Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

hanca.uh

Pro mě tedy plný počet bodů a velmi povedený film z drsného severu, při kterém děj nemůžete předvídat a přitom vás tak nějak pořád dost baví, naprostý paradoxní blázinec, velmi vtipné trefné scény, dialogy a postavy, které si jakoby na nic nehrají a i proto nejsou nijak zvlášť "oku" sympatické - což je paradoxně dobře, protože si nedovedu představit, že by byl tento film obsazen pro nás čechy známějšími herci. P.S: nedoporučuji si do kina brát žádné popcorny, sousto by vám mohlo totiž zaskočit - u jednotlivých scén se budete buď lekat jako já (různé staříkovi oblíbené nástrahy a výbuchy dynamitu) a nebo se smát :-)) ()

Ayax

Sklamanie roka... Čital som predtým knihu, scenár si upravili a vyňali to, čo bolo najnepodstatnejšie. Vlastne ani toho storočného starčeka nemáte šancu spoznať z tejto akože komédie... Mne ani jeden úsmev nepadol... Krátke vsuvky s nejakým Stalinom apod... A pritom to malo byť o inom. Záverečné rozuzlenie v knihe... Tu chýba, a pritom bolo k popukaniu... Bohužiaľ, iba jediná jediná mikro * za hercov, ktorí sa do toho dali. Po prečítaní knihy, by ich asi ťažko nahnali. Keby sa dala hodnotiť kniha, 10*. Za toto bohužiaľ, zo žažmúrením uší, 1*. ()

eL.

Awesome, konečně zase jednou film, kterej má naději na kulťák. Děda, vždy říkajíc co si myslí dá do pohybu celej svět, aniž by si dělal vrásky s tím, kam ho to dovede. Absurdní humor, lehce připomínající britský, tu sedí nenuceně, herci jsou přirozený, až si člověk řiká, jestli na tom neni trocha tý pravdy. Vřelé doporučení všem. tento film je sázka na jistotu. ()

Ivuska71

Ač na severu je zima a ve Švédsku asi též, jejich filmy mě zahřívají. Tenhle mě rozehřál docela dost. Eunuchovský stařík byl prostě neodolatelný. Nejvíc se mi ale líbí, jak se nikdo s ničím nemaloval. Zapomněli jsme Tě v mražáku? Kurňa, smůla, bohužel to už nerozdejcháš, cha cha. Seš blonďák s modrejma očima a přesto splňuješ parametry černocha? Nu, co už, ufiknem Ti pro jistotu nádobíčko - co kdyby ses chtěl někdy rozmnožovat? Liška Ti zabije kočku, tož proč by měla mrcha dál žít? Jakýpak štráchy s čímkoli? Neskutečný a přitom skutečný. Tak to jo. ()

annetta13

Veľké sklamanie! Čítala som knihu, ktorá sa mi naozaj páčila, ale film je poňatý podľa mňa veľmi zle. Pre mňa to bola, bohužiaľ, nuda. ()

HMTD

Jako člověk který je velkým fanouškem předlohy jsem na film netrpělivě čekal, a to ještě o něco déle než bych rád, protože ho nehrály v kině kam chodím. Tušil jsem že se do filmu nevejde celí obsah knihy a vlastně jsem se těšil i na zjišťování které pasáže vynechají a co změní. Nakonec bylo překvapení velmi příjemné i když vynechali mou oblíbenou pasáž ze Severní Korei a i mou oblíbenou ze současnosti. I tak je film velmi zdařilí a rozhodně přinutí spoustu lidí přečíst si jednu z nejlepších knih posledních let. A doufám že ho za čas jak mají v poslední době ve zvyku přetočí američani a dají mu tříhodinovou stopáž jakou by si zasloužil. Jen škoda toho konce, knižní my přišel vtipnější. PS: v sestřihu lidí kteří na něj za život křičeli jsou asi i záběry na některé z knihy kteří ve filmu nehrají žádnou roli. ()

Infantryman

Oproti knize je film slabší, ale i tak se jedná o zdařilou a vtipnou komedii, sledující eskapády 100-letého geronta Allana Karlssonova, který se rozhodl nezůstat v čůracích bačkorách a penzi si ještě řádně užít. Jediné co Vás při sledování napadá jsou jména Mistra Járy Cimrmana a Forresta Gumpa :-) ()

robbez

Charakter filmu asi nejlépe vystihuje označení absurdní komedie. Od začátku až do konce v podstatě následuje jedna absurdní situace za druhou. Ne z každé absurdity ovšem nutně musí vzniknout vtip a některé scény jsou spíše jen rádobyvtipné nebo (jak se někdy říká) vtipné za každou cenu. Stoletý stařík je vlastně trochu jako Forrest Gump. Inteligence taky moc nepobral a přesto byl u řady důležitých událostí a potkal významné osobnosti světových dějin. Jen místo běhání má v oblibě odpalování výbušnin. Konstatování "život je takový jaký je a bude jaký bude" není zrovna dvakrát hlubokomyslné a objevné, ale každopádně je hluboce pravdivé. ()

JCS

Absolutně výborná oddechovka ... Komedie nemusím, ale tohle se mi líbilo moc a ostřejší humor jen vítám! :-) ()

sMIke54

Když jsem viděl trailer na film, byl jsem zvědavý a těšil jsem se na něj, ale jednoho večera jsem se nudil, a tak jsem si řekl, že si nejdříve přečtu knížku. Musím říct, že knížka patřila k tomu nejlepšímu, co jsem za poslední dobu přečetl, nemám jí co vytknout a rozhodně doporučuji. Každopádně mě na tento film neobyčejně navnadila a nemohl jsem se dočkat, i když jsem tušil, že to jako knížka dobré být nemůže, ale že to bude až takový otřes jsem vážně nečekal. Podle knížky se to +- drží prvních cca 15 minut a během těchto 15 minut jsem si říkal že to není úplně nejlíp ztvárněné, ale budiž. Pak se ale něco stane a film se začne knihy držet opravdu jen v hodně hrubých rysech a dokonce významnou část knihy i úplně zazdí. To co nakonec z toho vzniklo je nezáživný mišmaš, který neměl nikdy vůbec vzniknout, protože kniha mohla být opravdu výborně zfilmována a kdyby ji dostal do ruky lepší režisér s větším rozpočtem mohlo vzniknout něco neobyčejně dobrého na co by se dalo dívat stále dokola. Takto je to jen promarněná šance která tuhle knihu uzemnila pro lepší filmové zpracování. Asi si říkáte že takto negativně hodnotím, protože jsem předtím přečetl knihu, ale díval jsem se na to i s lidma, co knihu nečetli a takto znudění a zklamaní byli všichni. ()

petrastrela

Kdybych nečetla knihu, dám asi za 5*. Úskalí kniha vs. film - filmové postavy jsou zcela jiné, než jaké jste si představovali, nej vtipné scény ve filmu chybí a dějové linie jsou pochopitelně zkrácené.....Nicméně i tak je film dobrým soupeřem k poměrně dosti kvalitní knižní předloze. ()

tulen

Takový odpočinkový nenáročný film. Že bych se válel smíchy, to určitě ne, jen párkrát jsem se trochu pobavil. To odskakování do vzpomínek mi přišlo dost nesourodé s hlavním dějem. Gangsteři jsou spíš z dalšíh opokračování Sám doma ... Přes určité klady jsem čekal víc. ()

Wolfvater

Úžasně jsem se pobavil! Černý humor, jak má být. Více mě bavil reálný čas, než vyprávění z minulosti, ale ani to nesklouzlo do sladkobolného patosu a už vůbec ne do sentimentu. Doporučuji všem ke shlédnutí! ()

Ginnidlo

Po přečtení knihy, kterou jsem v práci doporučovala každému a denně jich prodala hned několik, jsem se na film těšila jak babka na důchod. Když už jsem byla Praze kvůli Světu knih, zašla jsem si do kina, koupila za 200 CZK lístek, za 100 CZK sušené ovoce v čokoládě a samotinká usedla do skoro prázdného sálu a natěšeně proklínala zdlouhavé reklamy. Kdybych bývala věděla, že ty reklamy jsou to nejlepší z promítání, užívala bych si je více. U knihy jsem plakala smíchy, u filmu jsem plakala zoufalstvím. Pamatujete si hlášku z filmu, kdy malý Kim Čong-Il pláče a říká: "Strejda Stali umřel." Nepamatujete, a víte proč? Protože Kima a jeho zemi vynechali, stejně tak celý závěr knihy a mnoho dalšího. Kde je tak krásně popisovaný puťák přes Himaláje? Víte, že je přelezl dvakrát? Takhle zbytečně osekanou adaptaci jsem opravdu nečekala. Herecké výkony jsou rozporuplné. Nejlepší výkon podala slonice. Stoletý stařík je špatně namaskovaný osmdesátník, kameraman má abstinenční příznaky, protože se mu klepe ruka a já tajně doufám, že to bude tím a ne schválně. Příběhové skoky snad ani nemůžou dávat smysl divákovy, který předlohu nečetl. Myslela jsem si, že nejhorší zpracování knihy byl Eragon. A minulý čas je pravdivý. Už není. Dvě hvězdičky za hudbu, za původní příběh a to, že to netočil Holywood. A pokud budete natáčet Analfabetku, prosím, přečtěte si prvně tu knihu. Dík ()

medveed

Povedená komedie podle skvělé knižní předlohy. Film svým vizuálním zpracováním nepůsobí vůbec lacině, navíc potěší neokoukaní švédští herci. 85% ()

dauby

Všemi vychvalovanou knihu jsem nečetl, ale film mě lehce zklamal. Je takový lehce úsměvný, ale že by to byla nějaká zvlášť povedená taškařice, to bych neřekl. Svým fabulováním o tom, jak se naprostý ňouma zaplete do událostí celosvětového významu, trochu připomíná Forresta Gumpa, ale s tímhle veledílem se samozřejmě tento švédský snímek nemůže vůbec srovnávat. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík