Človek zo železa

• Česko Člověk ze železa (viac)

Reportér Winkel dostal na jeseň 1980 za úlohu urobiť reportáž o štrajku robotníkov v gdaňských lodeniciach. Sústrediť sa má najmä na jedného z vodcov štrajku Macieka Tomczyka. Postupne si uvedomuje, že jeho šéfovia chcú Tomczyka kompromitovať a spoznávajúc skutočnú pravdu nadobúda Winkel presvedčenie o oprávnenosti požiadaviek štrajkujúcich... Film nakrútený so závideniahodnou pohotovosťou priamo v centre štrajku a využívajúci dokumentárne sekvencie o vzniku Solidarity je voľným pokračovaním Človeka z mramoru. (oficiálny text distribútora)

Druhácena

Kdyby chtěl něco takového dělat Wajda tehdy v ČSSR, nedovolili by mu ani minutu natáčení... Neuvěřitelně silné téma z polské historie (oni tam stejně nic slabýho nemají) přebilo i fakt, že film neplyne tak dobře, jako třeba Katyň nebo Člověk z mramoru. Ke čtyřem hvězdičkám přidávám ještě veliké plus za neuvěřitelně sampatického Lecha Walesu. ()

remotrumpet

"No co, budu inženýr. A bude mi hůř. - Blbost. Proč by ti mělo být hůř? -  Protože toho budu mít víc co stratit." - "Žádná lež dlouho nevydrží." ()

gizi

Dokážu si představit, že film v době uvedení byl v Polsku celkem bomba a že snad i dnes u Poláků má stále nostalgický úspěch. Mě bohužel úplně neoslovil. Představitel hlavní role mi není sympatický. Na druhou stranu bylo pěkně naznačeno, jací jsou Poláci notorici. A závěrečná píseň moc silná - takový polský Kryl. 65%. ()

corax8

Celou dobu jsem měl pocit beznaděje a tíhy. Z toho mne vyvedla až pasáž s rozhovorem ve vězení. Paradoxně. Víborně udělaný film, kde se střídali záběry z archivu. Vnitřní boj Winkela je znát skoro v každé scéně. Prostě výborná výpověď o své době nadčasově natočené téma o svobodě a touze. ()