Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

Rimland

Forrest Gump po švédsku, s trochou Járy Cimrmana. Ovšem Allan není ani idiot, ani génius - jen dělá. A pokud film začne scénou, v níž se hlavní protagonista chystá pomstít lišce za smrt svého milovaného kocoura s pomocí svazku dynamitu obaleného párky a za doprovodu slov "Jen počkej, ty svině..", musíte se zákonitě bavit. Každopádně snímek je (minimálně v historických pasážích určitě) evidentně dost osekanej, takže na knížku se těším o to víc. EDIT po přečtení předlohy: Očekávání se naplnila, kniha (zejména) v historických pasážích podstatně bohatší a tedy i mnohonásobně vtipnější (zejména pokud vás baví historie 20. století a něco o ní víte - anabáze Čína-Korea-Indonésie je k nezaplacení). ()

Hisnuklusi

Mně se ten film vykouřil, vim, že to byla misty hodně zajimava sranda, ale rozhodně ne ten typ zajimavosti a nebo srandy, ktery by se dal zapamatovat a byl jakkoliv charakteristicky. ()

karlospr

Trailer mě hodně navnadil a po slibném rozjezdu jsem se těšil, jaké to bude. Bohužel (a uznávám, že to možná bylo i tím, že originální jazyk je švédština) se časem ona jiskra vytratila a spíš jsem si řikal, kdy už bude konec. Děj bych hodnotil kladně, má myšlenku, nicméně je jednotvárný až skoro nudný. Za začátek bych dal 4*, zbytek ale upadl do průměru, bohužel známka 3+ tu není. ()

zElina

Nejméně akční "akční" film co jsem kdy viděla. Film je zpracován dobře, ale chybí v něm ty spousty Allanových myšlenek, kterýma je vypravován celý děj knihy. Škoda, že největším fórům jsem se nasmála již v knize a ve filmu už pak nebyly tak objevně vtipné. Pro ty co nejprve koukli na film a až následně se začetli bude určitě připadat vše o spoustu lepší. Každopádně film není zklamáním a skvěle jsem se bavila! ()

El Patron

Stoletý stařík, který vylezl z okna a dělal spoustu kravin, o kterých ani moc nepřemýšlel. Knihu, i přes značně dobré hodnocení jsem nečetl ani neměl nikdy v ruce, ale pokud je lepší jak film, tak si ji moc rád přečtu, jelikož film byla docela zábava a vlastně jsem nenapočítal ani jedno hluché místo. Největším prvkem hodnocení u filmů, je pro mě originalita a ta tady byla na sto procent. Podoba s Forrestem Gumpem je ale Forest měl ty "Whoo" scény , který tady chyběly. ()

Gromit

Knihu jsem četl a musím říct, že se mi líbila. Nebyla možná vyloženě geniální, ale byla velmi milá a zábavná. A jistě by se podle ní dal natočit moc hezký film. Jenže to se nestalo! Film, který na její motivy vznikl, je neuvěřitelně nudný. Jeho tvůrci zcela ignorují ty pasáže, které byly v knize nejzábavnější (asi neměli peníze), a soustřeďují se především na dějovou linii, jež se odehrává v současnosti (a právě ta byla v knize nejméně zábavná). Takže můžete zcela zapomenout na Herberta Einsteina, Maa Ce-tunga či Charlese de Gaullea! Tenhle film je jedna velká šeď! Neztrácejte s ním čas a raději si znovu přečtěte knihu. ()

DavidWebb

Strašne dobre sa mi nato pozeralo. Čo neznamená, že je to strašne dobrý film, to nie, len sa nato pohodovo, príjemne pozerá. Úprimne, komentáre som ani nečítal, ale vsadím všetky svoje prachy, že tu niekto v komente spomenul Foresta Gumpa na severský spôsob. Samozrejme, že sa v niektorých smeroch od seba odlišujú, ale mnoho majú spoločného. Ono to vlastne (rovnako ako Gump) nie je komédia v úplnom zmysle slova, ale ten humor, ktorý nám tu tvorcovia servírujú, je tak ľahučký a príjemný, že celý film je takým pohladením po duši. Ukazuje svet, kde násilie akoby nebolo násilím, smrť nič neznamená a nič netreba brať vážne... proste život gombička. 70% ()

lumi3r3

Skvelý román i skvelá filmová adaptácia. Kvôli stopáži časť príbehu osekaná. Dojem z knihy - svojský čierny humor, Allanova jednoduchosť a priamočiarosť - sa filmu podarilo zachovať. ()

will.i.am

najprv som cital knihu, az potom som vobec zacal zitovat ci uz nie je film. bohuzial bol. bola to strata casu. kniha bola naozaj super. zabavna vela deja bez zbytocnych opisov. dynamicka a nevedel som sa od nej odtrhnut. zatial co film bol bez naboja, bez iskry, len nejaka povinna jazda - zarobme na dobrej knihe ked sa da. mozno sme prilis zhyckani americkymi filmami. a cakal som nieco na styl forresta. aj ked kniha bola dost tenka len nieco cez 300 stran, bola naozaj obsiahla a to, ze vo filme chybalo naozaj dost vela udalosti zo zivota Allana napriklad cesta cez Himalaje, basa v Irane alebo stretnutie s Kim Ir Senom... naozaj nepozerajte ten film, precitajte si knihu stoji to za to :) ()

MAAUZ

Ubrečenej nácek? No hrozná prdel. Tím, že je to severskej film, tak absolutně netušíte a neodhadnete, jakou cestou se stařík vydá. Pár minut po spuštění filmu jsem sice zjistil, že jsem kdysi Hundraåringena viděl, ale vůbec mi nevadilo se na něj podívat znovu. Dost jsme se nasmáli. ()

sigi2

Knihu som nečítal a je možné, že moje hodnotenie by bolo diametrálne odlišné byť to inak, ale: pre mňa ten typ filmu, kde vám celý čas dvíha jeden kútik úst a tri-štyri krát vám ujde celkom slušný rehot. Ten typ filmu mám rád. ()

topi80

Tak takhle si představuji vkusnou zábavu pro nenáročné. Neskutečně dementní děj, kdy se za jedněmi imbecily honí jiní imbecilové. Protkané skrz naskrz skvělými hláškami, v nichž vyniká zejména ten vousatý dědek. Film je okořeněný až dadaistickými vložkami, jako vystoupení inspektora v rádiu. Pokud jde o minulost staříka a historické forrestgumpovsko - cimrmanovské vložky, film by bez problémů fungoval i bez nich, na druhou stranu ale přinesly další pobavení. Výborný film, u kterého se opravdu zasmějete. ()

Shitonit

Stařík výbornej, životní eskapády neuvěřitelný, dějová linka dokonalá a smích..smíchy jsem se trhal vejpůl, rád bych to popsal trochu inteligentně, ale ještě se dotlemuju.. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík