Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

Jimmy15

Jednou jsem četl, že je to podobný film jako Forrest Gump. No popravdě ten nádech to k tomu má, ale hodně vzdálený. Bylo to dosti propagováno a oslavováno, ale mě to místy i maličko zklamalo, ale abych na to neházel jen špínu, tak to byl dobrý, zábavný film a u některých scén jsem se opravdu i dost zasmál. ()

Yardie

70%. První polovina filmu velmi dobrá. Úsměvná, krásně natočená, místy vtipná. Ne přímo originální, ale plna nápadů. Také styl vyprávění je velmi povedený. Nicméně v druhé polovině se to posunulo k takové ukřičené a uječené taškařici, kdy to naprosto postrádalo to kouzlo poloviny první. A konec byl už trošku moc přitažený za vlasy. Takže zhruba polovina nebo něco přes polovinu povedené, bavil jsem se. Zbytek to trošku pokazil, tam jsem se chvílemi nudil a bolela mě z toho hlava. Howgh! ()

filipvrbik

Asi nebudu první kdo to srovná s Forrestem Gumpem, nicméně i když tomu nechybí vtip, je to jen evropský film v tom špatném smyslu slova- pro mě jen průměr...60% (ale to zasednutí slonem bylo super) ()

Renfield

Je to fakt, Allan Gump má sto. Díky předloze sice vtipněji a s větší nadsázkou, ale přesto podobně. Kdyby se v Allanově minulosti objevili všechny "osobnosti" z knihy, je to snad ještě podobnější. Filmu by samozřejmě přidali na zajímavosti, přesto nemám pocit, že by mu výrazně chyběli, jeho příběh mi nepřišel až tak postaven na minulosti a současnost si vystačí. Vtipných scén má spousty, stačí zmínit drsný motorkářský gang, jehož čtyři (tři?) členové sídlí v malém bytě a pravděpodobně nevlastní motorky. Na co také, i bez nich se dá parádně projet kus světa, jako to dokázali Šroub s Kýblem. Herecky samozřejmě zaujme především Robert Gustafsson, který roli staříka zvládá velmi dobře, obzvlášť veškeré pohyby, nebo styl mluvy... je to k nerozeznání. Velká škoda, že i přesto jeho postava tak nějak více nechytne, on osud všech mi byl řekněme lhostejný. Možná lehce neosobní pojetí, to u komedie netřeba příliš řešit. 75% ()

bambusacek

Forrest Gump 2: Švédská mise. Přesně takhle se bude jmenovat hollywoodský remake pod vedením režiséra Davida Finchera. V našich kinech již v roce 2017. A teď k tomu co už natočeno bylo. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je pravděpodobně film s nejdelším názvem co jsem kdy viděl. Ale u adaptace švédského románu mě to ani v nejmenším nepřekvapuje. Samotný film byl skvělý, bohužel ne perfektní. Nejvíc mě zklamala absence jakékoli výraznější hudby. Na druhou stranu hlavní postava byla zahrána perfektně a za hlášky, které produkovala by se nemusel stydět ani Jára Cimrman v nejplodnějších letech. Aneb: a doktore Oppenhaimere, copak nemáte trochu dynamitu? či: no dobrá, ale nejdříve panáčka. Film stojí za shlédnutí z několika důvodů: dozvíte se, jak s grácii seknout přibližně 130 milionů korun, jak v životě může být užitečná kastrace, proč nestřílet slona do zadku nebo jak lze efektivně zchladit horkou hlavu. A když už nic jiného, tak se alespoň dobře pobavíte. 80% ()

Brylin

Severský Forrest Gump aneb jak nezáludný fatalista ke štěstí přišel. Felix Herngren natočil laskavý, hravý a odpočinkový film plný neuvěřitelných situací a šťastných náhod. Allan Karlsson je rozhodně milejším staříkem než Alvin Straight z Lynchovy road movie. Příjemně stravené dvě hodinky a přece jenom čtyři hvězdičky. ()

Johny303

Už po scéně s liškou mi bylo jasné, že pokud se bude film i nadále odehrávat v tomto duchu, nudit se nebudu. No a ono to bylo skutečně ujeté po celou dobu a já jsem se královsky bavil. Jinak, jak zde bylo napsáno už asi tisíckrát na Gumpa a Cimrmana si při sledování filmu musel vzpomenout snad skoro každý... Po dlouhé době se objevil skvost v programu českých kin, jinak zaplavených sci-fi kravinama. ()

rotel

Prvé čo ma napadlo - Jára Cimrman a hneď za tým - Forrest Gump. A ako tak pozerám komenty, tak nie som prvý ( a určite ani posledný). ()

majo_svk

Človek, ktorý nepozná knihu, si prečíta názov filmu a od prvého okamihu mu začne vŕtať hlavou, či to môže niekoho vôbec zaujať. Zbytočné pochybnosti! Film je excelentný! Výborne spracovaná a skvele zahraná švédska komédia, ktorá kombinuje hádam všetky druhy humoru. A humor, či už čierny, ironický alebo inteligentný, je pre ľudí silným pútačom. Veď kto by sa rád nezasmial, nezabavil a neodpútal od bežných starostí. A tu sa zasmejete naozaj dosýta. Cez šialený, geniálny a s nadhľadom podaný príbeh spoznáte celý život Allana Karlssona, ktorý je plný prekvapení, vtipných, bláznivých a absurdných životných udalostí. Od úteku z domova dôchodcov stretáva Allan množstvo ľudí, ktorí ovplyvňujú jeho putovanie a spôsobujú neuveriteľné situácie. A je ich naozaj dosť. Paráda! Veru, už sme presýtení americkou produkciou, ktorá často nemá čo ponúknuť. O to viac si treba ceniť príťažlivé filmy, ktoré dokážu z absurdity a blbosti vyčariť úžasný film. Dokonale som sa zabavil a nekonečne zasmial. Veľká spokojnosť. ()

murderbird

chápu, že švédi nemaj narozdíl od svých západních sousedů takový dirty oil money, ale od 'nejdražšího švédskýho filmu všech dob' jsem čekala něco víc...epic. knížka za deset, film za tři. a půl. za knížku. ()

Pawlisman

Poměrně přesné zpracování knihy ačkoliv natočeno kvalitou jako seriál. Ani kniha nebyl takový hit, za který je vydáván a ty dvě humorné scény jsou málo. Zajímavé, že na knize mě příliš nebavilo vracení se do "diktátorské historie" a spíše se mi líbil děj kolem kufru, tak ve filmu mi přijde kvalitnější a zajímavější část retrospektivní, klidně by jí mělo být víc, tak jak je v knize. 7/10 ()

embecka

Nádherná ukážka čierneho humoru, tak blacky majestic triple combo black, ako zhluk všetkých vecí, z ktorých sa v živote smiať nepatrí a nemá. A sú tak švédsky smiešne, so škaredými, no milými ľuďmi. Čakala som od toho najs story a la Forrest. Ale teda, od Forresta na míle ďaleko. Starček je neinteligentný delikvent bez fifíka, ktorý si aj napriek tomu v živote užil kopu prče. Chce sa o ňu s vami podeliť. Tak pozerajte a usmievajte sa. Tieto európske komédie ma chytajú za srdce, chytia aj vás! ()

Shagrath19

Musím konstatovat,že tohle jsem od Švédů nečekal.Forest Gump po skandinávsku a já se královsky bavil.Pro mě nejzábavnější film roku!! ()

Hepy13

Můj kamarád, který poslouchal knihu převedenou do mp3 formatu mi povída. ''Jestli film bude stejnej jako ta kniha, tak to bude pecka''. No a pecka to teda byla hned od začátku. Liška by o tom mohla vyprávět :-) ''Matka mi říkala že teď se o sebe budu muset postarat sám...BUUUM... hajzl v hajzlu :D'' ()

IvcaSammet

Už když byl film v kinech, mě jeho název hodně zaujal. Nakonec jsem se ale do kina nevydala. Teď si myslím, že je to velká škoda ... Knihu jsem nečetla, a abych pravdu řekla, jeho obsah jsem si přečetla až během sledování. Možná bych toužila po tomto filmu víc, kdybych vlastně věděla o čem je ... Po dlouhé době se zase natočilo něco, co dokáže pobavit samo o sobě, bez trapných vynucených vtipů nebo "nevhodného" chování a jazyka ... A to pořádně pobavit! Od začátku až do konce jsem se nemohla přestat smát. Geniální scény, skvěle zamotaný příběh a naprosto vynikající konec. Opravdu se těším, až si přečtu knížku. ()

Gulde

Střeštěná splácanina a střelená komedie, ve skandinávsky-originálním balení. Pravda že delší stopáž by tomu na kvalitě ještě přidala, konec konců prostor tam pro to byl a člověk se nenudil i tak. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík