Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

peetriss

Stoletý stařík, který vylezl z okna a roztočil neuvěřitelnou "gumpovskou" smršť opojně absurdních a především vtipných situací, epizodně rozdvojených do linie historické a přítomné. Vyprávění plně skvělých nápadů popichujících stěžejní události dějin minulého století, ještě nápaditěji skloubených s přítomnou zápletkou s kufrem plným peněz dokáže, mnohokrát skvěle rozesmát, což je u komedie zásadním prvkem pro úspěch. ()

Wishkah

Výborná zábava podle skvělé předlohy. Přesto si myslím, že se z toho dalo dostat ještě o trošku víc. I tak jsou to silné čtyři hvězdy ()

angloumene

Vcelku mainstreamová záležitost okořeněná o poměrně silnou dávku severského humoru a myšlení vůbec. Každopádně potěší diváka, který dává přednost spíš americké tvorbě i kdejakého milovníka evropských filmů. Za mě 73 %. ()

ondrula

Skvěle zfilmovaná kniha. Výborný (byť dost potřeštěný) téma, který ovšem muselo být pojato dost zkratkovitě, takže řada scén a postav se ve filmu neukázala (zcela vynechána čínská anabáze), některé postavy byly zkrouhnuty na minimum (Herbert) a některé naopak byly zcela nové (mafiánský boss). Scénář byl přesto napsán citlivě tak, aby byla zachována knižní atmosféra. Herci hrají skvěle a některé pasáže - zvlášť ta sovětská - byly ztvárněny obzvlášť pečlivě. Jen jsem se nemohl zbavit nepříjemnýho pocitu z poslouchání švédštiny, protože na to nejsem asi zvyklej a tahalo mě to za uši. Taky jsem se nemohl zbavit smraďocha, co seděl v kině vedle mě, ale to není problém filmu. Obzvlášť mě potěšilo angažmá Alana Forda s jeho geniálním východolondýnským přízvukem, kterej hraje svkěle navzdory tomu, že on sám bude brzy stoletým staříkem. ()

Perverz

Nejlepší stařík, kterýho jsem kdy potkal. Jednoznačně pětihvězdový film. Sto let je sto let, a to už je co vyprávět. Super ulítlý příběh, který se celý film prolíná se vzpomínkami a vyprávěním staříka. A ten toho zažil! Měnil dějiny, i když tak nějak nechtěně. Tenhle severský humor je naprosto geniální, já ho miluju. I všechny postavy dookola jsou samé absurdní postavy s velice zajímavým chováním. Prostě parádní švanda a jestli se vám tohle zalíbí, tak ještě mohu doporučit nový seriál Welcome the Sweden, který se nese ve stejném stylu. Chcete příjemnou komedii u které se cítíte opravdu dobře? Jděte do toho, a já si jdu koupit lístek do Švédska! ()

lucijelucije

Ani nevím, co o díle F. Herngrena napsat. Kdybych četla tuhle jistě exkluzivní knihu, mohla bych porovnávat..Nepochybuju o tom, že Herngren natočil "staříka" v jiném stylu, myslím, že celá ta syrovost k tomuto příběhu patří a nikdo jiný, než právě R. Gustafsson ho nemohl zobrazit lépe =) Ale celé to pojetí bylo takové polorozkvetlé..Když už čekáte na ten výkvět, náhle se zase květ trochu zatáhne..a vy pořád čekáte a čekáte..a..nakonec nevíte jestli jste nadšení, nebo jen spokojení. ()

Piškotka

Bytí stoletého staříka je vtipné a ujeté. Časová retrospektiva také - mládí i stáří komplikované, ovlivnění lokálního i světového dění zajímavé. Srdečně jsem se zasmála rozhovorům Allana a Herberta Einsteina, a zabedněnosti členů gangu. Byla zde poznat neprofláknutost skandinávského humoru. Herecky dobré. ()

vander19

Storočný starček Allan Karlsson vyskočil z okna v deň svojich stých narodiek a začal rozprávať svoj neskutočný príbeh. Príbeh, ktorý ako keby vypadol z oka resp. pera tvorcom Forresta Gumpa. Mal svoje neskutočné množstvo podobných situácií, akurát že knižku Jonassona som narozdiel od Forresta nečítal tak film ma hrozne bavil. Allan je úplne iný ako Forrest, ktorý mal na svoje správanie aj papiere. Lenže Allan sa riadil radami svojej matky a tá tvrdila, že moc premýšlania škodí a treba konať. Už len tá prvá scéna s mačkou ma dostala do smiechu. Práca na Projekte Manhattan, keď vysvetlil Oppenheimerovy ako vyriešiť jeho problém, boj proti fašistom v Španielsku, Herbert Einstein a veľa, veľa vtipných scén, ktoré sa často končili totálnou nasávačkou ako napr. návšteva u Stalina. Neskutočne prerozpravaný príbeh jedného človeka vytvoril z tohto filmu niečo prekrásne. Už teraz mám pocit, že tento film je legendou aj keď je na svete len rok. Holt škandinávia v súčastnej dobe vedie rebríček toho naj. čo je robené v Európe a u nás v Európe sa to robí s nefalšovanou láskou ku umeniu a nie len snahou zarobiť čo najviac EURO. ()

iampatrik

75% Není tak dlouho, co jsem dočetl knižní předlohu, který mě neskutečně bavila. Film dopadl hůř, což tak prostě asi muselo být. V knize je hlavně Allan vykreslen mnohem lépe, vtipy taky v knize fungují lépe. Filmový stařík určitě není špatným filmem, ti, co knihu nečetli se pobaví šíleným životním příběhem. Taky se zde tvůrcům podařilo vměstnat skoro všechno, což je také velkým přínosem, protože snad každá příhoda Allana stála za to. Já se poměrně bavil a doporučuji také sáhnout po knize, pokud film osloví. ()

Schuldiner

Pro mou osobu docela překvápko! Fakt hezkej, milej, zábavnej film...ze švédských končin.. Neni to žádná vyložená bláznivina, ale pobaví zaručeně. S humorem zvláštně-skandinávským vás provede tenhle film životem jednoho člověka, kterej byl tzv. u všeho. Podobnost s ´´Forrestem Gumpem´´ nebo ´´Byl jsem při tom´´ je zjevná a je otázkou z čeho si bral tvůrce víc, ale to je mi šumák. Tenhle film stojí na svých vlastních nohách a některý scénky a dějový souvislosti jsou fakt k popukání.. Odpočinková záležitost. ()

Marrty3

Poslední dobou mě hodnocení filmů na čsfd dost vyvádí z míry. Asi už jsem opravdu tak moc zhýčkaný a od filmů očekávám něco víc. Ne marketing, ale ty kvalitní filmy ze začátku 90. let 20. století, které měli šťávu a nepotřebovali zaujímat hloupostmi. Tento film mi byl doporučen jako prvotřídní komedie. Po pravdě, zasmál jsem se jednou. A to si nedělám srandu, pouze při první scéně, kdy dostala liška na prdel. Jinak ? Bída. Film mi přijde jak skandinávská kopie Foresta Gumpa. Bohužel dost mizerná. Až na pár scén a povedenou alternativní historii, bych byl nucen tomu snad dát odpad. Asi bych měl snížit své nároky, nebo se vrátit ke starým kvalitním filmům a tyhle novodobé výplody kinematografie nechat někomu jinému. ()

kill-tec

Obrovské zklamaní. Nevím jak kniha, ale tohle bylo naprosto bezduché a ten humor, o kterém tu každý tak básní, jsem teda nezaznamenal. Čekal jsem mnohem větší nálož! ()

Darth Maul

Príbeh storočného starčeka ma zaujal predovšetkým svojou bezstarostnosťou. Allan Karlsson preplával 20. storočím s neuveriteľnou eleganciou. Neraz sa stal súčasťou dôležitých svetových udalostí a nechtiac ovplyvnil obsah dejepisných čítaniek, pričom sa nikdy nezaujímal o politiku alebo náboženstvo. K životnému šťastiu potreboval iba trošku dobrého jedla a trošku viac kvalitnej pálenky... Nemám rád porovnávania filmov s knihami, ale v tomto prípade sa tomu zrejme nevyhnem. Čo sa týka starčeka filmového, tak ten zostáva "len" nadpriemerne kvalitným odleskom svojej geniálnej knižnej predlohy. ()

Hyb_rid

Allan Karlsson je takovým švédským Forrestem Gumpem, který v mezičase vzpomíná na svá prožitá léta. Neskutečně povedená komedie. ()

Randyz

Knižka se mi líbila hodně moc. Film mi přišel, jak už to bývá, docela hodně osekaný. Např. Gunilla mě ve filmu hodně zklamala. V audio-knížce mě její skvěle načasovaná sprostá mluva vždycky odvařila :) Děj při poslouchání audio-knížky mi připomínal např. výborného Foresta Gumpa. Filmové zpracování spíše crazy road movie, které moc nemusím. ()

bloodcountes

Obracím to ze všech stran a snažím se najít to, z čeho jsou všichni tak odvaření, ale nenelézám. Něco mezi humorně (skoro cimrmanovsky) pojatou historií a la "obsluhoval jsem anglického krále" a forestovskou road movie překypující tunami nejotřepanějších klišé, nejvíce patrných na té gangsterské linii. Sled událostí coby náhod bohužel působí neskutečně křečovitě a těžkopádně, člověk jenom kroutí hlavou a jak film pokračuje dál a dál, tak ty z prstu vycucané "náhody" jsou trapnější a trapěnjší a houby mi pomohlo, že jsem si opakovala "klid, je to jenom komedie, je to jenom komedie"..Komedie obecně nesnáším, skousnu většinu severských a nějakou tu britskou (občas jsou fakt labužnické) , ale Stařík holt je vyjímka, Stařík k nim patřit nebude, tohle jsem nestrávila. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík