (všimli ste si nejaké?) a horiacimi vrakmi. Tempo je skvele dávkované a zvoľnenie na konci vkusné a neurážajúce európskeho diváka. Závodné scény sú tak sugestívne, že som musel dýchať krátkymi nádychmi presne tak ako keď jazdím motokáry. S touto recenziou som radšej čakal 2 dni, Pretože moje nadšenie po zhliadnutí filmu bolo frenetické. Po kine (pred polnocou) som nasadol do auta. Nemohol som nájsť výjazd z parkhauzu ako som bol rozpumpovaný. Cestou som sa musel krotiť aby som si to so svojim famóznym rodinným TDI combi neskúsil tiež. Došiel som domov, osprchoval sa a..nemohol stále zaspať. Hodinu po konci filmu som mal stále pulz 115. A nadšenie po 2 dňoch pretrváva. Chcel som tam vziať svojho otca, ale som rád že nevzal, pretože by to jeho kardiostimulátor nemusel vydržať (predsa len to chladenie, prevodovka, brzdy..) Teraz sa s úžasom dívam na minutáž filmu a čumím.Z tých 2.5 hodiny som sa nenudil ani minútu. Baleu som si nikdy nevšimol (žeby v Griffinovcoch?) ale tu je pozoruhodný. A Damon robí presne to čo má. Napadá ma porovnanie s Le Mans z 1971 so Števkom Queenom. Lenže je to už vyše 40 rokov čo som ho videl, mám ho stiahnutý aby som sa naň po rokoch podíval...a akosi sa mi stále nechce...A teraz mám pocit, že si s nim nebudem kaziť chuť (to jako sory Štefan, viem že si na tom utopil majetok). (Zvláštna náhoda: medzi dejom tohto 66 a natočením tamtoho (71) uplynulo len trochu času - stejná doba, žiadne TDI). Moja rada na záver? GO!! ()

Adelita

jsem na vážkách mezi 3 a 4 hvězdami.. po přečtení několika recenzí a komentářů jsem dala na jejich autory a schválně si nevyhledala, jak to všechno dopadlo, abych se nepřipravila o překvapení.. Jsem za to ráda, především co se týče posledních 30-45 minut, které se věnují v podstatě jen závodu v Le Mans.. Což byla (pro mě) ale taky jediná zajímavější část filmu. Srovnání s Rivaly možná chápu, ale neztotožňuju se s ním - Rivalové mě vtáhli hned od začátku, nevysvětlovali mi po součástkách, která co jak vylepší, prostě šlo jen o rivalitu mezi Laudou a Huntem; u Le Mans´66 jsem v podstatě jen přes 100 minut čekala na finální závod... takže spíš lepší 3*... komentáře: lamps ()

C.i.k.a.k.a

Skvelý filmový zážitok so skvelými hercami ,Bale a Damon odviedli perfektnú robotu :) Myslel som si aspoň za mňa že Rush ,len tak skoro nebude prekonaný ale tento snímok je ešte o niečo lepší. Chválim dejovú linku. ()

Brain32

Rivalové se mnou přeci jen emocionálně zacloumali o chlup víc (ale to je asi tím, že F1 je moje srdcovka) nicméně pro milovníka motorsportu je tenhle skvost povinnost a pohlazení po duši :) ()

BR23

Trojnásobný šampión Bruce Wayne dobehne do cieľa 1. Napriek tomu že mal obrovský náskok pred ostatnými kolegami, počká ich hoc je každému jasné že nemusel a iba kvôli spätnému prepočítaniu pár sekúnd, o čom asi polovica ľudí sa nejak tak dozvedá až teraz že niečo takého vlastne existuje, a so zvyšnou polovicou sa tvária že predsa vedia o čo ide, sa umiestňuje ako druhý. NIKTO opakujem NIKTO si ho po vystúpení z auta z divákov "fanušíkov" ani nevšimne ba ani pes po ňom neštekne pogratulovať k heroickému výkonu, ba ani nepotľapká za dobre vykonanú prácu, tobôž nie ho uznať za nechcené, očividne zmanipulované prepustenie miesta kolegovi. - toto si fakt mohli odpustit. ()

wiercza

Awww, parádní dvojka Damon - Bale. Ovšem Christian Bale je naprosto top. Jeden z nejlepších filmů letošního roku. Parádní hudba, zvuk, napětí, kamera a herecké obsazení. Příběh o přátelství a zapálenosti, špetka brilatního humoru, pár forďáckých hajzlíků, na konec pár slz. A taky pocit - to chci rozhodně vidět znovu, ač nejsem fanda motosportu. Tleskám. ()

Wolfis

Jednoznačne najlepší film o autách, aký som videl. Nadupaný príbeh o súperení dvoch veľkých automobilových rivalov v motošporte ma pripútal do sedadla spolujazdca od začiatku až do konca tejto úžasnej jazdy. Mal som obavy z minutáže 152 minút, pri ktorej väčšina filmov začne v trištvrťke nudiť. Tento film však využil potenciál dĺžky naplno, vďaka čomu si vedel udržať pokojné a plynulé tempo s výrazným napätím a dychberúcou akciou. Atmosféra duniacich motorov po celej sále s dokonalým splynutím hudby vyvolávala vo mne neraz zimomriavky na tele. Záver neskutočne silný a nečakaný. Až do konca som zostal vyklepaný nemo pozerať na plátno a nechal sa unášať emóciami, ktoré z neho prúdili. Samotné technické spracovanie od kamery až po nádherný colorgrading, ktoré umocnilo pravý zážitok z filmu, netreba ani viac komentovať - jedným slovom bravúrne. A také bolo aj obsadenie hercov, ktorí podali parádny výkon. Každú minútu som tento film doslova žral ako pukance. Pre mňa osobne veľmi zaujímavý historicky založený príbeh zase z iného prostredia, na aké sme zvyknutí, s bohatou dávkou humoru a humorných scén, pri ktorých celá sála pukala od smiechu. Tento počin si ide jednoznačne po Oscara. /motoristických 100%/ ()

T1000

Neskutečný film podle skutečné události a po dlouhé době z automobilového prostředí, konkrétně v legendárním 24 hodin Le Mans. Matt a Christian zase dokázali, že jsou prostě dvě esa. Vynikající kamera Phedona Papamichela a režie Mangolda vás vtáhne do 60. let. Při pohledu na otáčkoměr, když Ken Miles tlačí až na neuvěřitelných 7000 otáček vám naskakuje husí kůže. Dlouhé testování, dohadování, a nakonec to vše vrcholí na nesmrtelném de la Sarthe. Kde Ford chce zlomit šestiletou nadvládu Ferrari. Závěr je opravdu silný. Klobouček všem možná nejlepší film roku. ()

andel

Svět rychlých aut na pozadí životních příběhů dvou vynikajících jezdců. Ačkoli se naprostá většina příběhu odehrává na závodním okruhu, rozhodně to není nuda. Nejsilnější dojem z filmu - společně se silou motorů vzrůstá i vnitřní síla obou hlavních hrdinů. Mám ráda filmy o odhodlání a ochotě riskovat a hodně obětovat. Skvělá je kamera, která diváka posadí do kokpitu vozu a zdůrazní pro mnohé asi nepochopitelnou vášeň, bez které se tenhle sport nedal a nedá dělat. Dějové zvraty jsou skvěle pojaté a přestože film využívá principu několika "konců", nevyznívá křečovitě nebo natahovaně. Drobnou výtku mám k pasáži s nákupem a dodáním prvního prototypu závodního vozu, kde jsem ne úplně dobře pochopila okolnosti transakce a jako laikovi mi nebyly úplně zřejmé vztahy mezi jednotlivými sekcemi stáje Ford. ()

ProchySBK

Tohle rozhodne neni na plnej počet. K dokonalosti filmu Rivalové to má daleko. Emoce se vytvari umele. Blazen tata do aut klukovi ukazuje kudy a jak projet zatacku ale co z toho? Nejdou mu zavrit dvere na startu ale taky porad prazdnej pocit. Potom klasicky ve stylu god bless america pocka na svy kamarady a ve stylu my jsme juesej a ford projedou cilovkou. Jenze se mi chce smat, protoze on nevyhraje ale kolega jel delsi zavod. To me poser. Ten pocit kdy Niki Lauda naboural a malem uhořel a nebo se ho na tiskovce pta zamrdanej novinar co na jeho obličej manželka aby si ho Thor podal na hajzlu tenhle film neprekona. O zvuku a hudebnim doprovodu nemluve. Mam rad ford, Mustangy jsem mel tři, ale to je stejný případ. Na oko pěkný ale jinak to nefunguje. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)